Decyzja o zmianie pracy lub przekwalifikowaniu się jest w każdym przypadku motywowana innymi czynnikami. Może wreszcie przestałeś się bać i postanowiłeś zawalczyć o swój rozwój zawodowy, pójść za głosem serca i zacząć realizować marzenia? A może nadarzyła się okazja do rozwoju kariery i chcesz wykorzystać sprzyjające okoliczności? Najczęściej jednak decyzja o opuszczeniu dotychczasowej posady motywowana jest narastającym niezadowoleniem z aktualnego miejsca pracy, rozgoryczeniem warunkami płacowymi, konfliktami międzyludzkimi, bądź likwidacją firmy lub stanowiska. Zanim podejmiesz decyzję o zmianie ścieżki kariery, przeczytaj nasze wskazówki, by zwiększyć swoje szanse na sukces i zdobycie wymarzonej posady.

Powody zmiany pracy

Abyś nie popełnił życiowego błędu i podjął decyzję, której nie będziesz później gorzko żałował, zastanów się, czym naprawdę się kierujesz, wkraczając na nową drogę zawodową. Czas zrobić kolejny krok w karierze, jeżeli:
• czujesz się wypalony, znudzony i masz wrażenie, że więcej już na tym stanowisku nie osiągniesz;
• twoje talenty i umiejętności nie są właściwie wykorzystywane w obecnym miejscu pracy;
• nie masz możliwości dalszego rozwoju;
• pracujesz pod nieustanną i narastającą presją;
• twoje stanowisko pracy jest zagrożone lub nie masz satysfakcji z wykonywanego zajęcia;
• jesteś nieustannie zestresowany, masz poczucie izolacji i wykluczenia;
• skarżysz się na niechęć i brak wsparcia ze strony współpracowników i przełożonych;
• nie odpowiadają ci warunki płacowe, a podwyżka jest niemożliwa;
• jesteś tak przeciążony nadmiarem obowiązków, że odbija się to negatywnie na twoim życiu osobistym.

Poznaj możliwości

Kiedy uświadomisz sobie, jakie motywy kierują twoją chęcią zmiany pracy lub zawodu, być może okaże się, że dasz radę osiągnąć swoje cele bez porzucania dotychczasowego zajęcia. Czasem wystarczy zmiana działu w firmie, zmniejszenie obciążenia obowiązkami, zdobycie dodatkowych kwalifikacji, zwiększenie samodzielności na danym stanowisku lub po prostu dłuższy urlop, by odzyskać poczucie sensu i nabrać znowu wiatru w żagle. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie w żaden sposób poprawić swojej sytuacji w obecnym miejscu pracy, powinieneś pomyśleć o:
• innej pracy w tej samej branży;
• takiej samej pracy w innej branży;
• innej pracy w innej branży.

Przygotuj się do działania

Dobre rozeznanie w sytuacji i zaplanowanie następnych kroków w karierze zwiększy twoją szansę na sukces! Zmiana pracy na taką, która bardziej pasuje do twoich talentów i umiejętności może przynieść ci poczucie spełnienia, być szansą na rozwój zawodowy i satysfakcję życiową. Czy jednak jesteś gotowy na wyrzeczenia? Czy zaakceptujesz skromniejsze wynagrodzenie, czasowe bezrobocie lub niższe stanowisko? Zapoznaj się z sytuacją na rynku pracy, porozmawiaj z ludźmi pracującymi w interesującej cię branży, przejrzyj oferty. Dowiedz się, jakie masz szanse i gdzie twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe może okazać się przydatne. Jeżeli jesteś zdecydowany na zmianę, upewnij się, że podjąłeś tę decyzję z ważnych powodów i że korzyści z tego tytułu będą większe niż straty. Następnie zacznij działać!