Coraz więcej portali społecznościowych publikuje oferty pracy. Wielu pracodawców i rekruterów doceniło potencjał social mediów, dzięki którym łatwiej i szybciej można „namierzyć” potencjalnych pracowników. Kandydaci, przy okazji serfowania po internecie, chętnie zaglądają na specjalistyczne fora dyskusyjne oraz profile firmowe. Serwisy społecznościowe rządzą się jednak swoimi prawami, warto więc poznać ich specyfikę, by skutecznie się nimi posłużyć w poszukiwaniu pracy. Oto kilka wartościowych wskazówek.

Zarejestruj się w odpowiednim serwisie

Wśród portali społecznościowych jest wiele takich, które służą przede wszystkim rekrutacji. Już samo posiadanie profilu w serwisie Goldenline lub LinkedIn daje szansę znalezienia pracy, gdyż portale te zrzeszają zarówno specjalistów, jak i headhunterów. Coraz większą popularnością cieszą się również specjalne grupy i fora internetowe na Facebooku czy Twitterze, tworzone na potrzeby poszczególnych branż, w których każdy może udostępnić znalezioną w internecie ofertę pracy.

Uzupełnij swój profil

Jeśli zdecydujesz się szukać pracy poprzez portale społecznościowe, służące celom rekrutacyjnym, poświęć czas na szczegółowe opracowanie swojego profilu. Jego struktura przypomina tradycyjne CV. Powinny się w nim znaleźć treści informujące o przebiegu twojego zatrudnienia i edukacji, w tym również informacje o wszelkich kursach, szkoleniach, zdobytych certyfikatach lub nagrodach. Opisz swoje sukcesy zawodowe; wymień projekty, w których brałeś udział (możesz nawet zamieścić do nich linki). Podobnie jak w CV, tak i tu obowiązuje zasada odwróconego porządku chronologicznego. Treść powinna być spójna i zwięzła. Nie zapomnij dodać zdjęcia profilowego, które powinno mieć charakter profesjonalny. Jeśli chcesz wypaść wiarygodnie w oczach przyszłego pracodawcy, zamieszczaj na swoim profilu jedynie prawdziwe informacje. Pamiętaj, że w dobie internetu wszystko można zweryfikować.

Zwróć na siebie uwagę

Spraw, by twój profil był estetyczny i ciekawy wizualnie. Zastosuj narzędzia edytorskie, wykorzystując różne czcionki, style i kolory w celu podkreślenia najbardziej istotnych informacji – nie przesadzaj jednak z ilością graficznych ozdobników. Stosuj również zasady optymalizacji tekstu pod wyszukiwarki internetowe, używając często słów i fraz kluczowych – na przykład nazwy stanowiska, na którym chciałbyś pracować. Dzięki tym rozwiązaniom twój profil stanie się bardziej zauważalny dla rekruterów. Jeśli obawiasz się, że twój obecny pracodawca może się dowiedzieć, że szukasz pracy, nie pisz o tym otwarcie.

Kreuj się na eksperta

Czas spędzony w internecie nie musi być zmarnowany. Jeśli prowadzisz eksperckiego bloga lub udzielasz się na branżowych forach internetowych, koniecznie wspomnij o tym w swojej aplikacji. Zamieść linki do ciekawych dyskusji branżowych lub innych swoich kont społecznościowych – na przykład na Twitterze – pod warunkiem, że opublikowane treści w żaden sposób cię nie kompromitują. Pamiętaj, że wszystkie wypowiedzi, które sygnujesz swoim imieniem i nazwiskiem, powinny świadczyć o twoim profesjonalizmie, kulturze języka oraz dobrym wychowaniu. Nie udostępniaj odnośników do profili, na których występujesz całkowicie prywatnie.

Zdobywaj kontakty zawodowe

Budowanie sieci kontaktów zawodowych, czyli networking, sprzyja poszukiwaniom pracy lub nowych perspektyw zawodowych. O branżowe znajomości należy dbać i je rozwijać. Nawet jeśli kogoś nie znasz osobiście, możesz nawiązać z nim kontakt poprzez wspólnych znajomych. Pamiętaj, że networking działa w dwie strony – oprócz czerpania korzyści, powinieneś mieć również coś do zaoferowania, na przykład informacje o ciekawych ofertach pracy.

Gromadź referencje i opinie

Przy każdej okazji proś swoich pracodawców, współpracowników czy klientów biznesowych o napisanie referencji. W świecie social mediów opinie są niezwykle ważne. Wzbogać nimi swoje konto w portalu społecznościowym. Pamiętaj, aby stawiać na jakość rekomendacji, a nie na ich ilość.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.