Gdyby zapytać osoby, które w sferze zawodowej osiągnęły naprawdę wiele, o ich receptę na sukces, to umiejętność budowania i korzystania z sieci kontaktów (networking) z pewnością zajęłaby wysoką pozycję na liście ich porad.
Każdy, kto prowadząc biznes lub budując ścieżkę kariery chce dotrzeć na szczyt i się na nim utrzymać, powinien poświęcić czas na poszerzanie puli kontaktów, dzięki którym będzie mógł czerpać dla siebie cenną wiedzę, badać nowe możliwości zatrudnienia oraz śledzić na bieżąco wszystko, czym żyje jego branża.
Skuteczny networking, niezależnie od tego czy prowadzony metodą face-to-face, czy za pośrednictwem internetowych sieci społecznościowych takich jak LinnkedIn czy Goldenline, powinien stać się stałym elementem twojego arsenału środków budowania sukcesu zawodowego, począwszy od pierwszych kroków na rynku pracy aż po emeryturę.
Sieć kontaktów, zapewniając ci wiedzę na temat niepublikowanych ofert pracy, daje ci równocześnie przewagę nad innymi kandydatami, ubiegającymi się o dane stanowisko. W szerszej perspektywie, networking oznacza otwarcie się na możliwość otrzymywania porad (niekiedy prawdziwie bezcennych), a także zawierania przyjaźni wykraczających daleko poza ramy życia zawodowego.
Podczas gdy dla jednych budowanie sieci kontaktów na zasadzie spotkań twarzą w twarz jest czymś zupełnie naturalnym, inni muszą poświęcić nieco więcej czasu na szlifowanie swoich umiejętności w tym obszarze. Poniżej znajdziesz kilka rad dotyczących skutecznego networkingu.
  • Nie unikaj rozmów telefonicznych oraz spotkań z osobami, które zostały ci zarekomendowane – zdziwisz się, jak bardzo ludzie lubią rozmawiać i udzielać porad innym.
  • Poproś rodzinę, przyjaciół, absolwentów, nauczycieli i współpracowników o polecanie cię swoim znajomym oraz informowanie cię o interesujących propozycjach zawodowych.
  • Używaj swoich aktualnych danych we wszystkich kontaktach biznesowych – dzięki temu można będzie łatwo do ciebie dotrzeć.
  • Wysyłaj do potencjalnych pracodawców listy lub maile, przedstawiające cię jako osobę, która potrafi rozwiązać konkretne problemy w danej firmie.
  • Angażuj się w dodatkowe obowiązki zawodowe – duża liczba doświadczeń podniesie twoją wartość na rynku pracy.
  • Dbaj o swoich klientów, by w odpowiednim momencie móc wykorzystać znajomość z nimi.
Obecność i uczestnictwo w życiu portali społecznościowych to sprawdzona metoda zarówno nawiązywania nowych kontaktów, jak i ich podtrzymywania. Nieustannie rosnąca liczba użytkowników tego rodzaju serwisów (Goldenline, LinkedIn itp.) sprawia, że miejsca te należą do naprawdę potężnych narzędzi budowania sieci kontaktów. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w rozwijaniu networkingu online:
  • Używaj słownictwa odpowiedniego dla twojego stanowiska oraz branży.
  • Pochwal się referencjami – to doskonałe potwierdzenie twoich umiejętności.
  • Zadbaj o profesjonalne zdjęcie na swoim profilu w serwisie społecznościowym.
  • Daj się zauważyć innym: publikuj artykuły, dodawaj opinie, doradzaj na odpowiednich forach internetowych.
  • Nie publikuj w sieci niczego, co mogłoby podważyć twoją wiarygodność.
Przejrzyj nasze aktualne oferty pracy lub przeczytaj więcej porad dotyczących kariery zawodowej.