Praca może zmotywować nas do tego, byśmy starali się dążyć do sukcesu. Jakkolwiek, życie nie powinno składać się z „czekania na weekend” lub koncentracji na pieniądzach. Powinieneś rozwijać swoją karierę, jak również cieszyć się pełnią życia. Przedstawiamy 10 życiowych lekcji, które pozwolą ci jak najlepiej wykorzystać swój czas i pracować efektywnie.

1. Naucz się odmawiać

Kiedy rozpoczynasz swoją karierę lub nowe wyzwanie zawodowe, może być ci łatwo zaakceptować zbyt wiele dodatkowej pracy, aby zrobić wrażenie na swoich szefach. To błąd – upewnij się że zgadzasz się na większy nakład pracy tylko wtedy, gdy wiesz, że jesteś w stanie to zrobić, utrzymując wysokie standardy. Jeśli bierzesz na siebie zbyt wiele pracy, twój poziom stresu wzrasta, a dokładność spada.

2. Znajdź pracę, którą lubisz

Znalezienie pracy, którą naprawdę polubisz, może być trudne. Większość z nas wydaje się mieć pracę, której nie lubi, lub która nie jest dobrze dopasowana do osoby. Weź jednak pod uwagę, że większość życia spędzasz w pracy, tak więc jeśli jesteś nieszczęśliwy z tym, co robisz, będzie to miało z pewnością negatywny wpływ na twoje życie osobiste.

3. Nie pracuj tylko dla pieniędzy

Pieniądze są istotne, ale nie powinny być one głównym motywatorem do pozostania na stanowisku. Jeśli pracujesz dla pieniędzy i dla niczego innego, może czas na to, by rozważyć inną karierę. Choć są ważne, pieniądze to nie wszystko. Znajdź pracę, którą lubisz, a w rezultacie poczujesz się szczęśliwszy i zdrowszy.

4. Nigdy nie przestawaj się uczyć

Przez całą karierę będziesz spotykał ludzi, którzy mają więcej doświadczenia od ciebie, ale to nie powinno cię martwić. Uczenie się od ludzi z większym doświadczeniem pozwoli ci wzrastać osobiście i zawodowo. Przyjęcie podejścia otwartego na naukę przez całe życie pozwoli ci stać się bardziej wyważoną, wyedukowaną i spełnioną osobą.

5. Bądź produktywny poza pracą

Kiedy czujesz się źle lub zmęczony z powodu pracy, ciężko jest ci zmotywować się do pracy w nadgodzinach. Motywacja może być tak prosta jak chodzenie na siłownię, lub spotkanie z przyjacielem na kawę po pracy. Oczekiwanie z niecierpliwością na zakończenie dnia pracy nie jest zdrowe, powinieneś starać się wyciągnąć jak najwięcej z każdego kolejnego dnia.

6. Utrzymuj zdrową równowagę pomiędzy pracą a życiem

Praca może być stresująca i mogą zdarzać się okresy, kiedy będziesz czuł, że musisz zostać do późna żeby skończyć zadanie, lub zdążyć przed terminem. Nie pozwól, aby życie cię ominęło. Utrzymywanie zdrowej równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym może być kluczem do twojego poczucia szczęścia. Potrzebujesz czasu, aby odpocząć od pracy, upewnij się więc, że sobie na to pozwalasz.

7. Bądź graczem zespołowym

Sukces zawodowy przychodzi w wyniku pracy i rozwoju w zespole. Owszem, możesz mieć swój własny zakres obowiązków, ale sukces grupowy jest tym, co posuwa biznes do przodu. Duże projekty potrzebują więcej niż jednej perspektywy, aby być udane, tak więc jeśli regularnie pracujesz sam, możesz zauważyć, że w dłuższej perspektywie nie odnosisz sukcesu.

8. Zadbaj o siebie

Dbanie o swoje zdrowie powinno być twoim priorytetem. Jeśli zaczynasz tak bardzo angażować się w pracę, że kończysz czując się podenerwowany, zestresowany lub fizycznie chory, wtedy wiesz, że czas na zmianę. Poświęcanie zdrowia dla kariery nie jest ceną, którą ktokolwiek powinien płacić.

9. Odłącz się od internetu

Łatwo jest być ciągle podłączonym do urządzeń technologicznych. Ale zbytnie przywiązanie do swojego telefonu, laptopa czy tabletu może „rozłączyć cię” z rzeczywistością. Spróbuj odłożyć swój telefon i laptopa w ciągu dnia i zacznij doceniać świat wokół siebie.

10. Korzystaj z życia w pełni

Podczas trwania swojej kariery możesz czuć, że nie powinieneś mieć zbyt dużo wolnego czasu i że praca powinna pozostać twoim głównym celem. Praca jest istotną i fundamentalną częścią sposobu, w jaki żyjemy, ale są też inne rzeczy, dla których warto żyć. Upewnij się, że korzystasz ze swoich urlopów, znajdź czas dla swojej rodziny i przyjaciół. Wychodź z biura i z domu kiedy tylko możesz. Jeśli tego nie zrobisz, najprawdopodobniej będziesz żałować tego w przyszłości.

Nasze artykuły pomogą ci rozwinąć umiejętności i kontakty biznesowe, a także utrzymać zdrową równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym. Jeśli chcesz porozmawiać z jednym z naszych konsultantów rekrutacyjnych, skontaktuj się z lokalnym biurem Michael Page już dziś.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.