W miejscu pracy jest tylko jedna pewna rzecz – zmiana. Zmienia się to, co robimy, gdzie i przede wszystkim – jak. 25 lat temu wielu pracowników biurowych używało kartki i długopisu. Dziś normą są laptopy, smartfony i tablety.

A co z nowymi cyfrowymi ofertami, które zyskują na popularności i rewolucjonizują miejsce pracy?

1. Technologia chmury obliczeniowej

Dzięki chmurze obliczeniowej mogliśmy usprawnić naszą pracę – jest ona dziś bezpieczniejsza i bardziej elastyczna niż kiedyś. Chmura umożliwia też regularnie robienie kopii zapasowych oraz odzyskiwanie danych – w zakresie dopasowanym do rozmiaru i potrzeb firmy.

Przedsiębiorstwa zyskują dzięki możliwości łatwiejszej współpracy i wymiany informacji – osoby znajdujące się na przeciwległych krańcach świata mogą pracować nad tym samym dokumentem, oszczędzając czas – co ułatwia także kontrolę nad postępami ich pracy. Rynek technologii chmurowej jest bardzo konkurencyjny, dzięki czemu mniejsze firmy mogą czerpać zyski w takim samym stopniu jak duże korporacje.

2. Big data

Zatrudniając analityków big data, firmy zyskują dostęp do ogromnych zasobów uporządkowanych danych. Analiza wielu zmiennych pozwala m.in. rozpoznawać trendy wśród konsumentów i tworzyć skuteczniejsze strategie marketingowe.

Analiza big data przeprowadzona przy udziale sztucznej inteligencji pozwoli firmom szukać nowych rozwiązań i dostrzegać zależności między zbiorami danych a produktami. W sektorze ochrony zdrowia, technologia oparta na sztucznej inteligencji może przyspieszyć badania nad lekami, a nawet odkryć ich nowe zastosowania.

3. Technologia bezprzewodowa

Technologia bezprzewodowa pozwala pracownikom komunikować się niezależnie od tego, czy znajdują się w biurze, w przestrzeni coworkingowej, w domu czy w drodze do pracy.

Możliwość szybkiej wymiany informacji niezależnie od miejsca pobytu bardzo sprzyja produktywności. Ponadto fakt, że do nawiązania kontaktu wystarczy osobiste urządzenie multimedialne, dobrze wpływa na współpracę. Zastosowanie technologii bezprzewodowej w biurach zmniejszy potrzebę drukowania dokumentów i przełoży się na schludniejszy obraz miejsca pracy przez ograniczenie liczby widocznych kabli.

4. Technologie wideo

Rozwoju technologii bazujących na ruchomym obrazie nie da się już zatrzymać. Dziś nagrania wideo wykorzystywane są w rozmowach kwalifikacyjnych, komunikacji między pracownikami różnych oddziałów firmy, reklamie czy brandingu. Firma Cisco przewiduje, że do 2019 roku 80% światowego ruchu w internecie generowane będzie właśnie przez treści wideo online.

Dzięki wykorzystaniu materiałów szkoleniowych w formie filmów, spadło zapotrzebowanie na usługi specjalistów prowadzących szkolenia na miejscu, a przecież osoby te były niegdyś nieodzownym elementem miejsca pracy. Szkolenia wideo zyskują dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR oraz AR).

5.  Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona

VR i AR to dwa osobne narzędzia, które jednak doskonale się uzupełniają. Różnica między nimi jest następująca: rzeczywistość rozszerzona współgra z istniejącymi obiektami, podczas gdy wirtualna tworzy całkowicie sztuczny świat. Z biznesowego punktu widzenia zarówno AR, jak i VR mogą wykorzystywać obszary mózgu odpowiedzialne za ruch i emocje.

VR wykorzystywana jest w szkoleniach wideo, dzięki czemu osoba prowadząca może w tym samym czasie przekazywać wiedzę uczestnikom znajdującym się w różnych miejscach na świecie – ma się jednak wrażenie, jakby wszyscy znajdowali się w jednym pomieszczeniu. Technologia AR wpływa z kolei na takie sektory jak produkcja, gdzie instrukcje wykonywania konkretnych czynności mogą być na bieżąco „nakładane” na rzeczywistość, w której znajdują się pracownicy.

Technologiczne przełomy od zawsze rewolucjonizują miejsce pracy, a wraz z nadejściem sztucznej inteligencji, zmiany postępować będą jeszcze szybciej.

Sprawdź już dziś nasze oferty pracy związanej z nowoczesnymi technologiami i wkrocz na nową, ekscytującą ścieżkę kariery.

 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.