Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, technologia zajmuje czołowe miejsce w każdym poważnym biznesie. „Większość szefów działów technologicznych bierze udział w spotkaniach strategicznych: doradzając w zakresie automatyzacji operacji, dostępnych danych oraz narzędzi służących wzmocnieniu strategii sprzedażowych” – wyjaśnia Marta Prudel-Hankus, Executive Manager w Michael Page.

W tym artykule Michael Page prezentuje sześć trendów dla polskich działów technologicznych w perspektywie najbliższych trzech lat – czynniki wzrostu i sposoby, które pomogą zamienić twój potencjał w talent jutra.

Czynniki zmiany w technologii

Podczas gdy kluczowe role architektów, kierowników projektów oraz CIO królują na dzisiejszych listach ogłoszeń o pracy, warto zastanowić się, czego specjaliści od technologii powinni oczekiwać od stanowiska – i jak mogą upewnić się, że nie padną ofiarą automatyzacji?

Niezależnie od tego, co się wydarzy, od tymczasowych projektów po globalne zmiany, wyłania się ekscytujący nowy świat dla tych, którzy mają na co dzień do czynienia z najbardziej nowoczesną technologią.

  1. Podążaj za zmianami w technologii
  2. Rozwiązuj problemy, skupiając się na ludziach
  3. Czy jesteś gotowy na tymczasowe projekty?
  4. Podkreśl swoje umiejętności w rozumieniu złożoności
  5. Przyłącz się do globalnych zmian
  6. Zrozum, w jaki sposób DNA twojej firmy wpływa na wyniki
     

1. Podążaj za zmianami w technologii

Marta Prudel-Hankus, Executive Manager w Michael Page zauważa, że na rynkach, na których kandydaci wybierają spośród kilku ofert pracy, istotnym czynnikiem – poza wynagrodzeniem – jest obietnica pracy z nowymi technologiami. „Wiele osób sprawdza, z jakich technologii korzysta obecnie przyszły pracodawca i jaka jest jego wizja”.

Zazwyczaj bardzo świadomi dynamiki rynku, najlepsi kandydaci oceniają apetyt każdej firmy na inwestycje technologiczne. „Szukaj pracodawców, którzy pozwolą ci utrzymać twoją znajomość technologii na wysokim poziomie” – radzi. „Nikt nie chce pracować tylko z jedną technologią przez dłuższy czas. Zawsze, gdy rozmawiam z najlepszymi kandydatami, pytają mnie, jakie są perspektywy wzrostu oraz wizja dla danego stanowiska”.

2. Rozwiązuj problemy, skupiając się na ludziach

Zatrudnianie w sektorze technologicznym obecnie kwitnie, jednak wszyscy, którzy mają pojęcie o tej branży, wiedzą, że to może szybko się zmienić. Jako futurolog zajmująca się rynkiem pracy i autorka, Alexandra Levit ostrzega, że bez szlifowania kluczowych umiejętności, profesjonaliści z sektora technologicznego mogą być zagrożeni automatyzacją. „Chodzi o to, by upewnić się, że podążasz tam, gdzie twoja branża” – jak stwierdziła Levit w wypowiedzi dla PageGroup. „Obszarami, w których możesz popełnić błędy, są te związane z ludźmi: upewnij się, że jesteś naprawdę dobry w takich kwestiach, jak rozwiązywanie konfliktów, dyplomacja, empatia, ocena, intuicja, kreatywność i innowacja. To obszary, w których jeszcze przez pewien czas maszynom będzie trudno nadążyć za człowiekiem” – zauważa.

 

 

3. Czy jesteś gotowy na tymczasowe projekty?

W firmach jutra, wirtualne, międzynarodowe, interdyscyplinarne tymczasowe projekty staną się normą. „Chodzi o grupę ludzi, którzy zbierają się razem w celu realizacji krótkoterminowego projektu, a potem szybko się rozchodzą” – opisuje Levit. „Zauważam, że te tymczasowe zespoły stają się bardziej popularne. Pracuję teraz nad projektem dla klienta z tymczasowym zespołem – nigdy wcześniej nie pracowałam z żadną z tych osób i prawdopodobnie nigdy nie będę ponownie z nimi współpracować”.

Projekty tymczasowe są typową cechą pracy w sektorze technologicznym. Jak wyjaśnia Marta Prudel-Hankus, Executive Manager w Michael Page, musisz nawiązać relacje bardzo szybko. „Wirtualna praca związana jest z unikatowymi wyzwaniami – i istnieje potrzeba szybkiego dowiezienia rezultatów” – zauważa. „Może nie starczyć czasu, aby usiąść i zrozumieć twoich współpracowników – często musisz od razu zacząć dostarczać wyniki”.

4. Podkreśl swoje umiejętności w rozumieniu złożoności

Ludzie poszukujący pracy w międzynarodowej firmie muszą nie tylko zademonstrować umiejętności zarządzania projektami – muszą także udowodnić, że rozumieją sieć zadań i dyskusji związanych z dzisiejszym wielonarodowym, nowoczesnym miejscem pracy. „Kilka ostatnich firm, w których pracowałem, to firmy o bardzo złożonej strukturze. Musisz znać marki, funkcje i kategorie” – mówi globalny CIO w Estee Lauder, George Kuan.

„Chodzi o to, by znaleźć kogoś, kto przeprowadzi cię przez złożone środowisko pracy, co oznacza silne przywództwo związane z łączeniem ze sobą faktów i dobrą komunikacją. Osoba, która potrafi przeprowadzić pracownika przez ten matriks, jest tą, której szukamy.”

 

Do góry ↑

 

5. Przyłącz się do globalnych zmian

Marta Prudel-Hankus, Executive Manager w Michael Page mówi, że szansa na globalny wpływ i wypłynięcie na szerokie wody mogą być zachętą dla kandydatów z branży technologicznej, poszukujących nowego pracodawcy. „Możesz zarządzać projektem w jednym regionie, mieszkając w innym, co jest świetnym rozwiązaniem dla kandydata chcącego wpływać na globalne zmiany z lokalnej perspektywy”.

To podejście może być kluczem do znalezienia właściwych kandydatów, zauważa. „To dobre dla motywowania pracowników, aby być w stanie docenić, jak firma prosperuje w innych regionach – i świetne dla firm, by w pełni wykorzystać ich mocne strony jako międzynarodowy czynnik wpływający na rozwój talentu”.

6. Zrozum, w jaki sposób DNA twojej firmy wpływa na wyniki

Jednym z kluczy do sukcesu jest zrozumienie siebie samego, i umiejętność rozpoznania warunków, w których twój talent rozkwitnie. „Upewnij się, że wiesz, co jest dla ciebie ważne i co naprawdę cię napędza” – radzi globalny CIO w Estee Lauder, George Kuan.

I jak mówi Marta Prudel-Hankus, Executive Manager w Michael Page, „Musisz dowiedzieć się, co w pracy jest naprawdę twoją pasją, by osiągnąć sukces” – wyjaśnia. „Jeśli jesteś zmotywowany, aby coś zrobić, nastawiasz się na sukces, ponieważ skupiasz się na ważnych detalach i – rzecz jasna – przejmujesz się rezultatem”.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w obszarze technologii, kliknij tutaj. Jeśli chcesz zarejestrować się w MyPage, gdzie możesz otrzymywać alerty o nowych stanowiskach bezpośrednio na twoją skrzynkę mailową, aktywować aplikowanie za pomocą jednego kliknięcia i otrzymywać raporty o wynagrodzeniach, kliknij tutaj.

 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.