THP 5 steps

W branży technologicznej pracuje wiele utalentowanych osób, ale tylko nieliczne spośród nich zasługują na miano prawdziwych geniuszy. Większość z nas, mimo dużych zdolności, musi ciężko pracować nad ciągłym rozwojem umiejętności, by dotrzeć na szczyt w wybranej dziedzinie.

Nie zawsze jest łatwo określić, jakie kompetencje mają największą wartość na dzisiejszym rynku pracy. Pojawia się pytanie za sto punktów: czy warto skupić się bardziej na rozwijaniu umiejętności twardych, czy miękkich?

Do pewnego stopnia zależy to od wybranej ścieżki kariery. „W dzisiejszym świecie biznesu musisz nieustannie szlifować swoje twarde umiejętności, jeśli chcesz pracować na stanowisku technologicznym, takim jak inżynier oprogramowania” – mówi Sacha Kalusevic, Senior Director of Technology Recruitment z francuskiego oddziału Michael Page. „Jednak na takie stanowiska, jak kierownik projektów IT czy konsultant helpdesku, rekruterzy poszukują kandydatów z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami miękkimi – takimi jak komunikacja, zarządzanie czasem, opanowanie w obliczu stresu i tak dalej”.

Nie znaczy to, że inżynierowie nie skorzystają na poprawie umiejętności słuchania, lub że kierownicy projektów zmarnują czas, dokształcając się z zakresu przetwarzania danych w chmurze. Jeśli chcesz zwrócić uwagę rekrutera lub wynegocjować podwyżkę u aktualnego pracodawcy, fakt, że zdobyłeś umiejętności spoza swojej strefy komfortu, może znacząco zadziałać na Twoją korzyść.

Oto pięć prostych kroków, które pozwolą Ci zbudować nowe umiejętności i rozwinąć karierę w branży technologicznej. 

Stwórz swoją definicję sukcesu i ustal cele 

Zanim zaczniesz chodzić na technologiczne meet-upy i bootcampy dla programistów, zastanów się, w jakim punkcie kariery chcesz się znaleźć i ile chcesz zarabiać za trzy lata. Bez jasnych celów będzie Ci trudno nakreślić mapę kariery i możesz stracić czas, zdobywając umiejętności i kwalifikacje, które nie dodają realnej wartości do Twojego CV.

Zapytaj swojego przełożonego, współpracowników i inne osoby ze swojego kręgu zawodowego, jaki typ stanowisk w branży IT najbardziej pasowałby do Twojego zestawu umiejętności. Następnie dowiedz się, jakie doświadczenie i wykształcenie niezbędne są na tego typu stanowiskach. Jeśli na przykład interesuje Cię rola data scientist, możesz potrzebować kilku lat na zdobycie dyplomu uczelni.

Określając cele, skup się na tych czynnikach, które są mierzalne (tak jak wynagrodzenie czy liczba ofert pracy w danym obszarze) i nie planuj zbyt daleko naprzód. Podziel swój długoterminowy plan na realistyczne, krótkoterminowe cele. To pozwoli Ci utrzymać motywację i sprawi, że łatwiej będzie Ci przekierować uwagę na inny zestaw celów, jeśli z jakiegoś powodu Twój plan nie wypali.

Poproś o feedback i działaj zgodnie ze wskazówkami 

Jedną z cech ludzi sukcesu jest umiejętność uczenia się na własnych błędach. Czerpią oni wiedzę także ze swoich sukcesów, analizując wyniki działań, by móc podjąć jeszcze lepsze decyzje w przyszłości. Taka postawa jest szczególnie istotna w IT – szybko zmieniającej się i konkurencyjnej branży, gdzie proste błędy mogą mieć daleko idące konsekwencje dla biznesu.

Nawet najlepsi inżynierowie oprogramowania mogą skorzystać na niezależnej ocenie ich pracy, dokonanej przez współpracowników. Pozwala to nie tylko podnieść jakość i stabilność kodu, ale także zdobyć umiejętność współpracy i budowania relacji – a to kompetencje sprzyjające rozwojowi kariery w branży technologicznej. Jeśli Twoje stanowisko jest nietechniczne, informacje zwrotne, które otrzymasz, będą bardziej subiektywne – nie istnieje jeden właściwy lub niewłaściwy sposób rozwiązania problemu użytkownika czy poprowadzenia spotkania zespołu. Ale prosząc przełożonych i kolegów, by ocenili Twoje umiejętności komunikacyjne, przywódcze i inne miękkie kompetencje, możesz zyskać wartościowy wgląd w obszary wymagające poprawy. 

Nigdy nie przestawaj się uczyć 

Aby odnieść sukces w IT, musisz być gotów, by codziennie uczyć się czegoś nowego. Moment, w którym przestaniesz zdobywać wiedzę, będzie chwilą, gdy zaczniesz tracić na wartości.

