Więcej niż 25% pracowników w woj. mazowieckim odczuwa stres, dojeżdżając do pracy samochodem [1]. Z badania wynika, że w drodze do pracy bardziej stresują się osoby korzystające z publicznych środków transportu.

Samochód wygrywa z autobusem

Pracownicy z woj. mazowieckiego najchętniej dojeżdżają do pracy samochodem (58,2%), ale niemal równie często wybierają transport publiczny (49,6%) [2]. Ok. 42% z nich spędza w drodze do pracy więcej niż trzy kwadranse, a tylko niewiele ponad 4% poświęca na dojazd mniej niż 15 minut. Średni wynik dla Polski to odpowiednio 40% i 7,4%.

Stres za kółkiem odczuwa więcej niż co czwarty pracownik z woj. mazowieckiego. Główne przyczyny to korki i nieoczekiwane sytuacje na drodze, takie jak wypadki. Stres odczuwa także prawie co trzecia osoba, która w drodze do pracy korzysta z transportu publicznego. Powody to zazwyczaj tłok i względy estetyczne.

Prawie 64% pracowników w regionie, którzy wybierają transport publiczny, decyduje się na autobusy, tramwaje, pociągi lub metro ze względu na niskie koszty. W drugiej kolejności wskazują, że w ten sposób docierają do pracy najszybciej. Czas dojazdu to z kolei decydujące kryterium wyboru dla osób, którzy dojeżdżają do pracy samochodami. Mimo to ponad połowie ankietowanych z woj. mazowieckiego (56%) zdarza się spóźniać do pracy i jest to wynik gorszy niż średnia dla Polski (52%).

Równowaga w życiu

Z badania przeprowadzonego przez PageGroup wynika, że mieszkańcy woj. mazowieckiego są zadowoleni z poziomu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Ankietowani oceniali ten aspekt w skali od 1 do 10. Mniej niż co piąty pracownik z woj. mazowieckiego wybrał stopień z przedziału 1-3, natomiast ponad połowa badanych wskazała na stopnie z przedziału 7-10. Znacznie mniej zadowoleni z podziału swojego czasu okazali się np. pracownicy z woj. śląskiego. W tym przypadku najniższe stopnie wskazał prawie co trzeci ankietowany.

Polak spokojny za kółkiem

W badaniu PageGroup uczestniczyli pracownicy z kilkunastu krajów europejskich, w tym z całej Polski. Polakom korzystającym z samochodu droga do pracy mija spokojnie. Tylko 23% odczuwa stres, podczas gdy średnia dla wszystkich przebadanych krajów to 34%. Nieco mniej komfortowo czują się w drodze do pracy użytkownicy publicznych środków transportu. 35% z nich twierdzi, że doświadcza stresu podróżując tramwajami, autobusami czy pociągami – głównie z powodu panującego w nich tłoku. Wciąż jednak odsetek ten jest niższy niż średnia europejska (38%).


[1] Wspomniana kategoria obejmuje także inne, prywatne pojazdy silnikowe.

[2] Możliwe było wskazanie więcej niż jednej odpowiedzi.