Pierwsze wrażenie ma znaczenie – co dotyczy zarówno pracodawców, jak i pracowników. Jeśli pierwsze dni w pracy przebiegną łatwo i gładko, będzie to miało dobry wpływ na wyniki. Jednak, jeśli nowi pracownicy nie są wspierani i czują się pozostawieni sami sobie i swoim komputerom, faza miesiąca miodowego może skończyć się szybciej, niż się zaczęła. 

Jako pracodawca chcesz, by dobry okres trwał jak najdłużej  w końcu szczęśliwy pracownik to produktywny pracownik. Skorzystaj z naszych porad, by zapewnić udany proces onboardingu

1. Często zadawane pytaniaStwórz welcome pack  

Jakich narzędzi powinienem używać?”, Czy muszę otrzymać potwierdzenie od przełożonego na kolejnych etapach mojego projektu? „Z kim mam się skontaktować, jeżeli będę musiał…?”

W każdej firmie są standardowe pytania, które zadaje każdy początkujący, a na które odpowiedź już istnieje. Welcome pack powinien zawierać informacje na temat historii i kultury firmy, sposobu pracy, na temat ważnych interesariuszy i osób kontaktowych, oraz korzyści, praw i zakresów odpowiedzialności. 

Zaprezentuj to wszystko w uporządkowany sposób – i zostaw w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli jeszcze nie masz welcome packu, czas, aby go przygotować. Aby upewnić się że odpowiadasz na najważniejsze pytania, spytaj swoich pracowników wyzwania i trudności, na które napotkali dołączając do firmy. 

Dobre rozpoczęcie pracy pomoże nowym pracownikom szybciej osiągnąć produktywność. Będą się lepiej uczyć, docenią twoją pomoc – i będą w stanie udoskonalić przebieg procesu onboardingu dla nowego członków zespołu!

2. Wprowadź ich do zespołu

Pierwsze dni to dobry czas, aby przedstawić nowego członka zespołu reszcie pracowników. Przypisz swój nowy talent do doświadczonej” osoby, która zna dobrze firmę i specyfikę pracy. 

Ten kolega może być kontaktem do ogólnych pytań związanych z pracą. To on pomoże rozpoczynającym zatrudnienie lepiej zrozumieć kulturę firmy i sprawi, że poczują się jak w domu. Dobre relacje zwiększają lojalność pracownika i pomagają stworzyć środowisko, w którym każdy cieszy się pracą – a to wpływa na zwiększenie produktywności. 

3. Pamiętaj o swojej przeszłości

To najtrudniejszy element. Bardzo możliwe, że zrobiłeś wszystko, by dobrze powitać nowych pracowników, ale oni wciąż napotykają na trudności – ale bądź cierpliwy. Pamiętaj, że nie tak dawno ty także byłeś początkujący. To, co teraz wydaje ci się naturalne i logiczne, może być dla nich całkowitą nowością.

Zamiast zmuszać pracowników do dotrzymywania nierealnych terminów, przypomnij im, żeby poprosili o radę swoich kolegów lub przyszli do twojego biura, aby porozmawiać. Traktuj ich ciepło, przekonuj, że są w bezpiecznym miejscu i mogą się przed tobą otworzyć. Im pewniej się będą czuli, tym szybciej zintegrują się z zespołem.

Poczytaj więcej o rozwoju umiejętności zarządzania i sprawdź inne przydatne porady dla pracodawców na stronie Michael Page.

 

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.