Networking ma ogromny wpływ na rozwój kariery. Niektórzy niesłusznie kojarzą go wyłącznie ze sprzedażą. Tymczasem budowanie sieci kontaktów oznacza nawiązywanie długoterminowych znajomości i podtrzymywanie pozytywnych relacji, które mogą okazać się przydatne w szukaniu pracy z polecenia. Networking obejmuje osoby reprezentujące różne kręgi kontaktów – współpracowników, znajomych, rodzinę, członków formalnych i nieformalnych grup. Oto najważniejsze korzyści płynące z aktywnego budowania sieci kontaktów:

Zacieśnianie więzi

Najważniejszą zasadą networkingu jest wzajemność – oprócz czerpania korzyści ze znajomości, trzeba również dać coś wartościowego w zamian. O dobre relacje należy dbać, opierając je na wzajemnym zaufaniu i podejmując wspólne działania. Aktywnie rozwijana, dobrze utrzymana sieć kontaktów okazuje się często niezwykle pomocna w szukaniu pracy lub pracownika.

Źródło nowych pomysłów

Możliwość wymiany doświadczeń zawodowych, dzielenia się pomysłami i inspirowania innych do realizacji wspólnych celów – to kolejna istotna zaleta networkingu. Sprawna sieć kontaktów daje zwielokrotniony dostęp do innowacyjnych rozwiązań, które można wykorzystać w pracy.

Wizerunek eksperta

Dzięki licznym znajomościom branżowym i okazjom do autoprezentacji (konferencje, dyskusje w serwisach branżowych, spotkania), możesz kreować wizerunek kompetentnego i godnego polecenia profesjonalisty, mającego do zaoferowania wartościową wiedzę. Staraj się często bywać i udzielać się na różnego rodzaju konferencjach, seminariach, szkoleniach i eventach branżowych – dzięki temu staniesz się rozpoznawalny i zbudujesz swoją osobistą markę.

Więcej możliwości

Wymierną korzyścią, płynącą z budowania sieci kontaktów, jest szerszy dostęp do ofert pracy i możliwości nawiązania bezpośredniej relacji z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację. Praca z polecenia oszczędza czas zarówno kandydatowi szukającemu zatrudnienia, jak i pracodawcy. Networking umożliwia również poszerzenie horyzontów, zyskanie nowych perspektyw i podniesienie kwalifikacji zawodowych. W ten sposób przyczynia się do rozwoju osobistego i zawodowego. Im szersza jest twoja sieć kontaktów, tym więcej masz możliwości jej wykorzystania.

Nowinki branżowe

Świadome budowanie sieci kontaktów zapewnia dostęp do niezwykle cennych informacji branżowych – od sprawdzonych technik biznesowych po innowacyjne rozwiązania. Dzięki odpowiednim znajomościom i zaangażowaniu w podtrzymywanie kontaktu zawsze będziesz na bieżąco z tym, co w twojej branży jest aktualnie najbardziej istotne.

Konsulting i wsparcie

Z networkingu możesz czerpać korzyści szukając nie tylko pracy z polecenia, ale również porad, które pomogą ci więcej osiągnąć na obecnym stanowisku. Dzięki odpowiednio dobranym kontaktom możesz liczyć na doraźną pomoc i rady bardziej doświadczonych kolegów po fachu lub samemu oferować takie wsparcie innym.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.