Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej na Skype’ie?

 
Mimo że technologia porozumiewania się za pomocą Skype’a wkroczyła już w obszar rekrutacji, zasady przeprowadzania rozmów o pracę pozostają niezmienne. Dowiedz się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online, odśwież podstawy zdalnej komunikacji i zastosuj je w praktyce.

Sprawdź sprzęt od strony technicznej

 
Czy twój komputer działa prawidłowo? Czy połączenie internetowe jest wystarczająco silne? Sprawdź, czy wszystko działa poprawnie, ponieważ awaria techniczna w trakcie starania się o wymarzoną pracę to z pewnością ostatnia rzecz, której pragniesz. Jeśli korzystasz z laptopa, podłącz go do sieci lub upewnij się, że akumulator jest w pełni naładowany. Wycisz telefon. Ostry dźwięk dzwonka podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością wytrąci i ciebie, i rekrutera z równowagi.

Chcesz coś powiedzieć? Zaczekaj na swoją kolej

 
Na pewno wiesz z doświadczenia, że czasami w połączeniach przez Skype mogą zdarzać się niewielkie opóźnienia. Ich przyczyną jest niski poziom sygnału, który sprawia, że może dochodzić do niezręcznych sytuacji, podczas których osoby rozmawiające przez komunikator robią to równocześnie, wzajemnie się zagłuszając. Jeśli więc chcesz, by rozmowa przebiegła płynnie, po każdej wypowiedzi odczekaj chwilę. W przeciwnym razie może się okazać, że jedna osoba nie skończyła jeszcze swojej kwestii, a druga już zaczęła na nią odpowiadać.

Patrz do kamery

 
Intensywne wpatrywanie się w niewielkie oko kamery internetowej może być nieco frustrujące, jednak dzięki temu dla rozmówcy będziesz wyglądać na osobę bardziej zaangażowaną. Kierując spojrzenie w obiektyw kamery dajesz rekruterowi pewność, że nawiązałeś z nim kontakt wzrokowy. Z drugiej strony może się zdarzyć, że zapomnisz o kamerze, a skupisz się na śledzeniu własnej sylwetki, która pojawia się w rogu twojego ekranu. Dla rozmówcy będzie wyglądało to dość nienaturalnie – tak, jakbyś patrzył gdzieś w dal. Jeśli twoja postać na ekranie ma cię rozpraszać, zaklej tę część monitora samoprzylepną karteczką.

Zadbaj o otoczenie

 
Kluczowe jest to, by miejsce, w którym „gościsz” rekrutera, wyglądało profesjonalnie. Pokój, w którym przebywasz powinien być posprzątany, a otoczenie nie może rozpraszać rozmówcy. Dlatego warto usunąć zdjęcia rodzinne czy ulubiony obraz znajdujący się za twoimi plecami. Dodatkowo, przetestuj wcześniej różne warianty oświetlenia. Ogólnie mówiąc, lepsze jest światło, którego snop pada na ciebie od przodu. Oświetlenie tylne sprawi, że twoja sylwetka pogrąży się w cieniu.

Zminimalizuj przerwy w rozmowie

 
Wyciszenie telefonu przed spotkaniem to podstawa. Pomyśl o wszystkim, co może zakłócać przebieg rozmowy i rozpraszać cię. Zamknij karty przeglądarki internetowej, wyłącz powiadomienia przychodzących wiadomości e-mail. Poproś domowników, by nie przeszkadzali ci podczas spotkania online. Jeśli masz hałaśliwego zwierzaka, przenieś go do innego pomieszczenia.

Zaktualizuj swój profil na Skype’ie

 
Nieprofesjonalna nazwa użytkownika na twoim profilu Skype może od razu postawić cię na przegranej pozycji. Weź pod uwagę, że każdy element zdalnej rozmowy rekrutacyjnej buduje obraz twojej osoby. Jeśli więc jesteś przywiązany do konta o nazwie lobuziak88, nie posługuj się nim do celów służbowych. Załóż osobne konto, przeznaczone wyłącznie do kontaktów zawodowych. Przy okazji upewnij się, czy zdjęcie profilowe jest wykonane w profesjonalny sposób.

Przygotuj się na niespodzianki

 
Czy masz dane kontaktowe swojego rozmówcy? Mogą się przydać zwłaszcza wtedy, gdy pojawią się problemy natury technicznej. Dodatkowym atutem posiadania adresu e-mail lub telefonu rekrutera jest fakt, że kilka dni po rozmowie możesz wysłać tą drogą podziękowanie za spotkanie, a przy okazji spróbować dowiedzieć się czegoś o jego wyniku. Tego rodzaju wiadomości najlepiej przekazywać e-mailowo lub telefonicznie. Niezalecane jest używanie do tego celu komunikatorów internetowych.