Utrzymanie nerwów na wodzy podczas rozmowy rekrutacyjnej nie jest łatwe. Niemal każdy, komu zależy na otrzymaniu pracy, odczuwa wzmożony stres. Każdy strach da się jednak okiełznać. Stosując się do opisanych niżej rad, masz szansę wywrzeć na potencjalnym pracodawcy doskonałe wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Ćwicz odgrywanie roli

Rozmowa kwalifikacyjna jest rodzajem sztuki teatralnej, w której aktor świetnie wypada, jeśli wcześniej przyłoży się do prób. Zanim udasz się na interview, przećwicz swoją rolę kilkukrotnie. Możesz to zrobić tylko w wyobraźni lub poprosić bliską osobę, aby pomogła ci odegrać scenkę. Zadbaj o najmniejsze szczegóły scenariusza – począwszy od wejścia do pokoju, poprzez zastosowanie odpowiednich gestów lub tonu głosu. Staraj się za każdym razem być spokojny i pewny siebie. Wyobrażaj sobie, że podczas rozmowy o pracę z łatwością kontrolujesz stres i w efekcie zachwycasz rekrutera.

Przygotuj listę pytań i odpowiedzi

Często przyczyną stresu przed rozmową kwalifikacyjną jest obawa przed tym, co nieznane. Przygotuj listę potencjalnych pytań, które mogą paść ze strony rekrutera – to pomoże ci w opracowaniu najlepszych odpowiedzi. Zredaguj w głowie spójne i zwięzłe wypowiedzi, do których będziesz mógł wrócić podczas rozmowy o pracę. Poćwicz je przed lustrem bądź poproś o pomoc znajomego. Te zabiegi pomogą zniwelować stres wtedy, gdy pewność siebie będzie ci najbardziej potrzebna – w trakcie rozmowy rekrutacyjnej.

Nie działaj pod presją czasu

Już sama rozmowa kwalifikacyjna jest wystarczającym powodem do stresu, dlatego nie dodawaj sobie kolejnych. Pod presją czasu ludzie popełniają błahe błędy, zatem w dniu interview warto zarezerwować sobie więcej czasu. Poprzedniego dnia przygotuj odpowiedni strój i kopię swojego CV oraz innych dokumentów, na przykład dyplomów czy referencji. Upewnij się, ile czasu potrzebujesz na dojazd, a nawet spróbuj przewidzieć potencjalne opóźnienia. Przed wyjściem z domu sprawdź jeszcze raz godzinę i miejsce spotkania oraz nazwisko rekrutera. Te proste czynności sprawią, że na rozmowę kwalifikacyjną przybędziesz opanowany i skoncentrowany.

Zastanów się, zanim zabierzesz głos

Rozmowa o pracę to nie zawody sportowe. Zanim udzielisz jakiejkolwiek odpowiedzi, daj sobie chwilę do namysłu. Weź głęboki oddech i spokojnie odpowiedz na pytanie rekrutera. Niech twoje wypowiedzi będą spójne i klarowne. Nawet jeśli o czymś zapomnisz, zawsze możesz poprosić o możliwość uzupełnienia swojej wypowiedzi. Nie daj po sobie poznać, że odczuwasz stres.

Myśl pozytywnie

Podstawą sukcesu podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest zmiana podejścia – potraktuj ją jak wyzwanie zawodowe, a nie jak „wezwanie na dywanik”. Mimo że twoje reakcje są bacznie obserwowane, a odpowiedzi oceniane, pamiętaj, że uczestniczysz w rozmowie, a nie w egzaminie i dla rekrutera jesteś partnerem. Masz wpływ na to, co i jak mówisz. Podkreślaj swoje mocne strony. Zadawaj pytania, jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze zrozumiałeś intencje rekrutera. Myśl o sobie jak o człowieku sukcesu i takie sprawiaj wrażenie. Nie zastanawiaj się natomiast, jak wypadli inni kandydaci, gdyż na to nie masz żadnego wpływu.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.