Michael Andris, Senior Director w niemieckim oddziale Page Personnel, patrzy z perspektywy rekrutera na rodzaj umiejętności poszukiwanych w roku 2022. „Najbardziej pożądane kompetencje w zakresie rozwoju oprogramowania to Java (popularna w firmach, które outsourcują projekty)” – mówi. „Jest popyt na administratorów Windows, podczas gdy wiedza o systemie Linux traci na znaczeniu. Warto także podkreślić, że w tej branży płynna znajomość angielskiego jest tak samo ważna jak znajomość języków programowania. Jeśli Twój angielski jest niewystarczający, ryzykujesz utratą szansy na stanowisko, które pod innymi względami jest dla Ciebie idealne”. 

Tak to wygląda w skrócie – w 2022 sprawy będą miały się inaczej. Oto 3 sposoby, by zdobyć lub odświeżyć swoje umiejętności technologiczne i nadążyć za nowymi trendami. 

  • Weź udział w bootcampie – Te intensywne kursy, trwające zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy i oferowane w formule na żywo lub online, nie są przeznaczone tylko dla nowicjuszy. Dobrze przygotowany bootcamp może wyposażyć Cię w umiejętności niezbędne do pracy na nowym stanowisku. Większość bootcampów uczy popularnych języków programowania, takich jak Python czy Java, ale jeśli chcesz zdobyć wąską specjalizację, znajdziesz także kursy poświęcone bardziej niszowym technologiom. Niektóre bootcampy oferują również doradztwo zawodowe i coaching. 
  • Zdobądź dyplom uczelni – Matematyka i inne dziedziny w dużym stopniu oparte o dane, takie jak data science, mają wysokie bariery wejścia – zazwyczaj wymagają zdobycia tytułu naukowego magistra lub nawet doktora. Droga do otrzymania magisterskiego dyplomu trwa około dwóch lat, chociaż niektóre uczelnie oferują przyspieszone, jednoroczne programy dla najbardziej utalentowanych studentów. Jeśli nie masz pewności, jak potoczy się Twoja kariera, rozważ dyplom typu MBA w IT, który pozwoli Ci rozwinąć zarówno umiejętności technologiczne, jak i biznesowe.
  • Ucz się poprzez praktykę – Nie każdy ma czas i zasoby, by zdobyć dyplom uczelni lub nawet wziąć udział w bootcampie. Dobrą alternatywą jest poproszenie swojego przełożonego w obecnej pracy o powierzenie Ci zadań, które będą wyzwaniem lub nawet eksperymentem. Jeśli Twój plan kariery zakłada awans z roli technologicznej do menedżerskiej, zwróć się do kierownika projektów i zapytaj, czy możesz poprzyglądać się z bliska jego pracy przez parę godzin tygodniowo.

Doskonal swoje umiejętności miękkie  

To mit, że ze zdolnościami komunikacyjnymi lub przywódczymi trzeba się urodzić. Ci, których uznaje się za mistrzów w tych dziedzinach, zwykle spędzili wiele lat na szlifowaniu swoich umiejętności, uczeniu się na własnych błędach i uważnym słuchaniu informacji zwrotnej od swoich przełożonych i kolegów.

Sprawdzonym sposobem na poprawienie umiejętności miękkich jest poproszenie przełożonego o przydzielenie takich zadań, które będą wyzwaniem – pozwolą Ci oderwać się od rutyny i standardowego zakresu obowiązków. Jeśli jesteś inżynierem oprogramowania, możesz poprosić o zadania, do których wykonania niezbędna jest umiejętność komunikacji i empatia, takie jak wygłoszenie prezentacji przed klientem lub dołączenie do interdyscyplinarnego zespołu, stworzonego w celu rozwiązania skomplikowanego problemu.

Zbuduj markę osobistą 

Networking to kolejna umiejętność niezbędna dla specjalistów z branży technologicznej, ale nie chodzi tylko o zdobywanie kontaktów lub zwiększanie liczby obserwujących. Możesz mieć tysiące znajomych na LinkedIn, ale jeśli nigdy nie odświeżasz swojego CV ani nie uczestniczysz w dyskusjach, mało prawdopodobne jest, że przyciągniesz uwagę rekrutera lub potencjalnego pracodawcy. 

Oto, jak możesz ulepszyć swoje cyfrowe kanały, by nadać impet swojej karierze:

  1. Aktualizuj swoje profile w social media tak często, jak to możliwe, uzupełniając je o umiejętności i kwalifikacje, które dodają wartość do Twojej marki osobistej i usuwając te, które nic nie wnoszą. 
  2. Wyszukaj i zaobserwuj branżowych influencerów i ekspertów w obszarach, które Cię interesują. Udostępnij ich treści i zapytaj o porady, jak możesz powtórzyć ich drogę do sukcesu.  
  3. Włącz się w dyskusje na niszowych forach. Nie ma języka programowania, który byłby tak mało popularny, by nie mieć swojego subreddita lub grupy na Facebooku. Te fora przyciągają także zaangażowanych ekspertów z pasją, którzy mogą podzielić się wartościową, niedostępną nigdzie indziej wiedzą i wskazówkami.

Na koniec – nie bój się podejmować ryzyka. Podaż specjalistów w branży technologicznej jest wciąż za mała, co oznacza, że pracodawcy mogą zechcieć postawić na kandydatów, którym co prawda brakuje jeszcze określonych umiejętności i kwalifikacji, ale którzy wyróżniają się determinacją i pasją. 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.