Zmiana pracy wydaje się trudnym wyzwaniem. Poszukiwanie nowego stanowiska często przeciąga się i bywa nużące. Chociaż pewnie nie obejdzie się bez niepowodzeń, jest kilka wytycznych, które warto wziąć pod uwagę starając się o wymarzoną posadę. Oto 5 wskazówek, które pomogą ci w znalezieniu pracy.

1. Poznaj swoją wartość

Poznaj swoje mocne strony i uświadom sobie swoje motywacje. W czym jesteś naprawdę dobry? Co pomaga ci osiągać wyniki? Znajomość siebie samego pomoże ci lepiej zaprezentować się pracodawcy i znaleźć posadę, która będzie pasowała do twoich oczekiwań i kwalifikacji. Miej pełną świadomość swoich umiejętności, cech charakteru i wymagań, a skutecznie zaczniesz poszukiwać pracy, która spełni twoje ambicje.

2. Zorganizuj się

Sukces w poszukiwaniu pracy zależy od odpowiedniej strategii, dobrej organizacji i jasno określonego celu. Rozpisz zadania do wykonania i cele do osiągnięcia w sprecyzowanym przedziale czasowym, czyli dzienne bądź tygodniowe plany wysyłania aplikacji, czy chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne. Pamiętaj o terminach, w których trzeba złożyć dokumenty, rób notatki z odbytych rozmów kwalifikacyjnych, zapisuj nazwy firm, którym wysłałeś swoje CV. Gromadź w swoim archiwum ogłoszenia o pracy i opisy stanowisk – mogą ci się jeszcze przydać.

3. Poproś o pomoc

Każdy potrzebuje czasem pomocy. Skorzystaj ze znajomości, które już masz i poproś przyjaciół o informacje o rekrutacjach mających miejsce w firmach, które znają lub w których pracują. Jeśli to możliwe, niech cię polecą innym znajomym. Postaraj się o rekomendacje lub protekcję u swoich dawnych przełożonych. Rozważ zarejestrowanie się w agencji pośrednictwa pracy. Rekruterzy i doradcy zawodowi pracujący w takich miejscach mają doświadczenie, kontakty i specjalistyczną wiedzę. Ich pomoc może nadać twoim staraniom o pracę właściwy kierunek.

4. Wykorzystaj internet

Korzystaj z szans, jakie daje szukającym pracy internet. Zamieść w sieci swoje CV (chociażby na portalu Goldenline), przeszukuj portale rekrutacyjne. Media społecznościowe to także dobry sposób, by się zaprezentować. Zapisz się również na newsletter od interesujących cię firm. Skontroluj swoje zabezpieczenia prywatności i przyjrzyj się krytycznie temu, jakie zdjęcia czy informacje zamieszczasz na swój temat w sieci. Niektóre z nich mogą zniechęcić do ciebie potencjalnego pracodawcę.

5. Odpowiednie nastawienie czyni cuda

Łatwiej jest powiedzieć, niż zrobić, ale staraj się zachować optymizm i pogodę ducha. Mimo trudności – nie trać motywacji! Wyciągaj wnioski z porażek i nie pozwól, by zachwiały twoją pewnością siebie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej twoja osobowość i zachowanie będą się liczyły w takim samym stopniu, jak twoje umiejętności zawodowe, zdobądź się zatem na uśmiech i miły, uprzejmy sposób bycia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – sprawdź nasze Centrum Kariery.