Propozycja kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej – z udziałem docelowego pracodawcy – to wielki krok naprzód dla osoby ubiegającej się o nową pracę. Oznacza ona, że rekruter uznał, iż pasujesz na dane stanowisko. Pamiętaj, że osoby te przede wszystkim pracują dla swoich klientów. Chcą znaleźć dla nich najlepszych pracowników. Więc jeśli zdecydowali się zarekomendować cię pracodawcy, muszą wierzyć w twój talent i kompetencje. Prawdopodobnie masz już wszystkie niezbędne informacje, ale zanim udasz się na spotkanie, zadaj rekruterowi kilka dodatkowych pytań.

1. Kiedy i gdzie odbędzie się rozmowa?

Zapytaj o dokładny czas i miejsce spotkania. Upewnij się, że wiesz, gdzie będzie się odbywać rozmowa i jak tam dotrzeć. Pojaw się tam nieco wcześniej. Jeśli zamierzasz przyjechać samochodem, sprawdź, czy w najbliższej okolicy są parkingi. Jeśli komunikacją miejską – jaki jest najbliższy przystanek.

2. Jaki będzie przebieg spotkania?

Dowiedz się, ile rozmów cię czeka i jakiego rodzaju będą to spotkania (standardowe, telefoniczne, sprawdzające kompetencje, itp.).

3. W jaki sposób moja sylwetka została zaprezentowana klientowi?

Spotkasz się z osobami, z którymi rekruter wcześniej o tobie rozmawiał. Warto więc dowiedzieć się, jakie informacje o tobie im przekazał.

4. Czym charakteryzuje się firmowy dress code?

Zaprezentuj się pracodawcy jako kandydat, który dobrze wpisuje się w zwyczaje organizacji. Jeśli ubierzesz się zbyt elegancko, będziesz odstawał od osób prowadzących rozmowę, z kolei ubiór zbyt swobodny może sprawić, że będą postrzegać cię jako człowieka niechlujnego lub mało profesjonalnego.

5. Dlaczego przeprowadzana jest rekrutacja na dane stanowisko?

Warto zadać takie właśnie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, by dowiedzieć się, czy rekrutacja prowadzona jest na zupełnie nowe stanowisko, czy chodzi raczej o zastąpienie kogoś, kto odszedł z pracy. Jeśli w grę wchodzi nowa funkcja, oznaczać to może, że firma znajduje się w fazie wzrostu i jest stabilna pod względem finansowym, jednak przygotuj się na to, że w nowej pracy będziesz musiał uczyć się na własnych błędach.

6. Z kim spotkam się na rozmowie?

Musisz znać nazwiska oraz funkcje wszystkich osób, które będą obecne na twojej rozmowie kwalifikacyjnej. Rekruter może oczywiście wskazać ci osobę decyzyjną w tym gronie, tym niemniej powinieneś starać się wywrzeć świetne wrażenie na wszystkich.

7. Czy istnieją kandydaci wewnętrzni na to stanowisko?

Wiele firm prowadzi rekrutację w sposób dwutorowy, szukając kandydatów zarówno z zewnątrz, jak i wśród obecnych pracowników. Ci ostatni niejednokrotnie mają przewagę już na starcie, ponieważ znają realia panujące w przedsiębiorstwie.

8. Dodatkowe szczegóły

Przejrzyj profile firmy w portalach społecznościowych. Zorientuj się w sytuacji finansowej twojego pracodawcy, dowiedz się, czy firma się rozwija. Pamiętaj, że twoje nieprzygotowanie do rozmowy zostanie dostrzeżone bez trudu. Zaskocz więc rozmówców swoją dogłębną wiedzą na temat organizacji. Więcej porad dotyczących rozmów kwalifikacyjnych znajdziesz  tutaj.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.