Niepowodzenia są wpisane w proces poszukiwania zatrudnienia. Dzisiejszy rynek pracy jest niezwykle wymagający, więc nawet jeśli posiadasz dobre CV oraz umiejętność korzystnej autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej, rekruterzy mogą odrzucić twoją kandydaturę. Niektórzy pracodawcy udzielają wyczerpującej informacji zwrotnej, dotyczącej przyczyn rezygnacji z zatrudnienia danego kandydata, jednak wielu ogranicza się do lakonicznej odmowy, co bywa bardzo frustrujące dla szukających pracy. Przedstawiamy sześć najczęstszych powodów odrzucenia danego kandydata – zarówno na etapie składania aplikacji, jak i po rozmowie kwalifikacyjnej.

1. Twoje CV nie wyróżniło się na tle innych

Twoje CV to pierwsza okazja, by zwrócić na siebie uwagę potencjalnego pracodawcy. Możesz mieć duże doświadczenie zawodowe, ale jeżeli twój życiorys nie prezentuje się korzystnie lub nie jest napisany pod kątem konkretnego stanowiska pracy, łatwo może zostać pominięty przez rekruterów. Napisz CV w prosty i konkretny sposób. Twoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe powinny znajdować się na początku dokumentu. Nie zapomnij dopasować swojego CV do stanowiska, o które się ubiegasz (zamieszczając oczywiście prawdziwe dane) – tak, aby najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy informacje były odpowiednio wyszczególnione.

2. Twoje motywacje nie były czytelne

Zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, list motywacyjny jest twoją szansą na zaprezentowanie siebie i wyjaśnienie, czemu ubiegasz się o tą właśnie pracę. Pracodawca może być niepewny twoich motywacji. Przykładowo: jeżeli rezygnujesz z podobnego stanowiska w dobrej firmie, chcesz zmienić pracę po krótkim okresie zatrudnienia lub twoje kwalifikacje są zbyt wysokie do danej pracy – pracodawca będzie chciał znać powody twojego działania. Postaraj się wiarygodnie wytłumaczyć swoją chęć zatrudnienia się w tej właśnie firmie i przedstaw swoje motywacje tak, aby nie budziły żadnych wątpliwości. Może cele i kultura tej właśnie organizacji są ci bliskie, lub chcesz nabyć więcej specjalistycznego doświadczenia.

3. Byłeś nieprzygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej

Bez przygotowania nie można dobrze zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci często przychodzą na rozmowę o pracę, nie mając nawet podstawowej wiedzy na temat organizacji, do której aplikują. Postaraj się zdobyć możliwie dużo informacji na temat firmy i prowadzonej przez nią działalności. Zastanów się także, jakie twoje kwalifikacje i umiejętności mogą okazać się przydatne dla nowego pracodawcy.

4. Niedopasowanie do zespołu

Poza zdobytymi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym liczy się dopasowanie nowego pracownika do już istniejącego zespołu oraz kultury organizacji. Czasami, mimo posiadania przez kandydata wymaganych umiejętności, pracodawca ma wątpliwości, czy jego osobowość i podejście do pracy pasuje do zwyczajów panujących w jego firmie. Nie zawsze możesz wpłynąć na jego decyzję. Pamiętaj jednak, że dobre umiejętności komunikacyjne, pewność siebie i przyjazne nastawienie to cechy, które są pożądane w większości organizacji.

5. Nie wydawałeś się zainteresowany zdobyciem pracy

Pokaż potencjalnemu pracodawcy, że zależy ci na zdobyciu pracy! Jeżeli będziesz sprawiał wrażenie niezdecydowanego, rekrutujący uzna, że nie jesteś zainteresowany tą posadą. Jeżeli pracodawca waha się, którego spośród kandydatów o podobnych kompetencjach zatrudnić, wybierze tego, który wydaje się najbardziej zmotywowany.

6. Inny kandydat miał wyższe kwalifikacje

Bez względu na to, jak dobrze się zaprezentujesz, w procesie rekrutacyjnym uczestniczą tez inni kandydaci. Możesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, ale jeżeli ktoś będzie miał więcej doświadczenia zawodowego powiązanego z ofertą pracy, nie zostaniesz zatrudniony. W obecnych, niepewnych ekonomicznie czasach, pracodawcy nie chcą ryzykować zatrudniania osób, które mogą nie podołać nałożonym na nie obowiązkom, dlatego najchętniej wybiorą kogoś, kto ma doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku w podobnej organizacji. Przeszukaj nasze aktualne oferty pracy. Może znajdziesz taką, która odpowiada twoim oczekiwaniom?