AI team creation

Sztuczna inteligencja (AI) zostanie z nami na zawsze. W wielu branżach firmy starają się wdrażać projekty związane ze sztuczną inteligencją, która wcześniej była postrzegana wyłącznie jako najnowszy trend w obszarze ICT (technologii informacyjno-komunikacyjnych). Firmy, które podejdą do tematu AI we właściwy sposób, zyskają cenną wiedzę, zwiększą produktywność oraz wyprzedzą konkurencję. 

Stworzenie zespołu AI, który przynosi wartość dodaną do organizacji, nie należy do najłatwiejszych zadań. Podczas gdy sztuczna inteligencja jest coraz powszechniej wykorzystywana, rośnie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów AI. Rynkiem pracy sztucznej inteligencji rządzą kandydaci, dlatego znalezienie ekspertów z odpowiednimi kompetencjami może stanowić ogromne wyzwanie.

Poznaj rynek pracy AI i kluczowe stanowiska oraz dowiedz się, na jakie wynagrodzenia liczą pracownicy specjalizujący się w obszarze sztucznej inteligencji. 

Stanowiska i zakres obowiązków w AI: jakie zawody będą potrzebne?

Stworzenie zespołu AI nie jest łatwym zadaniem. W zależności od rozmiaru i skali Twojego projektu istnieje szerokie spektrum stanowisk. Przygotowaliśmy listę najważniejszych zawodów związanych ze sztuczną inteligencją: 

Machine Learning Engineer

Większość projektów AI opiera się w dużej mierze na machine learning (ML), czyli uczeniu maszynowym. Oznacza to, że liczba stanowisk związanych z machine learning będzie coraz szybciej rosnąć. 

Najważniejszym stanowiskiem w obszarze machine learning jest ML Engineer. Jest on odpowiedzialny za rozwijanie, budowanie oraz wdrażanie modeli i systemów uczenia maszynowego. Stworzone modele i systemy mogą być szkolone na danych historycznych, co ułatwia identyfikowanie powtarzających się wzorów i przewidywanie rezultatów. Są one również wykorzystywane do automatyzacji powtarzalnych zadań i ulepszania procesów biznesowych. 

ML Engineer zajmuje bardzo ważne miejsce w strukturze zespołu AI – współpracuje z osobami pracującymi na stanowisku Data Scientist przy tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań z zakresu machine learning.  

Data Scientist

Data Scientist to kluczowe stanowisko w branży AI. Jego rolą jest analiza i interpretacja złożonych zbiorów danych, które są używane do rozwoju algorytmów napędzających sztuczną inteligencję. Częstym zadaniem Data Scientist jest budowanie i ewaluacja modeli predykcyjnych w zintegrowanych środowiskach programistycznych (IDE), które są potem integrowane z ostatecznym produktem przez inżynierów AI. 

AI Researcher

AI Researcher to kolejne ważne stanowisko związane ze sztuczną inteligencją. AI Researcherzy zajmują się rozwiązywaniem problemów oraz poszukiwaniem nowych i oryginalnych sposobów tworzenia systemów. Systemy, które tworzą, są często modyfikowane przez osoby pracujące na stanowisku Data Scientist.

AI Engineer

AI Engineer buduje i wdraża systemy oraz aplikacje AI. Jego rola polega na projektowaniu i wdrażaniu algorytmów machine learning, integrowaniu systemów AI z istniejącymi aplikacjami oraz optymalizowaniu modeli AI pod kątem wydajności i skalowalności.

Jakich umiejętności i kwalifikacji należy szukać u pracowników?

Projekty AI opierają się na językach programowania takich jak Python, .Net, Java, R i C++. Poza doświadczeniem w programowaniu idealny kandydat powinien wyróżniać się krytycznym myśleniem, okiem do szczegółów i doskonałymi umiejętnościami komunikacyjnymi. 

Piotr Jeziorski, Associate Executive Manager w Michael Page

Wynagrodzenia w branży AI: ile trzeba zapłacić specjalistom?

Średnie zarobki na stanowiskach związanych ze sztuczną inteligencją różnią się w zależności od doświadczenia.

Ile kosztuje zatrudnienie Machine Learning Engineera?

Machine Learning Engineer stanowi integralną część każdego projektu AI, co oznacza, że może on na start zażądać rocznej pensji w branży sztucznej inteligencji na poziomie od 39 do 91 tys. Euro (w zależności od doświadczenia). 

Ile kosztuje zatrudnienie Data Scientist? 

Średnie roczne wynagrodzenie w obszarze sztucznej inteligencji dla Data Scientist wynosi od 39 do 65 tys. euro. 

Ile kosztuje zatrudnienie AI Researchera? 

Roczne zarobki AI Researchera to od 31 do 52 tys. euro. 

Ile kosztuje zatrudnienie AI Engineera? 

Roczne wynagrodzenie Artificial Intelligence Engineera wynosi od 40 do 78 tys. euro. 

