10 rad, jak napisać skuteczne CV

 
Na każdym etapie drogi zawodowej dobrze napisane CV jest podstawą funkcjonowania na rynku pracy. Nawet jeśli nie planuje się w najbliższym czasie zmiany miejsca lub stanowiska pracy, aktualne curriculum vitae powinno zawsze czekać w zanadrzu. Pozornie schemat życiorysu jest niezmienny, jednak i tu pojawiają się nowe trendy, dlatego warto przed wysłaniem aplikacji przejrzeć aktualnie popularne szablony CV, by zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Nawet najbogatsze doświadczenie zawodowe wymaga zastosowania odpowiedniej konstrukcji résumé, aby zostało ono zauważone przez rekrutera. Oto kilka uniwersalnych wskazówek, które warto zastosować, pisząc CV menedżera lub specjalisty.
 
1.      Ogranicz swój życiorys do 2 stron – zwięzłość to podstawa.
 
2.      Unikaj osobistych informacji, takich jak wiek, religia czy płeć, gdyż nie powinny one mieć znaczenia w procesie rekrutacyjnym.
 
3.      Zastosuj formę bezosobową, pisząc o swoim doświadczeniu zawodowym. Lepiej brzmi zdanie: „zarządzanie zespołem składającym się z 6 osób” niż: „Zarządzałem zespołem składającym się z 6 osób”.
 
4.      Pamiętaj o chronologicznym porządku prezentacji swojego dorobku zawodowego, poczynając od najbardziej aktualnego stanowiska. Warto również wyjaśnić dłuższą przerwę w zatrudnieniu, jeśli miała miejsce.
 
5.      Wypunktuj swoje obowiązki i osiągnięcia na poszczególnych stanowiskach, najbardziej szczegółowo opisując te najbardziej aktualne.
 
6.      Zasadę odwróconej chronologii zastosuj również w prezentacji historii wykształcenia.
 
7.       Nie zapomnij o wymienieniu takich umiejętności jak obsługa komputera i internetu, znajomość języków obcych. Jeśli masz za sobą szkolenia powiązane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, również zamieść informację o nich w swoim CV.
 
8.      Nie rozpisuj się, prezentując swoje hobby i zainteresowania.
 
9.      Wspomnij o możliwości dostarczenia referencji od poprzednich pracodawców na życzenie osoby rekrutującej.
 
10.    Dokonaj korekty literówek. Warto również przed wysłaniem dokumentu poprosić znajomego o sprawdzenie CV.