Zbudowanie relacji z nowo poznaną osobą jest dużo łatwiejsze, gdy istnieje pole wspólnych zainteresowań i podobieństwo gustów. Jednak w związku z oficjalnym charakterem rozmowy o pracę, nawiązanie osobistej relacji nie jest w tym przypadku kluczowe.

Bardzo ważne jest jednak pozostawienie pozytywnego wrażenia. Zatem Twoim głównym celem powinno być nawiązanie profesjonalnego kontaktu podczas spotkania.

Rozmowa kwalifikacyjna może być bardzo stresującym doświadczeniem, a dobre przygotowanie pomoże Ci ukoić zszarpane nerwy. Skorzystaj z poniższych wskazówek, dzięki którym zrobisz dobre wrażenie na kolejnej rozmowie o pracę.

Przed rozmową kwalifikacyjną

Łatwiej jest nawiązać nam kontakt z osobą, z którą mamy coś wspólnego, zatem bardzo ważne jest, aby przed spotkaniem zrobić rozeznanie na temat firmy. W ten sposób wykażesz zainteresowanie oraz będziesz mieć gotowe tematy dotyczące organizacji i jej bieżących kwestii — a jeśli padnie trudne pytanie, ułatwi Ci to wyjście z sytuacji.

Możesz także poszukać informacji o osobie, która będzie prowadzić rozmowę na portalu LinkedIn (jeśli znasz jej imię i nazwisko) lub dowiedzieć się więcej o oferowanym stanowisku, jego głównych obowiązkach i wymaganiach oraz przeczytać inne artykuły i posty udostępnione na platformie.

Ubierz się odpowiednio do sytuacji

Jeśli masz rozmowę w firmie, w której obowiązuje elegancki dress code, wybierz garnitur lub marynarkę ze spódnicą. Jeśli nie wiesz dokładnie, jakie zasady ubioru panują w firmie, zapytaj rekrutera. Jeśli nie uda Ci się uzyskać jasnych informacji, zawsze lepiej ubrać się bardziej elegancko. W ten sposób udowodnisz, że interesuje Cię dana pozycja i zrobisz dobre wrażenie. Jeśli dostaniesz ofertę pracy, możesz później dopasować swój styl do reszty pracowników, zbyt swobodna stylizacja na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej może być odebrana jako niechlujstwo lub lekceważące podejście.

Rozpoczęcie rozmowy

Mimo że bardzo ważne jest budowanie relacji od samego początku, zbyt swobodny ton nie jest dobrze postrzegany. Wykorzystaj stresujący czas na recepcji, zanim udasz się do pokoju konferencyjnego na przygotowanie kilku podstawowych pytań, które pomogą Ci przełamać pierwsze lody — możesz np. zapytać osobę prowadzącą rozmowę, od jak dawna pracuje w firmie.

Zasadniczo dobrze jest zadawać pytania otwarte, aby zachęcić do rozmowy. Aby rozmowa przebiegła pomyślnie, musisz wykazać prawdziwe zainteresowanie stanowiskiem pracy i całą firmą, zachowując przyjazny i spokojny sposób bycia. Prawdopodobnie wszyscy kandydaci biorący udział w rozmowach mają podobne umiejętności i poziom doświadczenia, zatem entuzjastyczne nastawienie może okazać się Twoją kartą przetargową.

Podczas rozmowy

Niektórzy są skłonni traktować rozmowę jak egzamin, ważne jest jednak, aby zachować jej konwersacyjny charakter. Będąc w sali konferencyjnej, mimo natłoku myśli skup się na następujących punktach:

  • Jeśli to możliwe, spróbuj subtelnie naśladować język ciała rekrutera. Nie powinno być to zbyt oczywiste, jednak zazwyczaj lubimy tych, którzy wykazują zainteresowanie naszą osobą.
  • Uważnie słuchaj, co rekruter ma do powiedzenia; powtarzając, to co mówi, udowodnisz, że słuchasz i rozumiesz jego słowa. Powtórz wybrane zdania i pokaż, że zgadzasz się z jego opinią. Dobrym sposobem jest udzielenie odpowiedzi pełnymi zdaniami, na przykład na pytanie typu „Jak wyglądają perspektywy branży w tym roku?” możesz odpowiedzieć: „Perspektywy branży w tym roku wyglądają…”.
  • Unikaj tematów związanych z polityką i religią; mogą one prowadzić do niezręcznych, a czasem nawet nietaktownych sytuacji. Skup się na kwestiach związanych z branżą, organizacją i stanowiskiem, chyba że rekruter zada Ci nieformalne pytanie. Nie wypowiadaj się źle o obecnym lub poprzednim pracodawcy — możesz mieć złudne wrażenie, że w ten sposób wykazujesz zainteresowanie nowym stanowiskiem, a nawet budujesz bliższą relację drogą na skróty, ale jest to bardzo nieprofesjonalne i może stworzyć negatywną atmosferę.
  • Nie zapominaj, że Ty także prowadzisz rozmowę. Twoje pytania powinny ostatecznie pomóc Ci w podjęciu decyzji o przyjęciu oferowanego stanowiska lub rezygnacji z niego. Bardzo pomocne może okazać się przygotowanie listy pytań dotyczących oferowanego stanowiska i organizacji — jej kultury pracy, wyzwań związanych ze stanowiskiem, cech charakteru, które są receptą na sukces w firmie, a także tematów związanych z odpowiedzialnością społeczną. To pomoże Ci w podjęciu jasnej decyzji i będzie oznaką Twojego zainteresowania organizacją i zaangażowania.

Po skończonej rozmowie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rozmowa kwalifikacyjna nie musi kończyć się po wyjściu z pokoju. Dobrym pomysłem może być ponowny kontakt, podobnie jak to ma miejsce po wydarzeniach networkingowych. Zatem nie obawiaj się napisać uprzejmego e-maila z podziękowaniem bezpośrednio do osoby, która przeprowadziła rozmowę lub do rekrutera w przypadku rekrutacji przez agencję. W ten sposób pokażesz, że rozmowa spełniła Twoje oczekiwania i wyrazisz chęć pozostania w kontakcie.

Podstawowym celem budowania relacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest wzmocnienie wrażenia, że podzielasz tok myślenia i sposób pracy rekrutera oraz że masz podobne perspektywy zawodowe.

W żadnym wypadku nie możesz jednak zapomnieć, że głównym celem nawiązania relacji w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest udowodnienie, że jesteś doskonałym kandydatem na dane stanowisko pracy. Upewnij się, że Twoje pytania i odpowiedzi odzwierciedlają Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe — nikt jeszcze nie dostał posady za bycie dowcipnym.

Podsumowanie:

Pomimo że rozmowy kwalifikacyjne mogą być bardzo stresujące, zbudowanie relacji może pomóc Ci w zrobieniu dobrego wrażenia.

Przed rozmową kwalifikacyjną, poszukaj informacji o wspólnych płaszczyznach i ubierz się odpowiednio do sytuacji.

Podczas spotkania staraj się naśladować mowę ciała osoby prowadzącej rozmowę, uważnie jej słuchaj, zadawaj wnikliwe pytania i unikaj tematów związanych z polityką i religią.

Po skończonej rozmowie prześlij słowa podziękowania, aby zachęcić do dalszego kontaktu.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź naszą sekcję "Porady dla kandydatów", lub  już dziś skontaktuj się z najbliższym biurem MP. 

 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.