Stanowiska in-house w zespole AI vs. freelancerzy i interim management 

Biorąc pod uwagę niedobór talentów na rynku pracy w branży AI, możesz rozważyć zatrudnienie zespołu AI złożonego z freelancerów. Ponieważ praca zdalna nie jest już postrzegana jako benefit, ale jako nowy standard, odpowiedni kandydaci zwykle nie chcą przeprowadzać się do innych krajów. Korzystając z rozwiązań outsourcingowych, możesz dotrzeć do takich talentów, a tym samym zwiększyć swoją elastyczność i zmniejszyć koszty realizowanego projektu AI. 

Budowa zespołu in-house ma również swoje zalety – zapewni Ci większą kontrolę i długoterminowe wsparcie oraz pozwoli zdusić w zarodku wszelkie problemy związane z bezpieczeństwem. 

Trendy w rekrutacji IT wciąż się zmieniają. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zatrudniać talenty IT na konkurencyjnym rynku, sprawdź nasz najnowszy artykuł. 

Jak znaleźć talenty z branży AI, których potrzebujesz?

Biorąc pod uwagę niedobór specjalistów od AI, kluczowe jest zastosowanie kreatywnych rozwiązań, dzięki którym przyciągniesz do swojej organizacji najlepsze talenty. Podczas gdy wynagrodzenie jest bardzo ważne, nie jest jedynym czynnikiem, który kandydaci biorą pod uwagę, podejmując pracę w branży związanej ze sztuczną inteligencją. 

Aby zawalczyć o najbardziej utalentowanych kandydatów, możesz zaoferować im elastyczne godziny pracy oraz pracę zdalną, możliwości szkoleń, opcje na akcje i inne benefity. Ważna jest konsekwencja: jeśli zatrudnisz specjalistę i zainwestujesz w jego szkolenia, zatrzymasz go w firmie na dłużej.  

Starając się przyciągnąć największe talenty w obszarze AI i chcąc uzyskać przewagę konkurencyjną, firmy powinny oferować zróżnicowane spektrum ciekawych projektów, szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych oraz możliwość realizowania ekscytującej ścieżki kariery.

Piotr Jeziorski, Associate Executive Manager w Michael Page

Gdzie znaleźć największe talenty z branży AI?

Bootcampy lub hackatony
Bootcampy i hackathony przyciągają ludzi z różnym doświadczeniem i umiejętnościami. Wielu uczestników chętnie uczy się nowych rzeczy i sprawdza swoje kompetencje.
 
Firmy i instytucje szkoleniowe
Niektóre organizacje oferują kompleksowe szkolenia w takich obszarach, jak AI, machine learning i data science. Firmy te pomagają uczestnikom szkoleń rozwijać umiejętności i wiedzę, która może okazać się kluczowa dla Twojego projektu AI. 

Organizacje branżowe
Gdy już uda Ci się przygotować listę organizacji zajmujących się tematem sztucznej inteligencji, możesz wziąć udział w wydarzeniach branżowych lub nawet zostać ich sponsorem, dzięki czemu wypromujesz swoją markę i nawiążesz kontakty z potencjalnymi kandydatami. 

Media społecznościowe
Odpowiednio wykorzystane, media społecznościowe mogą stać się potężnym narzędziem do poszukiwania talentów w obszarze AI. Aktywność na platformach takich jak LinkedIn, Twitter czy Facebook może zapewnić Twojej firmie obecność w branży, a korzystanie z hasztagów sprawi, że Twoje oferty pracy będą lepiej widoczne. 

Organizacje networkingowe
Organizacje networkingowe to świetny sposób na znalezienie kandydatów, którzy już mają bogate kontakty w branży. 

Specjaliści ds. rekrutacji
Musisz pamiętać, że największych talentów w dziedzinie AI jest niewiele. Długie godziny męczących poszukiwań i skomplikowane procesy często spełzają na niczym. 

Jako globalny lider w obszarze doradztwa personalnego i rekrutacji wysokiej klasy specjalistów oraz średniej i wyższej kadry zarządzającej, upraszczamy procesy rekrutacyjne, dopasowując oferowane przez Ciebie wynagrodzenie do oczekiwań kandydatów.  

Gwarancja sukcesu Twojego projektu AI

Zarządzanie projektami AI wymaga dobrego zrozumienia rynku pracy sztucznej inteligencji. Ponieważ coraz częściej korzystamy z rozwiązań AI, poziom wynagrodzeń w branży sztucznej inteligencji jest wręcz skazany na wzrost. Ważne jest, by znać obecne stawki i mieć pewność, że oferuje się konkurencyjne wynagrodzenie, które przyciągnie największe talenty. 

W Michael Page głęboko rozumiemy oczekiwania kandydatów i dobrze wiemy, co oferują im Twoi konkurenci. Wiemy, jak ważne jest znalezienie właściwego kandydata, dlatego skrupulatnie rozważamy wszystkie czynniki przed zaprezentowaniem Ci talentów, które naszym zdaniem idealnie pasują do Twojej organizacji. 

Zbudowanie odpowiedniego zespołu specjalistów może zadecydować o powodzeniu Twojego projektu AI. Skontaktuj się z nami już dziś! 
 

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.