One man and one woman looking at graphics on a computer

Coraz więcej osób pracuje przy ekranach komputerów na całym świecie, dlatego rola UI Designera staje się coraz ważniejsza. UI Designer projektuje interfejsy, które są przyjazne dla użytkownika, angażujące, atrakcyjne oraz łatwe w obsłudze i mają zadanie kreowanie pozytywnego spojrzenia na marki, produkty i usługi.

Zadania i obowiązki – co robi UI Designer?

W zakres kompetencji wykwalifikowanego UI Designera wchodzi kilka kluczowych obowiązków, w tym:

  • Optymalizacja stylizacji wizualnej stron internetowych, aplikacji i produktów cyfrowych, skupienie się na potrzebie zaangażowania konsumentów i poprawy ich obsługi  
  • Integracja elementów projektowych, takich jak czcionki, kolory, grafika, menu, przyciski użytkownika i obrazy  
  • Wykorzystanie umiejętności i doświadczenia, aby usprawnić proces użytkownika i zawrzeć wezwanie do działania (call to action)  
  • Projektowanie i wdrażanie systemów łączących dostawców i konsumentów, aby umożliwić wszystkich kroków podczas zakupów online lub skontaktowanie się z dostawcami  
  • Stworzenie optymalnego zaangażowania klientów od przeglądania stron w celu zakupu, zapewnienie przyjemnego i powtarzalnego doświadczenia  
  • Pokazanie siły marek i produktów klientowi

Cechy, które powinien posiadać UI Designer

Odnoszący sukcesy UI Designer jest niezwykle zaangażowanym pracownikiem, z dużym wyczuciem szczegółów i poczuciem spójności. To osoba, która rozumie, czego klient potrzebuje i co za każdym razem sprowadza go z powrotem. Osoba na tym stanowisku wie, jakie zestawienia kolorystyczne, tekstowe i graficzne są estetyczne i kładzie duży nacisk na wygląd gotowej strony internetowej.

Oprócz tych cech, UI Designer musi wykazać się zrozumieniem ogólnych zasad projektowania i brandingu konsumenckiego. UI Designerzy często ściśle współpracują z UX Designerami, a w niektórych przypadkach obie role są połączone w jedną. Skuteczne osoby na tym stanowisku wiedzą także, jak ważna jest praca zespołowa, komunikacja i research.

Warto także zauważyć, że UI Designerzy mogą pracować w kilku różnych sektorach, w tym w handlu detalicznym, zarządzaniu, finansach, transporcie i logistyce. Istnieje wiele stanowisk, które mogą pomóc danej osobie w aplikacji na to stanowisko, w tym Visual Designer, Content Strategist, Website Designer, Front End Developer, UI Researcher i IX Designer.

Kwalifikacje i umiejętności techniczne – jak zostać UI Designerem?

Chociaż formalne wykształcenie akademickie zawsze będzie pomocne przy aplikowaniu na to stanowisko, wielu pracodawców przywiązuje większą wagę do jakości portfolio pracy danej osoby. Umiejętności w zakresie brandingu, teorii kolorów, prototypowania, zasad projektowania i wireframing wywołają na potencjonalnym pracodawcy duże wrażenie.

Istnieje kilka narzędzi dostępnych dla UI Designerów, z które mogą pomóc osobom ubiegającym się na to stanowisko. Są to między innymi Sketch, InVision Studio, Figma, Adobe XD, Balsamiq i Axure. Im bardziej zaawansowane stanowisko, tym bardziej prawdopodobne, że potrzebna będzie dobra znajomość niektórych z tych aplikacji, a także narzędzi usprawniających pracę, takich jak Zeplin lub Avocode.

Perspektywy rozwoju kariery – jaki jest następny krok w karierze po stanowisku UI Designera?

Osoby pracujące w sektorze UI Design mają szansę kierowania osobami i zespołami w bardziej złożonych projektach. Stanowiska kierownicze wymagają szerszego spojrzenia, wzięcia pod uwagę takich czynników, jak budżety i terminy. Na ścieżce kariery UI Designera mogą pojawić się możliwości objęcia stanowisk wyższego szczebla, takich jak User Experience Director i Chief Design Officer.

Wynagrodzenie – ile zarabia UI Designer?

UI Designerzy mogą dobrze zarabiać, nawet na stosunkowo niskich szczeblach w strukturze korporacji. Na dalszych etapach kariery wynagrodzenie staje się coraz bardziej imponujące.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej