<null>

Business Analyst zbiera i interpretuje dane pochodzące z różnych źródeł oraz wykorzystuje je do ulepszania systemów i procesów firmy. Jego rola może obejmować wszystko, od udoskonalenia bieżących praktyk biznesowych, po pełną modernizację istniejących operacji. Rekomendacje skierowane do kierownictwa wyższego szczebla mogą mieć ogromny wpływ na sukces firmy, dlatego skuteczny Analityk Biznesowy jest postrzegany jako ważna osoba w strukturze organizacyjnej.

Zadania i obowiązki – co robi Analityk Biznesowy?

W każdym tygodniu roboczym do obowiązków specjalisty będzie należeć m.in.:

  • Identyfikowanie problemów i rekomendowanie odpowiednich działań kierownictwu wyższego szczebla i odpowiednim kierownikom działów.
  • Przygotowywanie raportów o skuteczności i jej braku oraz przekazywanie takich informacji tym, którzy ich potrzebują. 
  • Opracowanie szczegółowych przypadków testowych E2E, aby usprawnić systemy biznesowe.
  • Nadzorowanie, szkolenie i rekrutacja członków zespołu w celu krótko- i długoterminowego rozwoju działów.
  • Nadzorowanie kwestii związanych z kontrolą jakości procesów i identyfikacją potencjału do poprawy
  • Badanie nowych rozwiązań technologicznych, które mogłyby pomóc systemom firmy stać się bardziej efektywnymi i wydajniejszymi.

W niektórych organizacjach Analityk Biznesowy będzie pracował w samodzielnym dziale, często we współpracy z Analitykiem Systemowym, podczas gdy w innych będzie zajmował stanowisko w dziale IT.

Cechy, które powinien posiadać Business Analyst

Najlepiej byłoby, gdyby kandydaci mieli ukończone studia licencjackie lub podyplomowe na kierunkach powiązanych z informacją biznesową, informatyką, rozwojem systemów lub zarządzaniem biznesem, ale warto zauważyć, że niektóre korporacje są skłonne zatrudniać osoby o niższych kwalifikacjach, jeśli zamiast tego wykazują pewne cechy osobowości i mają doświadczenie w analizie i analityce.

Cechy potrzebne do odniesienia sukcesu przez Analityka Biznesowego są skoncentrowane wokół umiejętności identyfikowania potencjalnych problemów, reagowania na nie i współpracy z innymi w celu ich rozwiązania. Idealnymi kandydatami do takiej roli są osoby skutecznie rozwiązujące problemy, zdeterminowane, o metodycznym podejściu i dużej potrzebie dokonywania zmian. Od kandydatów oczekuje się także dobrej komunikacji, zwłaszcza podczas omawiania problemów z kierownictwem wyższego szczebla.

Szczególnie pożądane jest, by kandydaci byli utalentowanymi researcherami i w pełni rozumieli koncepcję modelowania danych, analizy opisowej, diagnostycznej, predykcyjnej i analitykę preskryptywną. Od kandydatów wymaga się także dużej świadomości w zakresie zarządzania biznesem i zrozumienia najnowszych trendów w sposobie funkcjonowania krajowego i międzynarodowego handlu.

Posiadanie odpowiedniego doświadczenia w tym obszarze pomoże w znalezieniu kilku odpowiednich ofert pracy, które otworzą interesujące ścieżki kariery. Podobne stanowiska, które mogą pomóc w zostaniu Business Analyst to: Enterprise Analyst, Business Architect, Functional Analyst i Business Systems Analyst.

Kwalifikacje i umiejętności techniczne – jak zostać Analitykiem Biznesowym?

Chociaż głęboka wiedza techniczna na ogół nie jest wymagana, doświadczenie z narzędziami do wizualizacji danych, takimi jak Tableau, Power BI i Google Data Studio, jest przydatne, zwłaszcza w przypadku modelowania dużych zbiorów danych. Do prognozowania i eksploracji danych coraz częściej wykorzystuje się także uczenie maszynowe. W przypadku osób z bardziej praktycznym podejściem, często wykorzystuje się programowanie w języku Python i wizualizację za pomocą takich narzędzi, jak Jupyter Notebooks.

Specyficzne dla branży kwalifikacje mogą być warunkiem wstępnym i są dostępne od kilku akredytowanych organów:

  • BCS, The Charted Institute of IT
  • IIBA, The international Institute of Business Analysis
  • PMI, Project Management Institute
  • APMG, który obejmuje specjalistyczną certyfikację Agile Business Management

Perspektywy rozwoju kariery – jaki jest następny krok w karierze po stanowisku Business Analyst?

Ścieżka kariery Analityka Biznesowego może być niezwykle satysfakcjonująca. Wiele osób, które osiągnęły największe sukcesy w tej roli, zaczynało od stanowiska Junior Business Analyst i w ramach rozwoju kariery awansowało na stanowisko Lead Business Analyst, na którym kładzie się większy nacisk na planowanie, często z podejściem “pełniejszego obrazu”, do systemów i procesów pracodawcy. To stanowisko na dalszych etapach może prowadzić do objęcia ról wyższego szczebla w Project Management i stanowisk kierowniczych.

Wynagrodzenie – ile zarabia Analityk Biznesowy?

Wynagrodzenia Business Analyst są współmierne do wartości dodanej dla firmy i na ogół praca na tym stanowisku jest dobrze opłacana. Wysokość pełnego pakietu zależy od doświadczenia danej osoby oraz zakresu obowiązków na danym stanowisku. 

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej