Big data

Istnieje coraz większa potrzeba, by dyrektorzy finansowi byli obeznani z technologią stosowaną w sektorze finansowym i mieli na jej wykorzystywanie realny wpływ. Chodzi przecież o zapewnienie wydajności poprzez automatyzację i racjonalizację, a także zwiększanie potencjału inteligentnej analizy danych. W jaki sposób nowe podejście do danych wpływa na obowiązki CFO i co to w praktyce oznacza dla zakresu pożądanych umiejętności pracowników działu finansów?

Rozmowy, które przeprowadziliśmy z dyrektorami finansowymi pracującymi w firmach różnej wielkości – od małych i średnich przedsiębiorstw, aż po globalnych gigantów – ujawniły cztery główne sposoby pracy z danymi, służące zapewnieniu organizacji rozwoju i sukcesu w niepewnych czasach.

Kliknij na jedno z poniższych haseł – pilot, naukowiec, coach lub inżynier – i dowiedz się, co nasi rozmówcy sądzą o różnych podejściach do tego wyzwania. 

Niewiele jest rzeczy, które są bardziej przydatne w świecie finansów, niż porządnie opracowany raport, zawierający kluczowe operacje przeprowadzone przez firmę. W obliczu rosnącego znaczenia Big Data, sam fakt raportowania pełni – jak zauważa David List, CFO Conotoxia – funkcję analityczną. Umiejętność odpowiedniego posługiwania się przez dyrektora finansowego bazami danych i tworzenia obszernych raportów, służących podejmowaniu decyzji biznesowych, to kluczowy aspekt, który leży u podstaw działalności współczesnego CFO.

Poprawność danych jest ważniejsza niż ich ilość

Od oprogramowania po serwery baz danych przechowujących i pozyskujących informacje, które można na bieżąco uwzględniać w raporcie – prawdziwa siła oddziaływania danych jeszcze nigdy nie była tak odczuwalna.

Integracja danych z obszarem finansów przy użyciu technologii i gromadzenie ich na coraz większą skalę stanowi bezpośrednie wyzwanie dla CFO – szczególnie, jeśli chodzi o filtrowanie i wykorzystywanie liczb w celu podejmowania decyzji biznesowych. Dysponowanie odpowiednimi danymi to jedno; umiejętność ich szybkiego i dokładnego analizowania – to zupełnie inna kwestia. Według Andrei Wesson, CFO Eversholt Rail, „przechowywanie, ewidencjonowanie i udostępnianie danych zajmuje bardzo dużo czasu. Jesteśmy w posiadaniu danych, które mogłyby być jeszcze bardziej przydatne. Sęk w tym, że trudno je znaleźć”.

CFO – „lejek”, który przekształca dane w strategię

Koordynując działalność firmy na bazie kluczowych danych, CFO pełni funkcję opierającą się na zaufaniu zespołu menedżerów najwyższego szczebla. Jak zauważa Bob Braasch, CFO Marathon Capital, „[CFO] w ten sposób pomaga CEO przeprowadzić firmę do kolejnego etapu jej rozwoju, niezależnie od tego, jaki to etap”.

Kontakt z innymi liderami wyższego szczebla, których decyzje w o wiele mniejszym stopniu opierają się na danych, stanowi jednak pewne wyzwanie. Ryan Mangold – CFO Taylor Wimpey – zauważa, że „dane przydają się jako narzędzie wspomagające proces decyzyjny, lecz większość decyzji i tak jest podejmowanych przez osoby, które po prostu dane stosują. Uważam, że w ostatecznym rozrachunku umiejętności miękkie CFO są ważniejsze od technologii”.

CFO występujący w roli pilota będzie dążyć do integrowania wszystkich systemów w firmie. Szeroka perspektywa i strategiczny wpływ na sprawy przedsiębiorstwa gwarantują mu odpowiednie i sprawne wykorzystanie wszystkich możliwości rynkowych. Jak twierdzi David List „każdą operację należy odnotować w księgach rachunkowych i rejestrach firmy. Oznacza to, że CFO będzie zawsze znajdować się w tym konkretnym miejscu „lejka”, przez które wszystko musi przejść, dopasować się, zoptymalizować się i stać się użyteczne.  Nie da się zatem uniknąć perspektywy, w której to CFO pełni funkcję siły napędowej zmian”.

