Podczas gdy technologia sprawia, że pewne funkcje finansowe stają się zbędne, a istniejące stanowiska ewoluują od tradycyjnych, skupiających się na raportowaniu w kierunku zespołów, które zajmują się doradztwem na rzecz klienta. „Finansowe talenty jutra to ludzie, którzy naprawdę rozumieją to wszystko: technologię, dane, automatyzację – i wiedzą, jak o tym opowiadać” – wyjaśnia Marcin Szwejk, Executive Manager w Michael Page.  

W tym artykule Michael Page prezentuje sześć trendów dla polskich zespołów finansowych na następne trzy lata – czynniki wzrostu i porady dla kandydatów, które pozwolą im przekształcić potencjał w poszukiwany talent jutra.

Czynniki zmiany w finansach

Podczas gdy role analityków, specjalistów od zarządzania ryzykiem i finansami korporacyjnymi królują na dzisiejszych listach z ogłoszeniami o pracę, należy zastanowić się, czego specjaliści ds. finansów powinni szukać u pracodawcy i w jaki sposób powinni radzić sobie z nadchodzącą falą automatyzacji.

  1. Połącz podstawowe umiejętności z silnymi kompetencjami uzupełniającymi
  2. Finanse są ekscytujące
  3. Ciekawość i zamiłowanie do elastyczności  
  4. Poszukaj mentorów
  5. Motywacja jest kluczem do rozwiązywania problemów i uczenia się
  6. Wykorzystaj swoje wykształcenie, by znaleźć swój głos
     

1. Połącz podstawowe umiejętności z silnymi kompetencjami uzupełniającymi

Podczas gdy obecnie może być mniej ofert dla tradycyjnych księgowych zajmujących się zyskami i kosztami, łączenie tradycyjnej wiedzy z umiejętnościami opartymi o nowoczesne potrzeby jest świetnym sposobem na to, by stać się przyszłością finansów. „Możesz mieć dyplom z rachunkowości, ale musisz uzupełnić go o programowanie, analizę danych, wizualizację lub programowanie statystyczne” – wyjaśnia Eugene Low z Experian.

Jak twierdzi Marcin Szwejk, Executive Manager w Michael Page: „Kluczem do specjalizacji w dziedzinie finansów jest rozwijanie cyfrowych i technicznych kompetencji, które pozwolą ci wzrastać. Jeśli rozwijasz oba te obszary jako swoje kluczowe przewagi i prezentujesz je jako część swojego doświadczenia, rekruterzy to zauważą. A jeśli podkreślisz także swoje miękkie kompetencje, pokaże to, że będziesz świetnym partnerem biznesowym” – zauważa. 

Umiejętność zademonstrowania różnorodnego doświadczenia jest teraz silnie doceniana w porównaniu do pracy, która opiera się tylko o liczby. „Biorąc to pod uwagę, postaraj się zbudować swoją karierę poprzez pracę na zróżnicowanych stanowiskach i zdobywanie różnych doświadczeń, nie patrząc wyłącznie na stały wzrost wynagrodzenia” – mówi Marcin Szwejk, Executive Manager w Michael Page.

2. Finanse są ekscytujące

Tradycyjne role finansowe staną się silnie wyspecjalizowane i elastyczne. Większa liczba ludzi będzie w stanie wykorzystać efektywność wynikającą z automatyzacji i dostępu do danych. „To naprawdę ekscytujący czas dla branży finansowej, tak długo, jak masz apetyt na uczenie się – i zmiany, z którymi się ono wiąże” – mówi Marcin Szwejk, Executive Manager w Michael Page.

Jak zauważa Graeme McKenzie z EY, „Zastanawiałem się nad przyszłością branży, i nad tym, skąd przyjdzie następny CFO” – mówi. „Teraz patrzę bardziej optymistycznie na stanowiska w sektorze finansów, w porównaniu do tego, co było pięć lat temu – kiedy królował strach przed drenażem mózgów, nawet w Azji i w Europie”.

