Referencje odgrywają kluczową rolę w poszukiwaniu pracy. Dobry list polecający może pomóc ci otrzymać zatrudnienie, podczas gdy nieodpowiedni – może przekreślić twoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. O napisanie referencji powinieneś poprosić odpowiednie osoby, utrzymywać z nimi doskonałe relacje i dokładnie opowiedzieć im o wymaganiach na stanowisku, o które się ubiegasz. Poniżej zamieszczamy wskazówki, które pomogą ci uzyskać jak najlepsze referencje.

Wybór osób, które udzielą ci referencji

Podtrzymuj kontakty z kilkoma osobami, które mogą w razie potrzeby udzielić ci aktualnych i liczących się w oczach potencjalnych pracodawców referencji. Wybierz do tego celu osoby, które:

  • blisko współpracowały z tobą w ciągu minionych pięciu lat;
  • znają twoje mocne strony i będą wypowiadać się pozytywnie na twój temat;
  • mogą potwierdzić i powiedzieć więcej o twoich kwalifikacjach, doświadczeniu i osiągnięciach.

Mogą to być twoi obecni bądź dawni przełożeni; szefowie działów, z którymi blisko współpracowałeś, klienci firmy, podwykonawcy, partnerzy lub koledzy z pracy. Dowiedz się, czy zechcą udzielić ci referencji przed przekazaniem ich nazwisk rekruterom oraz upewnij się, jaką pozycję zajmują obecnie w firmie i czy ich dane kontaktowe są aktualne.

Zapoznanie osoby polecającej z twoją sytuacją

Musisz dobrze przedstawić swoje oczekiwania osobom, które prosisz o referencje. Powiedz im, o jaką pracę się ubiegasz i uprzedź, że skontaktujesz się z nimi, jeśli potencjalny pracodawca zażąda przedstawienia referencji. Kiedy to się stanie, opisz im wymagania stanowiska, o które się ubiegasz i udziel informacji, kto i kiedy będzie się kontaktował w twojej sprawie. Wskaż im, które twoje cechy bądź dotychczasowe osiągnięcia uważasz za najważniejsze z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Pomoże to polecającym cię osobom wskazać takie przykłady z przebiegu twojej kariery zawodowej, które najlepiej potwierdzą twoje kompetencje.

Utrzymuj kontakt z osobami mogącymi udzielić ci referencji

Bądź w kontakcie z ludźmi, którzy mogą udzielić ci wartościowych referencji; podtrzymuj i pielęgnuj te znajomości. Poinformuj ich, jakiej pracy szukasz i niezależnie od wyniku procesu rekrutacyjnego wyraź swoją wdzięczność za udzieloną pomoc. Gdy już osiągniesz sukces, pozostań z nimi w stałym kontakcie i informuj o swoich postępach.

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.