Im szybciej zrozumiesz, co chcesz zrobić, tym szybciej to osiągniesz.”
– Jeff Weiner, CEO LinkedIn

Jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadasz inteligentne pytania, z pewnością zostaniesz zapamiętany. Co prawda nie zagwarantuje ci to otrzymania pracy, ale twój przyszły pracodawca przekona się, że na dane stanowisko aplikujesz nieprzypadkowo.

Rozmowa rekrutacyjna – pytania

Pytania, które zadasz rekruterowi, mają pokazać mu, że dobrze przygotowałeś się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz chcesz rozwijać się w firmie i wnieść do niej nową jakość. Pamiętaj jednak, że granica między pewnością siebie a bezczelnością jest bardzo cienka – wiele zależy od tego, o co spytasz podczas spotkania i w jakim stylu to zrobisz. Liczy się nie ilość pytań, lecz ich jakość. Rozmowa rekrutacyjna to nie test, gdzie zakreślasz odpowiednie kwadraciki, tylko dialog, który pozwala kandydatowi zaprezentować się w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zadaje nie tylko pracodawca – to też szansa dla ciebie, by dowiedzieć się jak najwięcej o twoim przyszłym miejscu pracy. Bądź jednak ostrożny – jeśli zadasz niewłaściwe pytania, może „zjeść cię” stres, a to sprawi, że zrobisz wrażenie osoby natarczywej i roszczeniowej, nie zaś zaangażowanej i zainteresowanej!

Jak zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jak już wspomnieliśmy, rozmowa o pracę to szansa, by zaprezentować się z jak najlepszej strony i pokazać potencjalnemu pracodawcy, że chcesz współtworzyć firmę i rozwijać się na nowym stanowisku. Zyskasz zatem w oczach rozmówcy, pytając o czekające cię wyzwania oraz wspominając, że w pracy cenisz konstruktywną informację zwrotną. Ponadto, pytając o ścieżkę kariery oraz plany rozwoju zespołu i całej firmy, pokażesz, że chcesz z zapałem rozpocząć realizację nowych celów. Nie krępuj się i spytaj, dlaczego zwolniło się stanowisko, na które aplikujesz. Wyślesz w ten sposób sygnał, że wyciągasz wnioski i uczysz się na błędach – najlepiej swoich poprzedników. Zanim nastąpi rozmowa kwalifikacyjna, poświęć trochę czasu na przygotowanie kilku konkretnych pytań dotyczących firmy – w ten sposób pokażesz pracodawcy swoje zaangażowanie i gotowość do związania się z nim na dłużej.

Pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej – przykłady

Przyjrzyj się poniższym pytaniom rekrutacyjnym i sprawdź, które z nich wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Po rozmowie kwalifikacyjnej nie czekaj biernie na kontakt ze strony pracodawcy. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jak uzyskać informację zwrotną, a może nawet przyśpieszyć proces rekrutacji – z korzyścią dla siebie.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.