Według wyników badania Confidence Index, 72% polskich pracowników chętnie rozwija swoje umiejętności. „To dobra wiadomość dla naszej gospodarki” – uważa Piotr Dziedzic z polskiego oddziału Michael Page i członek zarządu Polskiego Forum HR. „Ambitni pracownicy są motorem napędowym każdej firmy. Teraz musimy tylko ustalić, w jaki sposób szkolić odpowiednie talenty w odpowiednich obszarach. Na rynku widać duży popyt na osoby z umiejętnościami w zakresie nowych technologii” – dodaje.

Cyfrowa szansa

To odpowiedni moment, by polskie firmy zrobiły krok naprzód i wsparły swoich ludzi w rozwijaniu cyfrowych kompetencji. Firma McKinsey&Company – wraz z miesięcznikiem Forbes – przeprowadziła badanie na temat digitalizacji Polski. Z raportu, który liczy 37 stron, można się dowiedzieć, że „rozwój informatyczny ma wpływ na produktywność i przyczynia się do wzrostu gospodarczego”, a „cyfrowa luka między Polską a Europą Zachodnią wynosi zaledwie 16%”. Dla naszego kraju to wielka szansa, by rozwinąć się w dziedzinie nowych technologii.

Niezbędne umiejętności

Polskie firmy potrzebują talentów – najlepiej takich osób, które swobodnie poruszają się w cyfrowej rzeczywistości. Brzmi to obiecująco, ale dość ogólnikowo. Komisja Europejska wspólnie z McKinsey&Company zidentyfikowała konkretne obszary, w których firmy pilnie poszukują pracowników.

Wszyscy zapewne słyszeliśmy o czwartej rewolucji cyfrowej i „elektronicznym” łańcuchu dostaw. Zmiana jakościowa nie może jednak nastąpić z dnia na dzień, szczególnie bez wykwalifikowanych pracowników, którzy byliby w stanie ją przeprowadzić i nią zarządzać. Co więcej, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w branży IT zatrudnionych zostaje 20 000 osób rocznie, ale pomimo to wiele stanowisk pozostaje nieobsadzonych.

Według oceny Ministerstwa Cyfryzacji, sektor IT zatrudnia nad Wisłą około 50 000 pracowników, każdego roku notując wzrost od 3% do 5%. Polskie firmy szukają więc utalentowanych osób z technicznym know-how, które pracowały w wysoko zautomatyzowanych i zdigitalizowanych obszarach. W branżach takich jak marketing, CRM czy social media takie doświadczenie jest cenne, ponieważ polskie firmy starają się realizować strategię push-pull, zwiększając obroty dzięki spersonalizowanym kanałom marketingowym. Technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT) to kolejny temat, który polskie przedsiębiorstwa już wkrótce będą musiały bliżej poznać. Wysoko wykwalifikowani, przedsiębiorczy i zmotywowani specjaliści z branży ICT to klucz do sukcesu naszego kraju na polu innowacji. „Polska znajduje się na szóstym miejscu w Europie, jeśli chodzi o potencjał pracowników ICT” – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Krzysztof Szubert. Planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP) uzupełnia cyfrowe kompetencje i jest również umiejętnością poszukiwaną przez polskie firmy.

W jaki sposób firmy mogą zwiększyć aktywność?

Ministerstwo Cyfryzacji zauważa potrzebę rozwoju polskich firm w obszarze nowych technologii, w związku z czym uruchomiło specjalny program operacyjny „Polska Cyfrowa”, którego głównym celem jest aktywizacja społeczeństwa, zakładająca między innymi rozwój kompetencji informatycznych (digital literacy) wszystkich mieszkańców. Budżet programu to 170 milionów złotych, a rząd zamierza prowadzić działania do 2020 roku. Polskie firmy muszą się zaktywizować i skorzystać z rządowych środków, aby móc skupić swoją uwagę na zasobach ludzkich i wewnętrznym zarządzaniu talentami. „Firmy muszą inwestować nie tylko w maszyny i nowe technologie, ale także w ludzi. Tylko w ten sposób uda nam się stworzyć zrównoważoną gospodarkę cyfrową” – podkreśla Krzysztof Szubert.

Pracownik w centrum cyfrowej transformacji

Z raportu Digital Economy and Society Index 2017 wynika, że w Polsce jednym z największych wyzwań będzie wdrażanie nowych technologii w firmach. Inicjatywy rządowe i świadomość przedsiębiorców to również ważne kroki na drodze do cyfryzacji. „Idziemy w dobrym kierunku” – potwierdza Piotr Dziedzic z Michael Page. „Teraz ważne jest, by firmy odpowiednio szkoliły swoich pracowników i poszukiwały nowych szans biznesowych, dostosowując się do nowej, cyfrowej rzeczywistości”.

Chcesz dowiedzieć się więcej o cyfrowej transformacji w Polsce? Posłuchaj podcastu Business Insider Poland i poznaj ciekawostki oraz spostrzeżenia ekspertów.

Jesteś pracownikiem i chcesz mieć wpływ na rozwój biznesu w Polsce? Sprawdź nasze oferty i poznaj możliwości, jakie daje Ci Michael Page!

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.