Networking ma ogromny wpływ na rozwój kariery. Niektórzy niesłusznie kojarzą go wyłącznie ze sprzedażą. Tymczasem budowanie sieci kontaktów oznacza nawiązywanie długoterminowych znajomości i podtrzymywanie pozytywnych relacji, które mogą okazać się przydatne w szukaniu pracy z polecenia. Networking obejmuje osoby reprezentujące różne kręgi kontaktów – współpracowników, znajomych, rodzinę, członków formalnych i nieformalnych grup. Oto najważniejsze korzyści płynące z aktywnego budowania sieci kontaktów:

Zacieśnianie więzi

Najważniejszą zasadą networkingu jest wzajemność – oprócz czerpania korzyści ze znajomości, trzeba również dać coś wartościowego w zamian. O dobre relacje należy dbać, opierając je na wzajemnym zaufaniu i podejmując wspólne działania. Aktywnie rozwijana, dobrze utrzymana sieć kontaktów okazuje się często niezwykle pomocna w szukaniu pracy lub pracownika.

Źródło nowych pomysłów

Możliwość wymiany doświadczeń zawodowych, dzielenia się pomysłami i inspirowania innych do realizacji wspólnych celów – to kolejna istotna zaleta networkingu. Sprawna sieć kontaktów daje zwielokrotniony dostęp do innowacyjnych rozwiązań, które można wykorzystać w pracy.

Wizerunek eksperta

Dzięki licznym znajomościom branżowym i okazjom do autoprezentacji (konferencje, dyskusje w serwisach branżowych, spotkania), możesz kreować wizerunek kompetentnego i godnego polecenia profesjonalisty, mającego do zaoferowania wartościową wiedzę. Staraj się często bywać i udzielać się na różnego rodzaju konferencjach, seminariach, szkoleniach i eventach branżowych – dzięki temu staniesz się rozpoznawalny i zbudujesz swoją osobistą markę.

Więcej możliwości

Wymierną korzyścią, płynącą z budowania sieci kontaktów, jest szerszy dostęp do ofert pracy i możliwości nawiązania bezpośredniej relacji z osobami odpowiedzialnymi za rekrutację. Praca z polecenia oszczędza czas zarówno kandydatowi szukającemu zatrudnienia, jak i pracodawcy. Networking umożliwia również poszerzenie horyzontów, zyskanie nowych perspektyw i podniesienie kwalifikacji zawodowych. W ten sposób przyczynia się do rozwoju osobistego i zawodowego. Im szersza jest twoja sieć kontaktów, tym więcej masz możliwości jej wykorzystania.

Nowinki branżowe

Świadome budowanie sieci kontaktów zapewnia dostęp do niezwykle cennych informacji branżowych – od sprawdzonych technik biznesowych po innowacyjne rozwiązania. Dzięki odpowiednim znajomościom i zaangażowaniu w podtrzymywanie kontaktu zawsze będziesz na bieżąco z tym, co w twojej branży jest aktualnie najbardziej istotne.

Konsulting i wsparcie

Z networkingu możesz czerpać korzyści szukając nie tylko pracy z polecenia, ale również porad, które pomogą ci więcej osiągnąć na obecnym stanowisku. Dzięki odpowiednio dobranym kontaktom możesz liczyć na doraźną pomoc i rady bardziej doświadczonych kolegów po fachu lub samemu oferować takie wsparcie innym.

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.