Analiza danych – wyjście poza jeden silos

CFO w roli coacha przyjmuje funkcję kierowniczą w sprawach z zakresu rozpowszechniania i koordynowania danych i nowoczesnych technologii w organizacji. Coach nieustannie dąży do współdziałania z innymi, by móc podejmować najlepsze decyzje dzięki optymalnemu wykorzystaniu technologii, a także by móc konsultować swoje działania z pozostałymi liderami wyższego szczebla tak, aby uniknąć dublowania się technologii w różnych silosach.

Jak twierdzi CFO jednego z banków inwestycyjnych, brak współpracy pomiędzy zespołami może bardzo zaszkodzić firmie.  „Dziwne jest, gdy dział finansowy skupia się na rozwijaniu swych własnych narzędzi. Takie działanie jest jednym z czynników, które naprawdę mogą uprzykrzyć nam życie. Myślenie silosowe prowadzi do całkowitego braku konstruktywnych rozwiązań”.

Wartością dodaną pracy CFO jest zarządzanie gromadzonymi danymi, filtrowanie ich i przekazywanie pracownikom. Dyrektor finansowy jednej z firm działającej w branży opakowań stwierdza: „moja praca opiera się zarówno na umiejętnościach analitycznych, jak i na podejściu czysto ludzkim, co sprawia, że jestem w stanie zarządzać firmą oraz wszystkimi zmiennymi, których pracownicy potrzebują, by osiągać dobre wyniki. Owszem, liczby są bardzo istotne, lecz to ludzie są u podstaw całego systemu”.

Nowe oblicze „człowieka od finansów” z perspektywy wykorzystywania danych

Analizując zagadnienia dotyczące technologii i danych z perspektywy inżyniera, CFO stosuje podejście, które opiera się na integrowaniu nowych systemów i danych z tymi już istniejącymi, przy jednoczesnym dbaniu o ich jakość i niezawodność.

Dzięki temu dział może pracować w trybie cross-funkcjonalnym, wspierając decyzje podejmowane zgodnie ze strategią firmy i rozwijając systemy służące zapewnieniu zgodności i wydajności. „Jeśli przyjrzymy się zakresowi spraw, którymi zajmuje się CFO, zauważymy, że kluczowe możliwości daje oczywiście automatyzacja, wynikająca z wykorzystania centrum usług wspólnych oraz aspekty transakcyjne finansów” – zauważa Philippe de Briey.

Ryan Mangold – CFO Taylor Wimpey – dodaje, że należy przede wszystkim zajmować się danymi, które są istotne, a nie wszystkimi danymi, które zgromadziliśmy. Umożliwia to wykorzystanie czasu i energii w sposób bardziej produktywny. „Dane uległy zmianie i mają zasadniczy wpływ na rolę, jaką pełni CFO. Mamy bowiem obecnie do czynienia z zalewem informacji i musimy mieć pewność, że analizujemy odpowiednie dane, które umożliwiają podejmowanie decyzji biznesowych. Kluczowe w tym wszystkim jest stawianie sobie prawdziwych wyzwań w ramach roli, w której występujemy”.

Rola coacha, który wspiera zespół menedżerów w lepszym zrozumieniu wyzwań, a także rola naukowca, który opracowuje nowe sposoby wydobywania, analizowania i objaśniania danych liczbowych w przystępny sposób, stanowią wartość dodaną działań podejmowanych przez współczesnego CFO.

O czym warto pamiętać?

  • Przechowywanie danych i dostęp do nich są równie istotne, jak ich analiza.
  • Dane są bezużyteczne, jeśli nie są poprawnie i szybko interpretowane.
  • CFO rywalizuje z CIO i CDO o przewagę w integrowaniu nowych technologii.
  • Wcielając się w rolę inżynierów, dyrektorzy finansowi muszą integrować nowe systemy z tymi już istniejącymi, dbając o utrzymanie jakości obsługi i niezawodności.
  • CFO powinien nauczyć pozostałych członków zarządu i menedżerów wyższego szczebla jednolitego podejścia do wdrażania systemów. 

Dowiedz się więcej o kluczowych wyzwaniach, z którymi mierzą się współcześni CFO.

Wróć do CFO insights: współczesny dyrektor finansowy

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej