Centrum kariery

Jak pozostać atrakcyjnym dla pracodawców?

„Nie wypaść z rynku pracy” – co tak naprawdę oznacza to stwierdzenie? W największym skrócie chodzi o to, by sprawić, że dla obecnego pracodawcy będziemy osobą niezastąpioną, a dla przyszłego – niezwykle pożądaną. Każdy, kto chce spełniać powyższe warunki, musi zobowiązać się do nieustannego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz stałego nabywania wiedzy. Wszystko po to, by utrzymać silną pozycję w branży oraz móc konkurować o pracę w różnorodnych warunkach rynkowych. Poniższe wskazówki pozwolą ci poprawić swoją pozycję na rynku pracy, niezależnie od panującej w danej chwili koniunktury gospodarczej.

Podnoś swoje kwalifikacje

Utrzymywanie swoich umiejętności na nieustannie wysokim poziomie jest jednym z najlepszych sposobów na to, by „nie wypaść z obiegu” i być cały czas atrakcyjnym w oczach pracodawców. Dbaj o to, aby twoje umiejętności nadążały zarówno za rozwojem obecnego, jak i przyszłego stanowiska pracy. Poszukaj ewentualnych luk, które przeszkadzają ci w pozycjonowaniu się jako pracownik z najwyższej półki. Skupienie się na rozwijaniu uniwersalnych umiejętności (np. w zakresie przywództwa, komunikacji lub technologii) to świetny sposób na zdywersyfikowanie ścieżki kariery w przyszłości.

Dokształcaj się

Nieustanne dokształcanie się sprawia, że twoje umiejętności są zawsze aktualne. Podnoszenie kwalifikacji to jasny sygnał dla obecnego lub przyszłego pracodawcy. Dzięki takiemu podejściu, twoja wartość bez wątpienia wzrośnie w jego oczach. Możesz zdobywać nową wiedzę i umiejętności na szereg sposobów, wykorzystując w tym celu szkolenia, kursy internetowe, warsztaty czy też konferencje.

Odśwież swoje CV

Zaktualizuj CV. Dodaj ostatnie osiągnięcia oraz świeżo nabyte umiejętności. Dzięki temu skuteczniej wykorzystasz nadarzające się okazje. Zamieść też informacje dotyczące przebiegu kariery, które są twoją najlepszą wizytówką. Nie zapomnij, by pochwalić się namacalnymi efektami twojej pracy, np. poprawą procesów biznesowych w firmie, która nie byłaby możliwa bez twojego udziału. Lista konkretnych osiągnięć dobrze zobrazuje wartość, którą wnosisz do firmy.

Bądź elastyczny

Na nieustannie zmieniającym się rynku pracy otwartość umysłu oraz elastyczne podejście do własnej ścieżki kariery są kluczami, które otwierają przed tobą nowy świat zawodowych możliwości. Być może będziesz musiał zrewidować obecne oczekiwania w stosunku do stanowiska pracy, jej formy (stała, kontraktowa lub tymczasowa) czy wreszcie wynagrodzenia, by nie zamykać się na pojawiające się szanse i nie ograniczać się w zakresie możliwości zatrudnienia.

Rozwijaj sieć swoich kontaktów

Własna sieć kontaktów to jedno z najważniejszych narzędzi poszukiwania pracy oraz rozwijania kariery, które masz do dyspozycji. Bierz udział w spotkaniach branżowych, pojawiaj się na eventach oraz konferencjach. Budowanie swojej reputacji, nawiązywanie wartościowych znajomości oraz obracanie się wśród dobrze poinformowanych osób pozwoli ci błyskawicznie zareagować, jeśli w pobliżu pojawi się oferta na miarę twoich możliwości.

Trzymaj rękę na pulsie

Ważne jest, by monitorować, które z umiejętności są cenione przez pracodawców teraz, a które dadzą ci przewagę w przyszłości. Bądź na bieżąco. Śledź nowinki pojawiające się w czasopismach branżowych, interesuj się najnowszymi wynikami badań, trzymaj rękę na pulsie, jeśli chodzi o oferty pracy. Bycie w centrum wydarzeń, którymi żyje twoja branża, pozwoli ci dowiedzieć się, które umiejętności są pożądane teraz, a które będą poszukiwane w niedalekiej przyszłości.