Pierwsze tygodnie w nowej pracy to czas, gdy pracownik wyrabia sobie opinię na temat swojej roli, współpracowników i samej organizacji. Skuteczny program wdrożenia (onboarding) pozwala pracodawcy zrobić dobre pierwsze wrażenie i skraca czas potrzebny na przygotowanie nowego członka zespołu do wypełniania codziennych zadań. Jak z sukcesem wdrożyć nowego pracownika? Przede wszystkim spraw, by został miło przywitany i dobrze poinformowany. Dzięki temu poczuje, że dołączając do firmy podjął właściwą decyzję.

Przygotuj plan

Sporządź plan pierwszych tygodni pracy świeżego członka zespołu. Pozwoli to zredukować jego stres w nowym miejscu. Zdecyduj zawczasu, co będzie robić i kogo pozna, upewniając się, że plan uwzględnia wszystkie najważniejsze spotkania, szkolenia i zadania. To pomoże nowemu pracownikowi zrozumieć specyfikę stanowiska i wdrożyć się w obowiązki.

Zadbaj o podstawy

Zadbaj o to, by pierwszy dzień nowego pracownika przebiegł gładko, a on sam czuł, że firma była na jego przybycie dobrze przygotowana. Upewnij się, że jego miejsce pracy (komputer, dostęp do emaila i intranetu, karta) jest gotowe. Oprowadź go po biurze, daj mu niezbędne dokumenty do wypełnienia i wyjaśnij najważniejsze reguły – podstawy kultury organizacyjnej, dress code, godziny pracy i zasady wypłaty wynagrodzeń.

Bądź dostępny

Nowy pracownik ma często wiele wątpliwości – zastanawia się, jak powinien zachować się na nowym stanowisku i jak wpasować się w styl pracy zespołu. Zachęcaj go do zadawania pytań i zaplanuj regularne spotkania, by pokazać swoje zainteresowanie jego postępami. Po zakończeniu okresu adaptacji pracownika wciąż bądź dostępny i w razie potrzeby spotykaj się z nim, by pomóc mu się dalej rozwijać.

Skup się na relacjach

Kluczem do sukcesu twojego nowego pracownika będzie to, jak dobrze zintegruje się z zespołem i dopasuje do kultury firmy. Wyjaśnij mu, jak działa organizacja oraz przybliż jej wartości. Opisz lokalne i globalne hierarchie zależności – tak, aby nowy członek zespołu poznał swoją relację do kluczowych osób w firmie. Pomóż mu rozwinąć kontakty, by szybciej poczuł się częścią organizacji.

Zaprezentuj pełen obraz

Aby nowy pracownik mógł się zaangażować, musi zrozumieć, jak jego praca wpisuje się w szerszy kontekst. Połącz informację na temat jego codziennych zadań z wyjaśnieniem, w jaki sposób jego rola przyczynia się do realizowania celów przedsiębiorstwa. Przedstaw szerszą strukturę firmy i znaczenie jego stanowiska w jej ramach. To pozwoli nowemu członkowi zespołu poznać przyszłe możliwości kariery.

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej