Szukanie pracy może być trudne i długotrwałe – nawet dla doświadczonych profesjonalistów. Oto kilka wskazówek, jak szukać zatrudnienia, by nie marnować czasu i energii, a przy okazji nie stracić zapału i pozytywnego nastawienia.


Pogódź się z myślą, że to trochę potrwa

Niezależnie od tego, jak dobrze jesteś przygotowany do szukania pracy, znalezienie odpowiedniego stanowiska może zająć ci więcej czasu, niż zakładasz. Zdobycie satysfakcjonującej pracy może trwać nawet kilka miesięcy – szczególnie, jeśli poszukujesz stanowiska starszego specjalisty lub menedżera. Jeśli zaakceptujesz ten fakt już na początku swoich poszukiwań, nie zniechęcisz się zbyt szybko ewentualnymi niepowodzeniami.

Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu

Poszukiwanie zatrudnienia może być trudnym i wykańczającym zajęciem, dlatego szczególnie ważne jest, byś w tym czasie nie popadał w pesymizm i melancholię. Pozytywne nastawienie przekłada się na pierwsze wrażenie, które zrobisz na potencjalnym pracodawcy, zadbaj więc o swoje dobre samopoczucie. Zachowaj odpowiednią równowagę między szukaniem pracy a życiem prywatnym. Znajdź czas na spotkania z przyjaciółmi, regularne ćwiczenia oraz odpoczynek. Pomyśl o swoich dotychczasowych osiągnięciach zawodowych i wyjątkowych umiejętnościach, które możesz zaoferować potencjalnym pracodawcom. Szukanie pracy będzie bardziej skuteczne, jeśli zachowasz wewnętrzną harmonię i zdrowy optymizm.

Skup się na tym, na co masz wpływ

Niestety nie masz wpływu na to, czy potencjalny pracodawca zainteresuje się twoją aplikacją i zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zamiast martwić się tym, co nie zależy od ciebie, skup się na elementach, które możesz kontrolować. Uatrakcyjnij swoje CV, rozszerz swoją sieć kontaktów zawodowych, zdobądź nowe kwalifikacje, bądź na bieżąco z nowinkami branżowymi. Dowiedz się, gdzie i jak szukać ogłoszeń o pracę lub zmień coś w swoich poszukiwaniach, by stały się bardziej skuteczne.

Ustal plan poszukiwań i trzymaj się go

Jak szukać pracy, by nie dezorganizować sobie całego dnia? Opracuj plan i realizuj go każdego dnia. Traktuj poszukiwanie zatrudnienia jak codzienną pracę, która ma swój początek i koniec. Każdego dnia wyznaczaj sobie określone cele i kontroluj stopień ich realizacji. Na koniec tygodnia rób podsumowanie swoich postępów w szukaniu pracy. Trzymając się harmonogramu, będziesz miał poczucie dobrze wykonanego zadania, a czas poszukiwania zatrudnienia będzie dla ciebie bardziej konstruktywny.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.