Praca powinna nie tylko zaspokajać nas finansowo, ale także przynosić satysfakcję oraz mieć dobry wpływ na nasze zadowolenie z życia. Dlatego w szukanie pracy marzeń warto zaangażować więcej czasu i energii. Spośród różnorodnych ofert pracy wybierz te, które odpowiadają twoim zainteresowaniom, umiejętnościom i osobowości. Tylko takie zatrudnienie nada twojej karierze sens i przyczyni się do jej długofalowego rozwoju. Praca i pracodawca marzeń istnieje, tylko trzeba ich szukać świadomie.

Poznaj samego siebie

Najpewniej masz już pokaźne doświadczenie zawodowe, mimo to, poprzedź poszukiwanie pracy analizą swoich aktualnych umiejętności, predyspozycji i oczekiwań. Praca może stać się twoją pasją, jeśli znajdziesz stanowisko odpowiadające twojej osobowości. Dążenie do samorozwoju może być dobrą okazją do odkrycia nieznanych ci obszarów, w których możesz się świetnie sprawdzić. Idealną sytuacją jest znalezienie pracy, którą wykonuje się z entuzjazmem.

Sprawdź warunki zatrudnienia

Elementem wpływającym na decyzję o podjęciu zatrudnienia jest bez wątpienia wynagrodzenie, które powinno być dla ciebie satysfakcjonujące. Zorientuj się, czy dana firma jest w stanie zaoferować ci płacę adekwatną do twojego dotychczasowego doświadczenia i umiejętności. Zapytaj o interesującą cię formę zatrudnienia (rodzaj umowy) oraz inne warunki pracy – urlop, awans zawodowy, możliwość pracy zdalnej, elastyczne godziny pracy. Upewnij się, że polityka pracodawcy koresponduje z twoimi przekonaniami i oczekiwaniami.

Zadbaj o zbieżność priorytetów

Elementem wpływającym na atmosferę w pracy jest kultura korporacyjna. Upewnij się, że twoje zawodowe aspiracje i przekonania wpisują się w profil firmy. Pozycja rynkowa twojego przyszłego pracodawcy pozwoli ci się zorientować, czy twoja kariera będzie rozwijać się zgodnie z planem. Przed podpisaniem umowy zapytaj o specyfikę stanowiska pracy, na które aplikujesz – czy będziesz pracować raczej samodzielnie, czy zespołowo; jakie relacje panują wśród pracowników. Zastanów się, czy taki styl pracy jest dla ciebie odpowiedni.

Sprawdź możliwości awansu

Znaczący wpływ na zadowolenie z pracy ma również przejrzysta ścieżka kariery. Warto zawczasu pomyśleć o możliwościach rozwoju zawodowego. Dowiedz się, jak wygląda system szkoleń oraz możliwości zdobywania nowych kompetencji. Zapytaj przyszłego pracodawcę, po jakim czasie i po spełnieniu jakich warunków możesz awansować na wyższe stanowisko. Potrzebujesz dodatkowych wskazówek? Przejrzyj pozostałe treści w naszym serwisie. Konsultanci Michael Page przygotowali dla ciebie materiały, które pomogą ci właściwie zaplanować ścieżkę kariery oraz znaleźć wymarzoną pracę.
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.