Uważaj na oszustwa! Więcej informacji.
Sprawdź nowe oferty i znajdź pracę swoich marzeń.
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach rekrutacyjnych.
Pomożemy Ci zatrudnić najlepszych pracowników lub znaleźć pracę Twoich marzeń.
Technologia nie tylko zmieniła sposób, w jaki żyjemy, konsumujemy i wchodzimy w interakcje, ale także znacząco zwiększyła liczbę otwartych możliwości rozwoju kariery.
Do niedawna branża technologiczna była obszarem zdominowanym przez mężczyzn. I podczas gdy trudno pozbyć się stereotypu programisty jako młodego mężczyzny, dziś również liczne kobiety wybierają ścieżkę kariery w IT, zachęcane przez przyszłościowo myślące firmy, które doceniają znaczenie różnorodności. Z tego samego powodu starsi wiekiem specjaliści i osoby należące do historycznie mniej uprzywilejowanych grup spotykają się z ciepłym przyjęciem w sektorze technologicznym.
To tyle, jeśli chodzi o bariery wejścia. Ale właściwie dlaczego warto wybrać karierę w branży IT? Sacha Kalusevic, Senior Director of Technology Recruitment w Michael Page we Francji, wymienia jej kilka zalet. „Otrzymasz konkurencyjne wynagrodzenie i możliwość szybkiego poruszania się pomiędzy różnymi obszarami kompetencji i stanowiskami” – mówi. „To ścieżka kariery, której towarzyszy nieustanna ewolucja i rozwój – i właśnie dlatego jest tak ekscytująca”.
Innym powodem, dla którego warto przenieść się do branży technologicznej jest fakt, że zdobędziesz umiejętności wręcz desperacko poszukiwane przez rynek. „Niedobór talentów technologicznych jest obecnie niewiarygodnie wysoki” – mówi Michael Andris, Senior Director w niemieckim oddziale Page Personnel. „Jeśli jesteś specjalistą IT, z pewnością istnieje pracodawca, który pragnie Cię zatrudnić. Najbardziej poszukiwani eksperci to konsultanci helpdesku niższego i średniego szczebla oraz administratorzy sieci”.
Fascynuje Cię wizja kariery w branży technologicznej, ale nie wiesz, jak zacząć? Mamy dla Ciebie wskazówki. Oto kilka kroków, które możesz podjąć już dziś, aby znaleźć się na ścieżce do sukcesu w IT.
Od kierowników projektu do administratorów cyberbezpieczeństwa, wielu specjalistów IT spędza więcej czasu na interakcji z ludźmi niż z maszynami. „Umiejętności miękkie, takie jak inteligencja emocjonalna, aktywne słuchanie i dobre wyczucie biznesu są niezwykle cenne dla osób z branży technologicznej” – mówi Minh, kierownik wykonawczy z Belgii. „Musisz umieć patrzeć na sprawy zarówno z perspektywy użytkownika końcowego, jak i firmy”.
Aby rozwinąć umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, bierz udział w projektach, które wymagają kontaktu z wieloma osobami – od współpracowników do klientów. Spróbuj także naśladować ludzi, którzy odnieśli sukces – swojego przełożonego, mentora lub kogoś innego. Co sprawia, że potrafią się świetnie komunikować? Jak reagują w obliczu stresujących wyzwań?
Nie każdy ma możliwość, by uczyć się nowych kompetencji technologicznych podczas pracy. Zamiast się tym frustrować, zainwestuj trochę czasu i energii, by zdobyć certyfikaty będące wstępem do kariery w branży IT.
CompTIA A+ to bazowy certyfikat, który pomoże Ci rozpocząć pracę w IT. Pozwala on nabyć umiejętności związane zarówno ze sprzętem i sieciami, jak i systemami operacyjnymi oraz cyberbezpieczeństwem. W zależności od tego, co Cię interesuje, inne certyfikaty dla nowicjuszy warte rozważenia to Certified Associate in Project Management (CAPM), Certified Information System Security Professional (CISSP) oraz Microsoft 365 Fundamentals.
Posiadając certyfikat dla początkujących w branży IT, możesz sprawdzić nowo zdobyte umiejętności i wiedzę w praktyce – na stanowisku najniższego szczebla. Dla osób mających już pewne doświadczenie zawodowe może oznaczać to zrobienie „kroku w tył” oraz obniżenie dotychczasowego statusu i wynagrodzenia. Niech Cię to jednak nie zniechęca – jeśli technologia jest Twoją pasją, a także masz motywację i determinację, by codziennie zdobywać nowe umiejętności, szybko awansujesz na ścieżce kariery w nowym obszarze.
Nic nie zrobi lepszego wrażenia na rekruterze lub przyszłym pracodawcy niż kandydat, który zdecydował się rozwijać swoje umiejętności poza godzinami pracy. Prócz wspomnianych już certyfikatów dla nowicjuszy, istnieje bardzo wiele platform online, gdzie we własnym tempie możesz nauczyć się wybranego języka programowania lub podstaw przetwarzania w chmurze. Inne sposoby zdobywania umiejętności technologicznych poza zwykłymi obowiązkami to bezpłatna praca w ramach interdyscyplinarnych projektów IT lub uczenie się od specjalistów w swoim miejscu zatrudnienia.
Sacha Kalusevic ma rację, gdy mówi, że obecnie w branży IT wiek nie jest przeszkodą, ale „rekruterzy preferują kandydatów, którzy mają doświadczenie w sektorze digital-first lub posługiwali się takimi narzędziami, jak CMS”. Zanim więc przeniesiesz się do nowej branży, poszukaj możliwości wykorzystania twardych umiejętności, które już posiadasz, w swojej obecnej organizacji lub sektorze.
Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.
Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy.