Rozmowa kwalifikacyjna – 10 trudnych pytań
Rozmowa kwalifikacyjna wiąże się ze stresem – szczególnie, gdy rekruter zada jedno z tych pytań, na które odpowiedź może postawić pod znakiem zapytania zdobycie przez kandydata wymarzonej posady. Jak na nie odpowiadać? Przeczytaj nasz miniporadnik.

Dlaczego zdecydował/zdecydowała się Pan/Pani zmienić pracę?

Jeśli przyczyną twojej decyzji o odejściu były konflikty z pracodawcą lub kolegami, nie poruszaj tego tematu, może to bowiem wzbudzić podejrzenia rekrutera. Skoncentruj się raczej na swojej potrzebie dalszego rozwoju zawodowego i gotowości do podnoszenia kwalifikacji. Wykaż, że twoje dotychczasowe doświadczenie będzie przydatne w nowym miejscu pracy, a cele firmy są ci bliskie.

Jak reaguje Pan/Pani na polecenia przełożonych?

Powstrzymaj się od jednoznacznych stwierdzeń i opowiedz o swoich umiejętnościach pracy w zespole. Swoją wypowiedź wzmocnij adekwatnymi przykładami ze swojego doświadczenia zawodowego.

Jak radzi sobie Pan/Pani z krytycznymi uwagami?

Podkreśl rolę konstruktywnej krytyki w rozwoju zawodowym, konieczność zmiany złych nawyków i doskonalenia umiejętności. Jako przykład opisz sytuację, w której pod wpływem uwag szefostwa lub współpracowników zmieniłeś swoje postępowanie. Wybierz sytuację, która nie miała związku z kluczowymi kompetencjami wymaganymi na nowym stanowisku pracy, by nie skłaniać rekrutera do zastanawiania się, czy problemy w tym obszarze na pewno masz już za sobą.

Skąd czerpie Pan/Pani motywację do pracy?

Nie wspominaj o korzyściach materialnych, takich jak „wysoka pensja” czy „służbowy samochód”. Odpowiedz raczej, że cenisz sobie pracę w osiągającym sukcesy zespole, uczestniczenie w ważnych lub nowatorskich projektach zawodowych, satysfakcję z osiąganych wyników i pozyskiwania nowych klientów.

Po jakim czasie zobaczymy pierwsze rezultaty Pana/Pani pracy?

Powiedz, że będziesz potrzebować co najmniej kilku tygodni na zapoznanie się z kulturą firmy, dopasowanie swoich umiejętności do wymagań zajmowanego stanowiska i nabranie biegłości w wykonywaniu obowiązków. Podkreśl, że liczysz na zauważenie i docenienie twoich osiągnięć.

Czy stara się Pan/Pani o posadę także w innych firmach?

Nie ukrywaj, że uczestniczysz w procesach rekrutacyjnych również w innych firmach, gdyż osoba, którą interesują się także inni pracodawcy, zyskuje w oczach rekruterów. Nie sprawiaj jednak wrażenia, że jesteś bardziej zainteresowany tamtymi posadami, a stanowisko, na które tutaj aplikujesz, to rodzaj zabezpieczenia w razie porażki.

Co Pan/Pani wie o naszej firmie?

Przed rozmową zgromadź informacje na temat firmy, do której aplikujesz. To dowodzi twojej motywacji i poważnego podejścia do procesu rekrutacyjnego. Daj do zrozumienia, że choć masz ogólną wiedzę o dotychczasowej działalności firmy, to chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej.

Co Pana/Panią wyróżnia spośród innych kandydatów o podobnym wykształceniu i doświadczeniu zawodowym?

Zaprezentuj siebie i swoje umiejętności zawodowe. Opowiedz o największych osiągnięciach w pracy, skup się na chęci dalszego rozwoju zawodowego. Spróbuj zainteresować potencjalnego pracodawcę swoimi pomysłami dotyczącymi rozwoju jego firmy, sposobów zdobycia nowych klientów czy proponowanych usprawnień.

Czy nie uważa Pan/Pani, że ma zbyt wysokie kwalifikacje na stanowisko, o które się Pan/Pani ubiega?

Powiedz, że planujesz długoterminowo związać swoją karierę z firmą, a w tym okresie twoje zaawansowane umiejętności mogą okazać się bardzo przydatne dla organizacji. Podkreśl możliwości rozwoju, jakie daje stanowisko, o które się ubiegasz i zaznacz, że zależy ci właśnie na nim.

Co uważa Pan/Pani za największe minusy tej posady?

Ponieważ twoja znajomość zakresu obowiązków jest na razie dość pobieżna, nie musisz udzielać rozbudowanej odpowiedzi. Daj jednak do zrozumienia, że trudności postrzegasz jako wyzwania i chętnie się z nimi zmierzysz oraz że wierzysz w swoje możliwości. Dodaj, że z czasem na pewno okaże się, iż niektóre aspekty zajmowanego stanowiska są dla ciebie mniej interesujące, ale tak jest w każdej pracy.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.