Candidate pulse slot 2 - dream job

„To tylko praca” – to powiedzenie w ostatnich latach odeszło do lamusa. Kandydaci szukają już nie tylko stanowiska, na którym otrzymają dobre wynagrodzenie i które da im szansę rozwoju kariery. Chcą znaleźć pracę marzeń – i mają konkretne oczekiwania względem idealnego pracodawcy.

Aby zrozumieć, o czym marzą dziś kandydaci, Michael Page zwróciło się do ponad 5000 pracowników i kandydatów w różnych krajach Europy. Chcieliśmy się dowiedzieć, co decyduje o jakości przywództwa i w jaki sposób błędy menedżera mogą zamienić pracę marzeń w koszmar. Następnie zapytaliśmy respondentów, co jest dla nich istotne przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Pragnęliśmy również dowiedzieć się, czy płeć pracowników ma wpływ na kryteria, jakimi kierują się, oceniając swoich przełożonych.

Przeczytaj nasz artykuł – niektóre odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć!

Co wyróżnia świetnego menedżera?

Przywództwo ma znaczenie. Dobry menedżer jest przewodnikiem, mentorem i nauczycielem w jednym – kimś, kto potrafi inspirować i motywować pracowników do osiągania pełni ich potencjału.

Oto najważniejsze cechy, których nasi respondenci oczekują od menedżera:

  • umiejętność pomagania pracownikom w realizacji potencjału (wymieniona przez 48% badanych),
  • szacunek (47%),
  • przywództwo (46%),
  • rozwinięte kompetencje komunikacyjne (44%).

A jakie cechy ma nieskuteczny menedżer?

Oczywiście, nie każdy przełożony może być wybitnym liderem – a nawet najlepszym zdarzają się gorsze dni. Poprosiliśmy respondentów, aby wymienili niepożądane przez nich cechy menedżera. Najwięcej wskazań otrzymały poniższe odpowiedzi:

  • Opór wobec zmian – 43% pytanych twierdzi, że nie chcieliby pracować z przełożonym, który naciska, by wszystko zostało „po staremu” i nie akceptuje potrzeby zmian.
  • Brak umiejętności organizacyjnych – 38% respondentów ma problem pracując dla szefa, który jest źle zorganizowany lub z trudem przychodzi mu formułowanie konkretnych celów i zadań do wykonania.
  • Publiczne krytykowanie członków zespołu – to niepożądana cecha według 37% respondentów, którzy woleliby, aby menedżer udzielił im konstruktywnej krytyki w cztery oczy. Nic więc dziwnego, że tak wielu ankietowanych wymieniło szacunek jako jedną z cech, które najbardziej doceniają u lidera.

Czy kobiety i mężczyźni stosują różne kryteria oceny przełożonych?

Krótko mówiąc – tak. Dla mężczyzn najważniejszą cechą menedżera są kompetencje przywódcze (wymienione przez 52% ankietowanych). Kobiety, dla odmiany, najbardziej cenią szacunek (wskazany przez 50% respondentek). Ankietowane podkreślają także wartość dobrej komunikacji i pomaganie pracownikom w realizacji pełni ich potencjału.

Jakie są, zdaniem kobiet, niepożądane cechy menedżera? To przede wszystkim nierówne traktowanie członków zespołu. Fakt, że jest to mniejszym problemem dla mężczyzn sugeruje, że na polu równości płci w wielu organizacjach pozostaje jeszcze sporo do zrobienia. Dopóki liderzy nie postawią na szacunek, inkluzję i równość, wiele pracujących kobiet może mieć wrażenie, że jest im trudniej osiągać cele zawodowe niż ich męskim współpracownikom.

Co jest uważane za dowód uznania

Dzisiejsi pracownicy oczekują, że ich kariera nie będzie polegała tylko na wykonywaniu pracy i otrzymywaniu za nią wynagrodzenia. Chcą czuć się doceniani za swój wysiłek. Ale w jaki sposób?

Dla większości ankietowanych (58%) uznanie oznacza awans lub chociaż nowy zakres obowiązków. Prawie identyczna liczba osób uważa, że gratyfikacja finansowa jest także odpowiednią formą docenienia ich pracy. Co ciekawe, zdaniem prawie połowy (49%) respondentów uznanie równoznaczne jest z byciem wysłuchanym przez lidera. Kolejny raz pokazuje to, że szacunek i umiejętność przyjęcia innych punktów widzenia to podstawa dobrego zarządzania.

Jakie są priorytety pracowników?

Jeśli mówimy o priorytetach związanych z codziennymi obowiązkami, aż 93% ankietowanych przyznało, że transparentność firmy jest niezbędną cechą pracy marzeń. Podobna liczba osób ceni organizacje, które wspierają rozwój kariery. Nie jest zaskoczeniem, że w czasach COVID-u i home office, według aż 88% ankietowanych praca marzeń powinna pozwalać na utrzymanie odpowiedniej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

Niektóre aspekty związane z zatrudnieniem (takie jak wygląd miejsca pracy) są dla pracowników mniej istotne niż jeszcze kilka lat temu. Przykładowo, 70% respondentów sądzi, że firmy powinny zapewniać piękne biura i nowoczesne wyposażenie. Jeśli chodzi o działania typu team building, 63% ankietowanych postrzega je jako priorytet, ale liczba ta wzrasta do 71% w przypadku osób, które pracują zawodowo krócej niż dwa lata.

Hot deski: marzenie, koszmar czy coś pomiędzy?

Tzw. hot deski oznaczają, że miejsca pracy są przyznawane pracownikom rotacyjnie, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Nie jest to nowy pomysł – ale praktyka ta zyskuje popularność w postpandemicznych czasach, ponieważ firmy stawiają na rozwój pracy zdalnej i ograniczenie powierzchni biurowej.

Około 4 na 10 respondentów (39%) podoba się idea hot desków, ale zaledwie 3% uważa, że jest to bardzo istotna kwestia. Około 29% nie ma w tej sprawie wyrobionej opinii.

Zapytaliśmy osoby, dla których hot deski są atrakcyjną opcją, o uzasadnienie ich wyboru. 66% z nich powiedziało, że dzięki temu miejsce pracy może być zorganizowane zgodnie z ich potrzebami. Z kolei dla 63% respondentów rozwiązania tego typu oznaczają elastyczność i swobodę, dające im możliwość pracy poza biurem, gdy pojawi się taka potrzeba. 

A co z 17% ankietowanych, którym nie podoba się idea hot desków? Pracownicy ci:

  • chcą mieć swoje własne miejsce w biurze (78% respondentów),
  • nie chcą poświęcać czasu na rezerwację biurek (39%),
  • obawiają się, że miejsca pracy nie będą dostępne w dniu, w którym będą ich potrzebować (34%).

Pomożemy Ci znaleźć pracę marzeń!

Obecnie jest duży popyt na talenty, zatem to dobry czas, by znaleźć pracę marzeń. Rozpocznij poszukiwania już teraz, przeglądając nasze oferty pracy. A jeśli jesteś pracodawcą, który potrafi spełnić zawodowe marzenia kandydatów, skontaktuj się z jednym z naszych wyspecjalizowanych rekruterów.

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.