Two hands drawing graphs

Rola Web Developera polega na projektowaniu, tworzeniu i utrzymywaniu stron oraz aplikacji internetowych przy współpracy ze specjalistami. Web Developerzy dbają o treści, obrazy, grafikę, filmy i inne narzędzia, aby tworzyć przyciągające wzrok strony internetowe, z którymi użytkownicy będą chcieli wchodzić w interakcje.

Zadania i obowiązki – co robi Web Developer?

Do obowiązków Web Developera należy:

  • Pisanie kodu, który umożliwia stworzenie strony internetowej i pomaga w jej działaniu zgodnie z wymaganiami hosta  
  • Projektowanie nie tylko wyglądu strony internetowej, ale także tego, w jaki sposób oddziałuje na użytkownika końcowego  
  • Wzięcie odpowiedzialności za funkcje strony internetowej, z których może korzystać użytkownik  
  • Korzystanie z najnowszych mechanizmów i aplikacji, aby strona działała jak najsprawniej i jak najefektywniej  
  • Testowanie zarówno nowych, jak i istniejących stron internetowych oraz korygowanie potencjalnych błędów, które mogą się pojawić 

Cechy, które powinien posiadać Web Developer

Odnoszący sukcesy Web Designer przede wszystkim musi mieć dobre oko do projektowania, połączone ze zrozumieniem tego, co użytkownicy końcowi będą chcieli zobaczyć i czego doświadczyć. Dla projektanta bardzo ważne jest również skupienie się na narzędziach, które są obecnie dostępne na rynku, jak i tych, które dopiero się pojawią. Rozwój oprogramowania może mieć duży wpływ na wszystkie rodzaje stron internetowych.

Web Designera musi rozumieć wizję klienta dotyczącą konkretnej strony internetowej oraz umieć jak najlepiej przekazać tę wizję innym członkom zespołu. Dlatego umiejętności komunikacyjne są na tym stanowisku niezbędne. Stworzenie nowej strony internetowej jest często wynikiem wielu konsultacji z członkami zespołu oraz klientem.

Wybrani kandydaci muszą być także biegli w zarządzaniu czasem, zwłaszcza przy napiętych terminach. Do takiej roli szczególnie nadają się sprawdzeni „rozwiązywacze” problemów, z metodycznym podejściem i analitycznym umysłem. Podczas testowania stron internetowych i debugowania potencjalnych problemów niezbędna będzie także cierpliwość.

Kwalifikacje i umiejętności techniczne – jak zostać Web Developerem?

Konieczna jest wszechstronna wiedza na temat aplikacji technicznych związanych z projektowaniem stron internetowych, w tym podstawowe kompetencje w zakresie HTML, CSS, JavaScript, Chrome DevTools, npm i procesów kompilacji przy użyciu wdrożeń usługi Git i chmury. Zrozumienie zasad Search Engine Optimization będzie także zaletą, zwłaszcza przy ubieganiu się o stanowisko Web Developera w organizacji komercyjnej.

W niektórych, ale nie we wszystkich przypadkach, pracodawcy poszukują Web Developerów z wyższymi stopniami naukowymi, pozyskanymi na takich kierunkach, jak informatyka, programowanie i technologie informacyjne. Osoby, które nie są absolwentami wyższych uczelni często mogą jednak znaleźć odpowiednie stanowiska, jeśli mają doświadczenie w pracy z komputerowymi systemami operacyjnymi i mają predyspozycje do UX/UI i kodowania.

Perspektywy rozwoju kariery – jaki jest następny krok w karierze po stanowisku Web Developera?

Web Developerzy mogą cieszyć się doskonałymi perspektywami rozwoju kariery, ponieważ z czasem zyskują coraz większe doświadczenie i kwalifikacje. Mogą stać się idealnymi kandydatami na kilka atrakcyjnych stanowisk, takich jak Senior Web Developer, Lead DevOps Specialist, Head of UX Design, Head of UI Design, Technical Director, Director of IT lub Head of Development.

Wynagrodzenie – ile zarabia Web Developer?

Wynagrodzenia i pakiety świadczeń dla Web Developerów są bardzo dobre i stają się jeszcze bardziej satysfakcjonujące, gdy dana osoba wspina się po szczeblach kariery.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej