Rozmowa kwalifikacyjna


Czeka cię rozmowa kwalifikacyjna? Dowiedz się, jak się do niej przygotować oraz jakich pytań możesz się spodziewać ze strony rekrutera. Radzimy również, w jaki sposób skutecznie negocjować wysokość przyszłego wynagrodzenia i starać się o referencje.
 
Utrzymanie nerwów na wodzy podczas rozmowy rekrutacyjnej nie jest łatwe. Niemal każdy, komu zależy na otrzymaniu pracy, odczuwa wzmożony stres. Każdy strach da się jednak okiełznać.
 
O co zapytać pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz zadawał ważne i wnikliwe pytania, wykażesz się inicjatywą i udowodnisz, że poważnie myślisz o pracy. Zaprezentujesz w ten sposób swoją wiedzę o firmie, a jest to cecha, dzięki której można dużo zyskać w oczach pracodawcy.
 
Jak przygotować referencje?
Referencje odgrywają kluczową rolę w poszukiwaniu pracy. Dobry list polecający może pomóc ci otrzymać zatrudnienie, podczas gdy nieodpowiedni – może przekreślić twoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. 
 
Rozmowa kwalifikacyjna wymaga poczynienia pewnych przygotowań, podobnie jak egzamin. Pozornie niewiele potrzeba, aby podczas interview zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy.
 
Twoim celem na rozmowie kwalifikacyjnej jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteś najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko. Dlatego powinieneś odpowiednio przygotować się do interview, przewidując pytania, które mogą paść w trakcie rozmowy o pracę.
 
Rozmowa kwalifikacyjna wiąże się ze stresem – szczególnie, gdy rekruter zada jedno z tych pytań, na które odpowiedź może postawić pod znakiem zapytania zdobycie przez kandydata wymarzonej posady.
 
Mimo że technologia porozumiewania się za pomocą Skype’a wkroczyła już w obszar rekrutacji, zasady przeprowadzania rozmów o pracę pozostają niezmienne.
 
Do negocjowania wysokości wynagrodzenia musisz się odpowiednio przygotować. Twoje oczekiwania finansowe powinny być realne i adekwatne do twoich umiejętności oraz doświadczenia zawodowego.
 
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej masz okazję, by zrobić na potencjalnym pracodawcy dobre wrażenie i przekonać go, że jesteś najlepszym kandydatem w całym procesie rekrutacji.
 
Propozycja kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej – z udziałem docelowego pracodawcy – to wielki krok naprzód dla osoby ubiegającej się o nową pracę. Oznacza ona, że rekruter uznał, iż pasujesz na dane stanowisko. Pamiętaj, że osoby te przede wszystkim pracują dla swoich klientów. 
 
Jeśli twoje CV i list motywacyjny były na tyle imponujące, że zaproszono cię na rozmowę rekrutacyjną, to dobry znak. Masz spore szanse zdobyć pracę, pod warunkiem, że dobrze przygotujesz się do interview. Nawet najbardziej doświadczonych profesjonalistów zjada trema lub popełniają błahe błędy, przez co zaprzepaszczają swoją szansę.