Praca powinna nie tylko zaspokajać nas finansowo, ale także przynosić satysfakcję oraz mieć dobry wpływ na nasze zadowolenie z życia. Dlatego w szukanie pracy marzeń warto zaangażować więcej czasu i energii. Spośród różnorodnych ofert pracy wybierz te, które odpowiadają twoim zainteresowaniom, umiejętnościom i osobowości. Tylko takie zatrudnienie nada twojej karierze sens i przyczyni się do jej długofalowego rozwoju. Praca i pracodawca marzeń istnieje, tylko trzeba ich szukać świadomie.

Poznaj samego siebie

Najpewniej masz już pokaźne doświadczenie zawodowe, mimo to, poprzedź poszukiwanie pracy analizą swoich aktualnych umiejętności, predyspozycji i oczekiwań. Praca może stać się twoją pasją, jeśli znajdziesz stanowisko odpowiadające twojej osobowości. Dążenie do samorozwoju może być dobrą okazją do odkrycia nieznanych ci obszarów, w których możesz się świetnie sprawdzić. Idealną sytuacją jest znalezienie pracy, którą wykonuje się z entuzjazmem.

Sprawdź warunki zatrudnienia

Elementem wpływającym na decyzję o podjęciu zatrudnienia jest bez wątpienia wynagrodzenie, które powinno być dla ciebie satysfakcjonujące. Zorientuj się, czy dana firma jest w stanie zaoferować ci płacę adekwatną do twojego dotychczasowego doświadczenia i umiejętności. Zapytaj o interesującą cię formę zatrudnienia (rodzaj umowy) oraz inne warunki pracy – urlop, awans zawodowy, możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy. Upewnij się, że polityka pracodawcy koresponduje z twoimi przekonaniami i oczekiwaniami.

Zadbaj o zbieżność priorytetów

Elementem wpływającym na atmosferę w pracy jest kultura korporacyjna. Upewnij się, że twoje zawodowe aspiracje i przekonania wpisują się w profil firmy. Pozycja rynkowa twojego przyszłego pracodawcy pozwoli ci się zorientować, czy twoja kariera będzie rozwijać się zgodnie z planem. Przed podpisaniem umowy zapytaj o specyfikę stanowiska pracy, na które aplikujesz – czy będziesz pracować raczej samodzielnie, czy zespołowo; jakie relacje panują wśród pracowników. Zastanów się, czy taki styl pracy jest dla ciebie odpowiedni.

Sprawdź możliwości awansu

Znaczący wpływ na zadowolenie z pracy ma również przejrzysta ścieżka kariery. Warto zawczasu pomyśleć o możliwościach rozwoju zawodowego. Dowiedz się, jak wygląda system szkoleń oraz możliwości zdobywania nowych kompetencji. Zapytaj przyszłego pracodawcę, po jakim czasie i po spełnieniu jakich warunków możesz awansować na wyższe stanowisko. Potrzebujesz dodatkowych wskazówek? Przejrzyj pozostałe treści w naszym serwisie. Konsultanci Michael Page przygotowali dla ciebie materiały, które pomogą ci właściwie zaplanować ścieżkę kariery oraz znaleźć wymarzoną pracę.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.