Jak zarządzać pracą zdalną? 4 główne zasady

Ponad 200 pracowników firmy Automattic, która stoi za oprogramowaniem WordPress, nigdy nie przychodzi rano do biura. Byłoby to praktycznie niemożliwe, ponieważ pracują w 174 różnych miastach w 29 krajach świata. Ich biura są wszędzie tam, gdzie mają połączenie z internetem – w domu, na plaży lub w kawiarni za rogiem. Automattic jest tylko jednym przykładem z długiej listy firm, które działają całkowicie lub częściowo wirtualnie. Także giganty takie jak Apple czy Dell oferują stanowiska, na których można pracować przez z domu przez internet. Zalety są oczywiste: redukcja kosztów i możliwość współpracy ze specjalistami z całego świata. Ale jak zadbać o to, żeby każdy faktycznie zrobił to, co do niego należy?

Dobra komunikacja

Największym wyzwaniem dla firm zatrudniających osoby pracujące zdalnie jest komunikacja wewnątrz zespołu. Codzienne rozmowy przy ekspresie do kawy, burze mózgów w sali konferencyjnej i osobiste spotkania – te wszystkie kontakty muszą zostać zastąpione swoimi wirtualnymi odpowiednikami. W jaki sposób? Zdaniem Sary Sutton Fell, CEO firmy FlexJobs, ważne jest, by nie korzystać tylko z jednej metody komunikacji, lecz z kilku różnych. E-mail to doskonały sposób przekazywania konkretnych informacji, lecz w przypadku burz mózgów i wymiany bardziej osobistych uwag lepiej sprawdzi się telefon lub wideokonferencja.

Jasne cele

Firmy często wahają się, czy zatrudniać zdalnych pracowników, gdyż obawiają się, że nie wykonają oni wyznaczonych im zadań. Co bowiem, jeśli pracownik zajmie się wykonywaniem prac domowych lub wyjdzie na spacer z psem, zamiast zajmować się projektem? Rozwiązaniem jest wyznaczenie konkretnych celów i terminów, na które wszyscy się zgodzą. Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym, co robią twoi zdalni pracownicy, możesz skorzystać z oprogramowania monitorującego ich aktywność na komputerze – taką, jak wysyłanie maili czy przeglądanie internetu. Takie rozwiązanie ma jednak jeden minus – pracownicy mogą poczuć, że im nie ufasz.

Właściwe narzędzia

Praca zdalna i prowadzenie wirtualnego biura ma sens wtedy, kiedy zaopatrzysz pracowników we wszystkie narzędzia potrzebne do wzajemnej komunikacji, dzielenia się informacjami i realizowania zadań. Pomyśl o smartfonach, słuchawkach, kamerkach i dobrym połączeniu internetowym. Ale zapewnij im także oprogramowanie służące do pracy, na przykład Google Docs oraz do zarządzania projektami – na przykład Basecamp. Te narzędzia pozwolą ci monitorować postępy, kontaktować się z pracownikami i zdalnie planować projekty.

Osobiste podejście

Niektóre firmy wymagają, aby ich pracownicy meldowali się na stanowisku pracy o określonej godzinie. Takie rozwiązania mogą jednak zaprzepaścić jedną z głównych zalet pracy na odległość – możliwość dopasowania godzin pracy do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Około 20 procent ludzi pracuje lepiej, jeśli mogą dłużej pospać i później rozpocząć pracę z domu. W wirtualnym biurze warto dać pracownikom możliwość samodzielnego wyboru godzin pracy, zależnie od ich osobistych preferencji.