 

 

3. Ciekawość i zamiłowanie do elastyczności 

Elastyczne, zwinne myślenie połączone z wysoką wnikliwością jest koniecznością dla ludzi odnoszących sukcesy w branży finansowej przyszłości. „Naprawdę potrzebujesz tej ciekawości i elastyczności, połączonej z rozumieniem danych” – mówi Graeme McKenzie z EY. „Chodzi o to, byś nie tylko przyjmował biernie to, co mówią raporty – ale rzucał wyzwania biznesowi lub wyszukiwał nowe trendy, które firma musi zrozumieć”.

I jak mówi Marcin Szwejk, Executive Manager w Michael Page, musisz być w stanie szybko się poruszać w nowoczesnym otoczeniu biznesowym. „Elastyczność jest kluczem, ponieważ – powiedzmy to sobie szczerze – tempo zmian w firmach i branżach przyspieszyło – i ten proces się nie odwróci” – dodaje.

4. Poszukaj mentorów

„Jeśli masz świetne umiejętności techniczne i dobrą podstawę wykształcenia, możesz zbudować na tym swoją karierę, znajdując mentora – to najlepszy sposób, by upewnić się, że zdobywasz właściwe umiejętności i cechy” – wyjaśnia Marcin Szwejk, Executive Manager w Michael Page.

Alan Hyslop z Global Petro Storage wyjaśnia, że tym, co zyskujesz na kontakcie z mentorem, jest głębsze zrozumienie tego, w jaki sposób stosować wiedzę i umiejętności w sytuacjach z prawdziwego życia. „To tutaj szlifują się umiejętności miękkie – zarządzanie swoimi przełożonymi, zarządzanie innymi ludźmi, wyrażanie opinii w grupie – wszystkie te rzeczy, które liczą się, gdy chcesz budować ścieżkę kariery z wysokim potencjałem” – zauważa.

 

Do góry ↑

 

5. Motywacja jest kluczem do rozwiązywania problemów i uczenia się

W środowisku opartym na danych, wyróżniający się członkowie zespołu finansowego to ci, którzy przyglądają się problemowi na różne sposoby, a nie ci, którzy akceptują pierwszy rezultat. „Jako początkujący lub dobrze funkcjonujący specjalista ds. finansów nie musisz być ekspertem od technologii bądź digitalu, ale musisz mieć umiejętność zdobywania nowych cyfrowych umiejętności – które obejmują nowe oprogramowanie, automatyzację oraz robotyzację” – mówi Marcin Szwejk, Executive Manager w Michael Page.

Zgadza się z tym Peter Fahey z AstraZeneca. „Różnicą, która przychodzi wraz z nowymi talentami, jest fakt, że mieli oni styczność z technologią i cyfryzacją przez całe swoje życie” – mówi. „Ale nie tylko młode, świeże talenty są podekscytowane zmianami – powiedziałbym, że większość osób z poprzedniego pokolenia także chce się uczyć.”

6. Wykorzystaj swoje wykształcenie, by znaleźć swój głos

Co jest ważniejsze – to, czego nauczyłeś się w szkole, czy umiejętności, które zdobyłeś poprzez doświadczenie? Odpowiedź: i to, i to. Jak wyjaśnia Marcin Szwejk, Executive Manager w Michael Page: „Tak, twoje kwalifikacje są ważne, ale tak samo ważne są rezultaty, które są sprawdzianem twoich kompetencji na różnych etapach kariery”.

Choć na wczesnym etapie kariery te aspekty mogą wydawać się mniej istotne, tak wcale nie jest. Jak zauważa Alan Hyslop: „To są rzeczy, które determinują sukces na późniejszych etapach twojej kariery. Na początku kariery, niezmienną rzeczą pozostaje umiejętność formowania i wyrażania opinii oraz efektywnego komunikowania się w grupie.”

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w obszarze finansów, kliknij tutaj. Jeśli chcesz zarejestrować się w MyPage, gdzie możesz otrzymywać alerty o nowych stanowiskach bezpośrednio na twoją skrzynkę mailową, aktywować aplikowanie za pomocą jednego kliknięcia i otrzymywać raporty o wynagrodzeniach, kliknij tutaj.

 

 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.