Jak sama nazwa wskazuje, IT Asistant / IT Specialist angażuje się w pomoc innym we wszystkich aspektach pracy działu IT.  Oferuje wsparcie współpracownikom, a jego rola często obejmuje też kooperację z innymi działami w celu utrzymania sieci i systemów firmy na optymalnym poziomie. To zróżnicowana rola, która daje również szansę na zrozumienie różnych aspektów technologii informacyjnej i stworzenie doskonałej ścieżki kariery. 

Zadania i obowiązki - Co robi IT Assistant / IT Specialist? 

IT Assistant / IT Specialist ma bardzo wiele potencjalnych obowiązków, w tym: 

  • Pomoc w instalacji, konfiguracji i utrzymaniu struktury IT firmy 
  • Konfigurowanie aplikacji sprzętowych i programowych, kiedy jest to konieczne 
  • Zapewnienie ogólnego wsparcia dla działu IT i dla użytkowników komputerów firmy 
  • Instalowanie i konserwacja różnych urządzeń peryferyjnych, a także instalowanie odpowiednich aktualizacji i poprawek 
  • Obsługa zapytań klientów i współpracowników dotyczących sieci, systemów i aplikacji, często za pośrednictwem działu wsparcia technicznego. 
  • Różne bieżące zadania, takie jak sprawdzanie i korekta treści, wprowadzanie danych, konserwacja baz danych oraz korzystanie z drukarek, kopiarek itd. 

Cechy, które powinien posiadać IT Assistant / IT Specialist

Do najważniejszych umiejętności w tej roli należy łatwość uczenia się i chęć rozwoju. IT Assistant / IT Specialist często są na początku satysfakcjonującej i spełniającej się kariery, a stanowisko to jest zazwyczaj pierwszym krokiem w ich zawodowym życiu. Dlatego też najlepiej sprawdzą się osoby cierpliwe i wyrozumiałe, zwłaszcza jeśli mają zamiłowanie do technologii i tego, w jaki sposób może ona pomóc w naszym codziennym życiu.
 
Dużą zaletą będzie umiejętność sprawnego komunikowania się z innymi osobami, od użytkowników końcowych po kierownictwo wyższego szczebla, podobnie jak analityczny umysł i determinacja w dążeniu do sukcesu. Asystenci IT często będą musieli współpracować z innymi działami, co wiąże się z dużą presją. Z tego względu umiejętność pracy przy ograniczonym czasie będzie bardzo przydatna. 
 
Co więcej, stanowisko to jest zawsze ściśle związane z technologiami, które są dostępne obecnie i tymi, które dopiero powstaną. Niezbędny jest otwarty umysł, a także umiejętność dostosowania się do innowacji w miarę ich pojawiania się. Brak rozwoju w przypadku takiego stanowiska nie wchodzi w grę. 

Kwalifikacje i umiejętności techniczne - Jak zostać IT Assistantem / IT Specialist? 

Chociaż niektóre stanowiska asystenta IT mają stosunkowo niski status, to jednak pracodawcy wciąż poszukują kandydatów z solidnymi podstawami akademickimi. Mogą to być zaawansowane kwalifikacje w takich dziedzinach, jak informatyka, projektowanie stron internetowych, podstawy programowania oraz front- i back-end. W zależności od konkretnego stanowiska mogą to być kwalifikacje na poziomie certyfikatu lub stopnia naukowego. 
 
Warto również zauważyć, że potencjalni pracodawcy i rekruterzy będą szukać kandydatów z dobrą podstawową znajomością szeregu aplikacji. Do tych aplikacji można zaliczyć Microsoft Office, Google Workspace, Dropbox, Slack, Google Meet, Asana, Zendesk i Zoom.  

Perspektywy rozwoju kariery - Jaki jest następny krok w karierze po stanowisku IT Assistanta / IT Specialist? 

Osoby, które odniosą sukces w roli IT Assistanta / IT Specialist, mogą dążyć do dalszego rozwoju swojej kariery na dobrze zdefiniowanej ścieżce. Otwarte dla nich przyszłe stanowiska mogą obejmować IT Auditor, IT Manager, Service Manager, DevOps Specialist, Support Technician, Engineer, Cloud Architect i IT Program Manager. 

Wynagrodzenie - Ile zarabia IT Assistant / IT Specialist? 

Podstawowe wynagrodzenia Asystentów IT odzwierciedlają fakt, że są to często stanowiska podejmowane na początku ścieżki kariery.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej