Warszawa, 19 października 2017 r. – Polscy kandydaci patrzą w przyszłość z rosnącym optymizmem – tak wynika z badania Confidence Index za trzeci kwartał 2017 r., przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną MichaelPage. Aż 61% ankietowanych przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy. Tym samym Polska zajmuje 5. miejsce w Europie pod względem poziomu optymizmu, po Niemczech (69%), Szwecji (64%), Wielkiej Brytanii (63%) oraz Austrii (62%).

Polska nadal w czołówce krajów europejskich…

Wyniki badania wskazują na sukcesywną poprawę nastrojów w większości krajów Europy, która wynosi obecnie 55% wobec minionych kwartałów – Q1 52% i Q2 54%. Co ciekawe mniejszy optymizm niż Polacy przejawiają kandydaci z południowych krajów Starego Kontynentu. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii wartość indeksu wyniosła odpowiednio 36%, 46% i 49%, co oznacza niewielki wzrost w stosunku do wyników z poprzedniego kwartału. Badanie prowadzone przez Michael Page pokazuje więc wyraźny podział na optymistyczną północ i pesymistyczne południe Europy.

Należy podkreślić, że wartość wskaźnika dla Polski również stale rośnie z kwartału na kwartał – Q1 58% vs Q2 60% – a wobec analogicznego okresu z ub.r. wzrost wynosi 5 p.p. Ponadto aktualny poziom optymizmu Polaków jest o 6 p.p. wyższy od średniej europejskiej. W podziale na grupy, najwięcej optymistów w Polsce jest wśród respondentów, którzy nie ukończyli 30 lat (66%). Następni w kolejności są ankietowani w wieku 30-49 lat (61%). Najmniej optymizmu przejawiają z kolei osoby w wieku powyżej 49 lat (54%).

Potwierdzeniem danych z badania Confidence Index nt. pozytywnych nastrojówna polskim rynku pracy jest niska stopa bezrobocia, która spadła we wrześniu br. do kolejnego, rekordowo niskiego poziomu. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyniosła ona jedynie 6%. Tak niski poziom bezrobocia, a co za tym idzie wzmocnienie rynku pracownika oznacza, że pracodawcy będą musieli zmierzyć się z wieloma istotnymi wyzwaniami, takimi jak np. pozyskiwanie talentów, budowanie zaangażowania czy retencja pracowników– komentuje Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR.

…a Polacy z nadzieją na wzrost wynagrodzenia

Pozytywne sygnały z rynku pracy przekładają się także na oczekiwania pracowników pod kątem poprawy ich wynagrodzenia w przyszłości. Aż 54% badanych wyraziło nadzieję na podwyżkę wynagrodzenia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Dla porównania, w drugim kwartale br. wskaźnik ten wyniósł 52%. Pod tym względem Polska również plasuje się w czołówce krajów europejskich obok Niemiec – 58% i Turcji – 54%. Zaraz za nią jest natomiast Szwecja 53%. Z kolei, najmniej optymizmu pod tym względem wykazali respondenci z Włoch (38%) i Holandii (37,6%).