Bez względu na to jak ciężko pracujesz, w niektóre dni Twoja lista rzeczy do zrobienia wydaję się nie zmniejszać. Wdrożenie tych kilku prostych wskazówek pomoże Ci usprawnić Twój sposób działania, planowania i wykonywania pracy bez pozostawania w biurze do późnych godzin wieczornych.

1. Zaplanuj swój dzień

Każdego dnia napisz nową listę rzeczy do zrobienia i trzymaj ją przy sobie. Będziesz mógł ją aktualizować, odznaczając zadania podczas ich wykonywania. Zawsze miej pod ręką długopis i kawałek papieru, nawet przy łóżku. Gdy wpadniesz na jakiś pomysł lub przypomnisz sobie coś ważnego od razu zapisuj to na kartce, nic Ci wtedy nie umknie.

2. Zacznij pracę z samego rana

Rozpoczęcie dnia pracy wcześnie sprawia, że wchodzisz w niego we względnym spokoju. Ponadto, widok zadań wykreślonych z listy rzeczy do zrobienia, zanim jeszcze Twoi koledzy wejdą do biura, będzie dodatkową motywacją w ciągu dnia.

3. Priorytetyzuj zadania

Ustal priorytety, usystematyzuj listę zadań od najbardziej pilnych do tych, które mogą poczekać. Nie bój się odmówić prośbom innych osób, mając na swojej liście rzeczy, które nie mogą poczekać. Zamiast wykonywać wiele zadań, które przynoszą niewielką wartość, lepiej wykonać mniej, ale takich, które przekładają się na wymierne efekty.

4. Nie bój się oddelegować zadań

Dla niektórych osób delegowanie zadań jest proste, podczas gdy dla innych jest nie lada wyzwaniem. Przekazywanie zadań podwładnym jest niezbędne, nie tylko dla własnego rozwoju, ale także dla rozwoju całego zespołu. Przekazując pracę, możesz skoncentrować się na najważniejszych projektach, podczas gdy inni rozwijają się pomagając Ci w realizacji mniejszych zadań. Wzbudzasz także poczucie wspólnoty wśród swoich współpracowników.

5. Sam wyznaczaj terminy

Wyznaczenie terminów pomoże Ci skoncentrować się i utrzymać kontrolę nad realizacją konkretnego projektu. Duży projekt podziel na mniejsze, łatwiejsze do zarządzania zadania i ustal limit czasowy na realizację każdego z nich. Praktyka wyznaczania terminów i ich dotrzymywania zapewnia rozwój umiejętności, które są ważne do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

6. Wyznacz czas na koncentracje

Zaplanuj czas każdego dnia, nawet jeśli to tylko 30 minut, w którym pozostaniesz w całkowitym skupieniu. W tym czasie pamiętaj o wyeliminowaniu wszystkich bodźców rozpraszających. Wykorzystaj ten czas na szybkie i efektywne wykonywanie ważnych zadań.

7. Organizacja

Nie ignoruj przychodzących e-maili. Spowoduje to obciążenie skrzynki i tylko dołoży Ci pracy. Lepszą praktyką jest przejrzenie każdego e-maila i przeniesienie go do odpowiedniego folderu, w którym będzie oczekiwał na realizację. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad wszystkimi wiadomościami.

Jeśli zapisujesz pracę w folderach dostępnych dla wszystkich, zadbaj by wszyscy członkowie zespołu mieli do nich dostęp. Zapisuj pliki na bieżąco w trakcie pracy, aby mieć pewność, że foldery są aktualne i zmniejszyć uczucie przytłoczenia przez zagracony pulpit.

8. Ustal czas na telefony

Ustal czas, w którym będziesz wykonywać lub odbierać połączenia telefoniczne i zaplanuj to w swoim kalendarzu. Poinformuj również osoby kontaktowe, że jest to najlepsza pora dnia, aby się z tobą skontaktować. Dzięki temu zmniejszysz liczbę przerw i nie będziesz bombardowany połączeniami, które mogą rozpraszać Cię w ciągu dnia.

Związane z: 4 sposoby radzenia sobie z trudnym szefem

9. Bądź zorganizowany, ale elastyczny

Bez względu na to, jak starannie planujesz, czasami będziesz musiał zboczyć z kursu, by poświęcić czas na realizacje innego, pilnego zadania. Gdy harmonogram nie przebiega zgodnie z planem, bądź elastyczny i chętnie ponownie przeanalizuj swoje plany na dany dzień.

10. Przygotuj się na kolejny dzień w pracy

Zanim opuścisz miejsce pracy danego dnia, spróbuj poświęcić trochę czasu na przygotowanie się na dzień następny. Mając świadomość tego, co czeka Cię w nadchodzącym dniu możesz cieszyć się spokojnym wieczorem, bez obaw, że Twój poranek będzie chaotyczny, czy pośpieszny.

Znajdź więcej ciekawych artykułów w naszej sekcji Work-Life Balance. Jeśli chcesz zrobić kolejny krok w swojej karierze lub przedyskutować opcje, skontaktuj się dziś z jednym z naszych specjalistów ds. rekrutacji.

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.