Podczas rozmowy kwalifikacyjnej masz okazję, by zrobić na potencjalnym pracodawcy dobre wrażenie i przekonać go, że jesteś najlepszym kandydatem w całym procesie rekrutacji. Nawet jeśli twoje CV jest imponujące, to właśnie zachowanie podczas interview jest decydującym czynnikiem. Zapoznaj się z naszymi poradami, aby dowiedzieć się, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Zaplanuj swoje przybycie

O dobrym wrażeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej decyduje punktualne przybycie na spotkanie oraz żywe zainteresowanie stanowiskiem, na które się aplikuje. Dokładnie sprawdź czas i miejsce rozmowy oraz – jeśli jedziesz samochodem – możliwości parkowania. Na miejscu bądź 10 minut przed czasem. Zabierz ze sobą wymagane dokumenty oraz numer kontaktowy do osoby, która poprowadzi interview.

Ubierz się odpowiednio

Twój wygląd i ubiór świadczą o tym, na ile poważnie traktujesz rekrutację i jak w przyszłości będziesz reprezentować firmę. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, by zrobić na pracodawcy dobre wrażenie? Przede wszystkim upewnij się, że twój strój jest schludny, klasyczny i świadczy o twoim profesjonalizmie. Zadbaj o czyste buty i załóż niewiele biżuterii.

Trzymaj nerwy na wodzy

Niezwykle ważne jest, by podczas rozmowy kwalifikacyjnej mieć stres pod kontrolą. Nawet doświadczeni kandydaci odczuwają napięcie podczas rozmów o pracę. Aby utrzymać nerwy na wodzy, należy dobrze przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą. Pamiętaj, że zarówno tobie, jak i jemu zależy, by interview zakończył się sukcesem.

Bądź pewny siebie od samego początku

Pierwsze wrażenie liczy się najbardziej. Przywitaj się z rekruterem na stojąco, mocnym uściskiem dłoni, z uśmiechem, patrząc w oczy. Postaraj się zapamiętać nazwiska i stanowiska osób, które prowadzą rozmowę kwalifikacyjną. To pomoże ci odpowiednio się do nich zwracać podczas spotkania. Takie zachowanie zrobi dobre wrażenie na rekrutujących.

Kontroluj swoje zachowanie

Mowa ciała ma istotny wpływ na to, jak wypadniesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zapanuj nad brzmieniem swojego głosu, podtrzymuj kontakt wzrokowy oraz odpowiednią pozycję siedzenia. Postaraj się sprawiać wrażenie osoby pełnej entuzjazmu, ciepła i profesjonalizmu. Mów pewnie i klarownie. Pamiętaj, że twoja motywacja i zachowanie podczas rozmowy o pracę są tak samo ważne, jak twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe.

Zadbaj o dobre wrażenie na koniec

Kończąc rozmowę kwalifikacyjną, nie zapomnij o uścisku dłoni, uśmiechu i podziękowaniu. Po rozmowie mile widziane jest napisanie e-maila do rekrutera z podziękowaniem za poświęcony czas i możliwość spotkania. Koniecznie wyraź swoje zainteresowanie pracą. Takie zachowanie zrobi dobre wrażenie na pracodawcy i może zadecydować o twoim zatrudnieniu.
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.