5 kroków do zmiany ścieżki kariery

 
Większość osób poszukujących pracy czeka w życiu wędrówka przez rozmaite ścieżki i szczeble kariery. Najważniejszym zadaniem wszystkich, którzy marzą o zmianie stanowiska, specjalizacji lub branży, jest gruntowne przygotowanie się do tego kroku. Jak sprawić, by zmiana w życiu zawodowym przyniosła możliwie najwięcej satysfakcji?

Krok 1: Przemyśl swoje oczekiwania

 
Podstawową rzeczą, bez której nie powinno się myśleć o zmianie dotychczasowej ścieżki kariery, jest zadanie sobie jednego ważnego pytania: co tak naprawdę mnie interesuje, napędza mnie i jest moją pasją? Odpowiedź może pomóc ci określić najbardziej odpowiedni rodzaj pracy, a także skierować w rejony, których wcześniej w ogóle nie brałeś pod uwagę. Warto przy tym zadać sobie kilka dodatkowych pytań:
 
• Co (nie) podoba mi się na obecnym stanowisku, w obecnej pracy?
• Co ekscytowało/nudziło mnie w poprzednich miejscach pracy?
• Jakie są moje osobiste zainteresowania i pasje?
• Jakie są moje najważniejsze cechy, silne strony i zdolności?
• Jak wyglądałaby moja wymarzona praca?

Krok 2: Zbadanie realnych możliwości zmiany kariery

 
Na podstawie osobistych preferencji wyznacz możliwy kierunek zmiany obecnego zawodu. Prześledź profile stanowisk pracy, by sprawdzić, czy twoje oczekiwania są zgodne z rzeczywistością. Zbierz informacje na temat:
 
• stanowisk, które mogą odpowiadać twoim zainteresowaniom i umiejętnościom;
• codziennych zadań, związanych z pracą na danym stanowisku;
• wysokości początkowego wynagrodzenia;
• możliwości przeniesienia obecnych umiejętności, atutów i doświadczenia na nowe stanowisko pracy;
• silnych stron nowej branży, jej stabilności i perspektyw wzrostu.

Krok 3: Przeanalizuj zakres swoich umiejętności

 
Zmiana ścieżki kariery z pewnością będzie bardziej komfortowa, jeśli znajdziesz stanowisko, które ma związek z twoimi umiejętnościami. Poszukaj swoich mocnych punktów, predyspozycji i doświadczeń, które można przenieść na nowe stanowisko pracy. Zastanów się, jak zastosować dotychczasową wiedzę i osiągnięcia w tym zupełnie nowym kontekście. Spróbuj określić, jakie umiejętności będą potrzebne, by w pełni odnaleźć się na nowym stanowisku. Być może okaże się, że konieczne będą dodatkowe szkolenia lub zyskanie minimum doświadczenia.

Krok 4: Rozszerz swoją sieć kontaktów zawodowych

 
Poznaj ludzi, którzy pracują w branży, do której chcesz dołączyć. Mogą oni dostarczyć ci cennych informacji i porad na temat zmiany specjalizacji, przedstawić cię odpowiednim ludziom, przekazać ci cenne kontakty, a nawet udzielić konsultacji. Rozważ dołączenie do stowarzyszeń branżowych oraz znalezienie mentora, który wskaże ci drogę do sukcesu.

Krok 5: Wyznacz kolejne kroki na drodze do zmiany zawodu

 
Jak skutecznie zmienić zawód? Bez precyzyjnie nakreślonej strategii i uporządkowanego planu nie możesz liczyć na odniesienie sukcesu. Jeśli chcesz osiągnąć upragniony cel, musisz stworzyć krótko- i długoterminową listę „kamieni milowych”, dotyczących twojej edukacji, rozwoju kwalifikacji, tworzenia sieci kontaktów itp., a także ustalić ramy czasowe dla realizacji poszczególnych celów. Nie zapomnij także odświeżyć umiejętności poszukiwania pracy, by nie ominęła cię żadna okazji, która w każdej chwili może pojawić się na twoim zawodowym horyzoncie.