Warszawa, 30 kwietnia 2018 r. - Przestrzeganie przez firmy zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) jest ważne dla ponad 66 proc. Polaków. Jednocześnie, już co trzeci badany (33 proc.), jako powód potencjalnej zmiany pracodawcy wskazał potrzebę pracy w bardziej etycznym przedsiębiorstwie - wynika z badania Confidence Index przeprowadzanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page.

Polacy coraz większa wagę przykładają do środowiskia pracy. Etyka w firmie jest trzecim, po kwestii rozwojowej i finansowej, najczęściej wymienianym czynnikiem, który może determinować kandydatów do zmiany miejsca zatrudnienia. W 1. kwartale 2018 r. na istotność tego aspektu wskazało o 3 p.p. więcej badanych niż w analogicznym okresie w 2017 r. Jeszcze większą rolę odgrywa społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR), na którą zwraca uwagę 2/3 polskich pracowników. 

Im młodsi tym bardziej świadomi

Jak pokazuje badanie, zainteresowanie tematem CSR jest większe wśród młodszych pracowników 

i stosunkowo maleje w starszych grupach wiekowych. Przestrzeganie zasad społecznej odpowiedzialności jest ważnym aspektem dla niemal 70 proc. badanych między 18 a 29 r. ż. i 66 proc. 30-to i 40-to latków. Wśród ankietowanych powyżej 50 r.ż., znaczenie tej kwestii potwierdziło 63 proc. ankietowanych. Wg badania, zwolennikami idei CSR częściej są mężczyźni niż kobiety. Ponad 73 proc. panów i 60 proc. kobiet przyznało, że chciałoby pracować w społecznie odpowiedzialnej firmie. 

– Wyniki badań przeprowadzone wśród polskich respondentów pokrywają się także z globalnymi tendencjami. Deloitte w „Millennial Survey 2017” zwraca uwagę, że dla milenialsów, czyli obecnych 20-to i 30-latków, duże znaczenie ma zaangażowanie biznesu w działania społeczne. 75 proc. przedstawicieli tego pokolenia uważa, że biznes ma pozytywny wpływ na społeczeństwo, jednak taki sam odsetek przyznaje, że firmy nie wykorzystują swojego potencjału, aby pomóc w zwalczaniu problemów społecznych - mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR.

Dwustronne korzyści

Potrzeba angażowania się w działania CSR widoczna jest nie tylko ze strony pracowników, ale także pracodawców. Jak wynika z raportu Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, coraz więcej firm zauważa realne korzyści wynikające z aktywności na tym polu. 64 proc. przedsiębiorstw traktuje to, jako szansę na wzmocnienie własnego wizerunku, natomiast już 44 proc.właścicieli przyznało, że CSR pomaga im zdobyć zaufanie i lojalność pracowników. To tłumaczy, dlaczego coraz więcej działań 

z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu adresowana jest głównie do zespołu, a w drugiej kolejności do konsumentów i otoczenia. 

– Na zmianę podejścia do CSR wpływa przede wszystkim silna pozycja kandydatów na rynku pracy, których oczekiwania względem pracodawców są coraz wyższe. Oferowanie dobrego wynagrodzenia, możliwości rozwoju, czy benefitów dodatkowych jest już praktycznie standardem 

i może nie wystarczyć, aby przyciągnąć do firmy wartościowe osoby. Magnesem za to może być zorganizowanie wolontariatu pracowniczego, czy stworzenie platformy umożliwiającej aktywne działanie na rzecz innych - dodaje Piotr Dziedzic. 

O badaniu Confidence Index

Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page

Michael Page jest światowym liderem w dziedzinie doradztwa personalnego. Firma założona w 1976 roku w Londynie posiada dziś biura w 35 krajach na 6 kontynentach. Firma jest częścią PageGroup, w skład której wchodzą w Polsce: Michael Page rekrutujący specjalistów oraz managerów średniego i wyższego szczebla oraz Page Executive, poszukujący kadry zarządzającej najwyższego szczebla. Michael Page Poland specjalizuje się w rekrutacji profesjonalistów w takich obszarach jak: Finance & Accounting, Banking & Financial Services, Sales & Marketing, Property & Construction, Manufacturing & Engineering, Information Technology oraz Human Resources. W 2017 r. firma została uznana za jednego z najlepszych pracodawców w Polsce i w Europie, zdobywając prestiżowe wyróżnienie Top Employer. Więcej informacji: www.michaelpage.pl.