Warszawa, 30 października 2017 r. – Polscy kandydaci patrzą w przyszłość z rosnącym optymizmem – tak wynika z badania Confidence Index za trzeci kwartał 2017 r., przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną MichaelPage. Aż 61% ankietowanych przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy. Tym samym Polska zajmuje 5. miejsce w Europie pod względem poziomu optymizmu, po Niemczech (69%), Szwecji (64%), Wielkiej Brytanii (63%) oraz Austrii (62%).

Polska nadal w czołówce krajów europejskich

Wyniki badania wskazują na sukcesywną poprawę nastrojów w większości krajów Europy, która wynosi obecnie 55% wobec minionych kwartałów – Q1 52% i Q2 54%. Co ciekawe mniejszy optymizm niż Polacy przejawiają kandydaci z południowych krajów Starego Kontynentu. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii wartość indeksu wyniosła odpowiednio 36%, 46% i 49%, co oznacza niewielki wzrost w stosunku do wyników z poprzedniego kwartału. Badanie prowadzone przez Michael Page pokazuje więc wyraźny podział na optymistyczną północ i pesymistyczne południe Europy.

Należy podkreślić, że wartość wskaźnika dla Polski również stale rośnie z kwartału na kwartał – Q1 58% vs Q2 60% – a wobec analogicznego okresu z ub.r. wzrost wynosi 5 p.p. Ponadto aktualny poziom optymizmu Polaków jest o 6 p.p. wyższy od średniej europejskiej. W podziale na grupy, najwięcej optymistów w Polsce jest wśród respondentów, którzy nie ukończyli 30 lat (66%). Następni w kolejności są ankietowani w wieku 30-49 lat (61%). Najmniej optymizmu przejawiają z kolei osoby w wieku powyżej 49 lat (54%). 

– Potwierdzeniem danych z badania Confidence Index nt. pozytywnych nastrojów na polskim rynku pracy jest niska stopa bezrobocia, która spadła we wrześniu br. do kolejnego, rekordowo niskiego poziomu. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła ona jedynie 6,9%. Tak niski poziom bezrobocia, a co za tym idzie wzmocnienie rynku pracownika oznacza, że pracodawcy będą musieli zmierzyć się z wieloma istotnymi wyzwaniami, takimi jak np. pozyskiwanie talentów, budowanie zaangażowania czy retencja pracowników – komentuje Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR. 

…a Polacy z nadzieją na wzrost wynagrodzenia 

Pozytywne sygnały z rynku pracy przekładają się także na oczekiwania pracowników pod kątem poprawy ich wynagrodzenia w przyszłości. Aż 54% badanych wyraziło nadzieję na podwyżkę wynagrodzenia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dla porównania, w drugim kwartale br. wskaźnik ten wyniósł 52%. Pod tym względem Polska również plasuje się w czołówce krajów europejskich obok Niemiec – 58% i Turcji – 54%. Zaraz za nią jest natomiast Szwecja 53%. Z kolei, najmniej optymizmu pod tym względem wykazali respondenci z Włoch (38%) i Holandii (37,6%). 

O badaniu Confidence Index

Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page

Michael Page jest światowym liderem w dziedzinie doradztwa personalnego. Firma założona w 1976 roku w Londynie posiada dziś biura w 35 krajach na 6 kontynentach. Firma jest częścią PageGroup, w skład której wchodzą w Polsce: Michael Page rekrutujący specjalistów oraz managerów średniego i wyższego szczebla oraz Page Executive, poszukujący kadry zarządzającej najwyższego szczebla. Michael Page Poland specjalizuje się w rekrutacji profesjonalistów w takich obszarach jak: Finance & Accounting, Banking & Financial Services, Sales & Marketing, Property & Construction, Manufacturing & Engineering, Information Technology oraz Human Resources. W 2017 r. firma została uznana za jednego z najlepszych pracodawców w Polsce i w Europie, zdobywając prestiżowe wyróżnienie Top Employer. Więcej informacji: www.michaelpage.pl.