Nie jest tajemnicą, że sukces firmy opiera się na pracujących w niej ludziach. To oni podejmują decyzje i wykonują działania, których skutkiem jest ostateczny wynik – pozytywny lub negatywny raport miesięczny, kwartalny i roczny. Walka o najlepsze talenty w branży technologicznej jest tak samo zaciekła, jak w innych sektorach, ale w miarę jak coraz więcej firm będzie uświadamiać sobie, jak ważna jest dla nich technologia, ta bitwa stanie się jeszcze trudniejsza do wygrania.  

Na rynku, na którym jedyną stałą jest zmiana, kluczem do sukcesu jest umiejętność przystosowania się. Firmy działające w sektorze technologicznym i cyfrowym – zazwyczaj innowacyjne i zwrócone w stronę przyszłości – mogą mieć problem ze znalezieniem pracowników dysponujących odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem. Pojawia się zatem pytanie, co mogą zrobić liderzy z branży IT, aby zapewnić sobie pełne zatrudnienie w obszarze bezpieczeństwa informacji i móc przygotować się na wciąż zmieniające się zagrożenia i regulacje?

1. Określ właściwy zestaw umiejętności

Świat technologii nie składa się tylko z jednej funkcji i nie ma też jednego rozwiązania, które działałoby w przypadku wszystkich problemów. Dział IT w każdej organizacji będzie kształtowany przez różnorodne czynniki, właściwe dla danej firmy, w związku z czym podejście w zakresie zasad działania i zatrudniania będzie się różnić. Dwóch specjalistów IT pracujących na tak samo nazwanym stanowisku może mieć zdecydowanie odmienne zestawy umiejętności zdobytych na bazie typu pracy, który wykonywali w toku swojej kariery. Jeden z nich może być idealnie dopasowany do twojej firmy, podczas gdy kompetencje drugiego mogą kompletnie nie współgrać z twoimi wymaganiami. To ważne, by zrozumieć, jaki dokładnie typ umiejętności i kompetencji jest wymagany na danym stanowisku – i nie może to być określone wyłącznie przez jego nazwę czy pozycję w firmowej strukturze. 

2. Zaangażuj swój zespół w proces rekrutacyjny

Jednym z najlepszych sposobów, by upewnić się, że poszukujesz właściwych umiejętności i ostatecznie powitasz na pokładzie właściwych pracowników jest zaangażowanie swoich specjalistów w proces rekrutacji. Dość częstą praktyką jest, że zarówno przygotowanie opisu stanowiska, jak i prowadzenie rekrutacji spoczywa na barkach menedżera – bez zaangażowania zespołu, którego częścią miałby stać się nowy pracownik. Angażując w ten proces kluczowych członków zespołu, możesz nie tylko sprawdzić, czy potencjalny zatrudniony będzie pasował do teamu, ale także skorzystać z opinii całej grupy zamiast wyłącznie jednej lub dwóch osób. Jeśli chodzi o specyficzne i zaawansowane umiejętności technologiczne, warto poprosić o pomoc osoby, które dobrze rozumieją, w jaki sposób kompetencje nowych pracowników będą mogły wpisać się w obecny tryb i zakres pracy firmy czy działu. 

3. Zainwestuj nie tylko w ludzi, ale także w technologię

Cechą wspólną większości osób pracujących w IT będzie zainteresowanie technologią. Choć brzmi to jak oczywistość, warto podkreślić, że ludzie których zatrudnisz będą znać się na technologii i cieszyć ich będzie perspektywa pracy w firmie, która wyznacza standardy w branży. Twoje szanse na zaangażowanie najlepszych specjalistów w danym obszarze mogą być jednak poważnie zagrożone, jeśli w firmie nie będzie pracować się na najbardziej nowoczesnych technologiach. Profesjonaliści pragną korzystać z najlepszych technologii i platform, dlatego raczej nie przyjmą propozycji stanowiska, gdzie musieliby pracować na przedpotopowym oprogramowaniu. Koniec końców, ważne jest, żebyś dbał o swoje technologie tak samo, jak dbasz o swoich pracowników. 

4. Oferuj stałe szkolenie i rozwój

IT jest obszarem, który nieustannie się zmienia i wymaga elastycznego zestawu umiejętności – ewoluującego tak szybko, jak sama technologia i zagrożenia bezpieczeństwa. Zapewniając pracownikom ciągłe szkolenie nie tylko dbasz o to, by mieli aktualną wiedzę i byli przygotowani do realizacji swoich zadań, ale także o to, by pozostali zaangażowani. Jedną z najbardziej efektywnych kosztowo strategii retencji w dowolnej branży i na dowolnym stanowisku jest porządny plan szkoleń i rozwoju. Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w branży IT, gdzie technologia rozwija się tak szybko. Specjaliści, którzy są pewni, że ich pracodawca zainwestował w ich przyszłość, są dużo bardziej skłonni angażować się w długofalowe projekty i dawać z siebie wszystko, by osiągać jak najlepsze rezultaty. 

Jeśli chciałbyś zatrudnić nową osobę do swojego zespołu, zachęcamy do kontaktu z jednym z naszych konsultantów. 
 

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.