W dzisiejszym świecie, firmy stają się coraz bardziej świadome tego, że ich pracownicy są tak samo ważni, jak klienci. „Pomagając firmom przygotować się na nadchodzącą przyszłość, specjaliści ds. HR wspierają przeprowadzenie transformacji z perspektywy organizacji oraz ludzi, co sprawia, że właściwy dobór kandydatów do działu HR staje się jeszcze ważniejszy” – wyjaśnia Katarzyna Bończewska, Konsultant w Michael Page.

W tym artykule Michael Page prezentuje sześć trendów dla zespołów HR na najbliższe trzy lata – czynniki rozwoju i sposoby dla kandydatów, które pomogą im przekształcić potencjał w pożądany talent jutra.

Czynniki zmiany w obszarze HR

Podczas gdy kluczowe role partnera biznesowego ds. HR, specjalisty ds. zarządzania talentami i organizacyjnego rozwoju oraz projektanta doświadczeń pracowników królują na dzisiejszych listach z ofertami pracy, należy zastanowić się, czego powinni poszukiwać specjaliści ds. HR, aby móc kształtować swoją branżę?

Wraz z rozwojem grywalizacji, która motywuje pracowników oraz video, które wspiera ich zaangażowanie, dział HR będzie centrum zmiany w organizacji w nadchodzących latach.

  1. Określ najbardziej poszukiwane zestawy umiejętności HR-owych
  2. Zrozum istotność szkolenia
  3. Inwestuj w apetyt na zmianę oraz przywództwo
  4. Eksploruj pełny wybór możliwości HR-owych
  5. Czy firma inwestuje w swoich ludzi?
  6. Bądź pracownikiem kontraktowym, który rozwiązuje problemy
     

1. Określ najbardziej poszukiwane zestawy umiejętności HR-owych

Pracownicy HR, związani z technologią i danymi, są teraz bardzo poszukiwani – szczególnie ci, którzy potrafią znaleźć wartość w zbiorach danych i korzystać z nowych, skoncentrowanych na ludziach technologii biznesowych, aby zapewnić swojej firmie krytyczną przewagę na rynku. Powinieneś umieć opisać umiejętności, które nabyłeś – a następnie eksplorować perspektywy dalszej nauki i rozwoju w swoim kolejnym miejscu pracy.

2. Zrozum istotność szkolenia

Jak Philip Otley, Partner w The Experience Centre w PwC Digital Services, stwierdził w wypowiedzi dla PageGroup, przygotowanie się do edukacji trwającej całe życie staje się powoli nieodłączną częścią procesu poszukiwania pracy, szczególnie w branży HR. „Uniwersytety i instytucje edukacyjne oferują swoim studentom mikrocertyfikaty w konkretnych obszarach – skupiając się na potrzebach ludzi związanych z nauką przez całe życie” – mówi.

To oznacza, że pracownicy są wspierani w swojej nauce zarówno poprzez formalną edukację, jak i oparte na doświadczeniu projekty w pracy. Liderzy HR tworzący kulturę sprzyjającą edukacji będą bardzo poszukiwani. Jak zauważa Katarzyna Bończewska, Konsultant w Michael Page, „Konieczność uczenia się przez całe życie, oraz uczenia się także poprzez pracę, zmusi instytucje edukacyjne do zapewnienia ścieżki edukacyjnej, która będzie wspierać rozwój karier – niezależnie od tego, czy chodzi o 24-latków, czy 44-latków. Jeśli tego nie zrobią, inne szkoły zajmą ich miejsce”.

3. Inwestuj w apetyt na zmianę oraz przywództwo

Jaka jest najlepsza porada dla poszukiwaczy pracy, pragnących ocenić swoich przyszłych pracodawców? „Odpowiedź jest dla mnie prosta – przywództwo” – zauważa Catherine Ng, Engagement Practice Leader w Aon. „W zależności od tego, jakie miejsce dane stanowisko zajmuje w strukturze firmy, idealny kandydat najchętniej przeprowadziłby rozmowę z CEO” – dodaje.

Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, rozumienie filozofii przywództwa w firmie staje się kluczowe – szczególnie w kontekście tego, jak odnosi się ona do ludzi. „To obejmuje budowanie właściwych programów, strategii i zespołów HR, które poprawiają doświadczenie pracowników” – mówi Katarzyna Bończewska, Konsultant w Michael Page. „Organizacje silnie skupiające się na szkoleniach, poprawie miejsc pracy, lepszych systemach wynagradzania i integrowaniu zmian, osiągną najlepsze wyniki” – dodaje.

4. Eksploruj pełny wybór możliwości HR-owych

Jak zauważa Katarzyna Bończewska, Konsultant w Michael Page, teraz jest najbardziej ekscytujący moment, by związać swoją ścieżkę kariery z HR: „To szersza branża niż kiedyś, i bardziej związana z biznesem niż kiedykolwiek wcześniej”.

„Dla mnie piękne jest to, jak bardzo się rozwinęła: od zatrudniania i pozyskiwania talentów, po rozwijanie ludzi oraz rozwój specjalizacji. Teraz mamy pełny przekrój osób: od tych, które bezpośrednio współpracują z liderami, po te, które zajmują się pracą administracyjną, zatrudnianiem, listą płac i sprawami pracowniczymi” – zauważa.

Do góry ↑

5. Czy firma inwestuje w swoich ludzi?

Rzeczywistością przyszłego miejsca pracy jest to, że wiele ról zostanie zmienionych dzięki automatyzacji, ale także to, że dobre firmy będą inwestowały w talent. Jak mówi Katarzyna Bończewska, Konsultant w Michael Page, brak inwestycji w talent może być zwiastunem przyszłych kłopotów.

„Chronienie ludzi, a nie stanowisk jest nie tylko wymogiem moralnym – jest także istotne dla biznesu” – zauważa. „Każda firma, która przeoczy zainteresowania swojej społeczności oraz nie zwróci uwagi na podstawy kultury, etyki i moralności, z pewnością nie przetrwa długo w biznesie.” Ostatecznie, wybierz firmę, która naprawdę zainwestowała w przeprowadzenie swoich talentów tą ścieżką.

6. Bądź pracownikiem kontraktowym, który rozwiązuje problemy

W branży HR w Polsce, specjaliści kontraktowi wypełniają tymczasowe potrzeby firm. Branża oferuje projekty związane z zaangażowaniem, różnorodnością i zarządzaniem talentami, zazwyczaj trwające od 6 do 12 miesięcy. „Korzyścią dla klienta jest elastyczność, aby zwiększać i zmniejszać zespół zgodnie z potrzebami, a dla pracownika możliwość zdobycia doświadczenia i krytycznych umiejętności związanych z miejscem pracy” – wyjaśnia Katarzyna Bończewska, Konsultant w Michael Page. Mówi, że ostatnie stanowiska kontraktowe w branży HR dotyczyły pozyskiwania talentów, projektów nauki i rozwoju, pozycji dla analityków HR i ról związanych z raportowaniem”.

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w obszarze HR, kliknij tutaj. Jeśli chcesz zarejestrować się w MyPage, gdzie możesz otrzymywać alerty o nowych stanowiskach bezpośrednio na twoją skrzynkę mailową, aktywować aplikowanie za pomocą jednego kliknięcia i otrzymywać raporty o wynagrodzeniach, kliknij tutaj.

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.