W dziedzinie rekrutacji i retencji talentów pojawiło się ciekawe zagadnienie. Ile zajmuje firmie uzyskanie dodatniego zwrotu z inwestycji (ROI) w nowego pracownika i jak ten okres ma się do czasu, który pracownik zamierza spędzić w firmie?

Kiedy firma zatrudnia nowego pracownika, wydaje sporo pieniędzy na rekrutację (realizowaną własnymi zasobami lub z pomocą zewnętrznej firmy) i poświęca czas na proces rekrutacyjny. Potem ma miejsce wprowadzenie, szkolenie, coaching i przygotowanie pracownika na rozpoczęcie pracy. Do tego dochodzi jego wynagrodzenie w pierwszych kilku miesiącach. Patrząc na to szerzej, możemy zapytać, ile organizacji otrzymuje zwrot z inwestycji w pierwszym roku?

Problem pojawia się, gdy rozważasz aspiracje zawodowe nowego pracownika. Minęły już czasy, gdy w jednej firmie pracowało się przez całe życie. Jeśli dana osoba zostaje w firmie przez 5–10 lat, zwrot z inwestycji nie powinien być problemem – jeśli zatrudniony został wybrany dobrze i ma dobre wyniki. Ale w szczególności millenialsi nie myślą o perspektywie 5 czy 10 lat, podejmując nową pracę. W najlepszym razie myślą o 2–3 latach, a średnia może wynieść tylko 18 miesięcy. Czy firmy są w stanie otrzymać dodatni ROI w ciągu 18 miesięcy?

Wyzwaniem dla firm jest to, skąd wezmą ludzi, którzy są w stanie zostać w firmie przez co najmniej 5 lub 10 lat. I jeśli to nie jest możliwe lub realistyczne, jak zapewnią, że nowi pracownicy zostaną z nimi chociaż 2–3 lata, by dać im dodatni zwrot z inwestycji? Rozwiązanie nie jest łatwe. Nastawienie millenialsa w pracy, połączone z większą liczbą możliwości, większą mobilnością, większą wymianą informacji, łączy się z tym, że istnieje większa świadomość szans niż wcześniej i większe prawdopodobieństwo, że pracownik straci zainteresowanie obecnym miejscem pracy.

Sir Richard Branson podsumowuje dobrze tę sytuację w swojej filozofii, która głosi, że biznes potrzebuje „wyszkolić ludzi na tyle dobrze, by mogli odejść, ale traktować ich wystarczająco dobrze, by nie chcieli”. Istnieje też słynna wymiana zdań pomiędzy CFO a CEO:

CFO: „Co, jeśli zainwestujemy w ludzi i odejdą potem z naszej firmy?”

CEO: „Co, jeśli nie zainwestujemy i zostaną?”

Podsumowując, powinieneś pomyśleć, jak szybko jesteś w stanie otrzymać zwrot z inwestycji w nowego pracownika, ale jeśli nie pomyślisz o tym, co będzie z twoim dobrym pracownikiem za 2–3 lata, ktoś z pewnością zrobi to za ciebie.

To spojrzenie na problem z holistycznej perspektywy, ale oczywiście istnieją różne wyzwania i niuanse w różnych zawodach. Sprzedawca może być w firmie jedynie przez 6 miesięcy, ale w tym czasie zrobi bardzo wiele dobrego, co może przełożyć się na dodatnie ROI. Ktoś inny może działać na podobnym stanowisku przez 5 lat, ale nie odnieść wielkich sukcesów, co w świetle wydanych pieniędzy i poświęconego czasu może oznaczać, że ROI nie było dodatnie.

Jeśli spojrzymy na sektor HR, starszy specjalista może spędzić 2–3 lata w danej roli, starając się wprowadzić nowe wskaźniki, ale napotykać przeszkodę za przeszkodą i w efekcie nie osiągnąć niczego. Przyjdzie kolejna osoba i cały proces rozpocznie się od nowa, co oznacza, że inwestycja znów jest niekorzystna.

Na drugim końcu spektrum ROI są jedne z największych cyfrowych firm na świecie. Na poziomie menedżerskim w tych miliardowych organizacjach ludzie mogą przychodzić i odchodzić szybko, ale wartość intelektualna osoby często przyczynia się do pozytywnej zmiany i szybko przynosi firmie miliony.

Jednak w większości firm istnieje bardzo prawdziwy problem z tym, że koszty i czas poświęcony na rekrutację i wdrożenie wzrastają, podczas gdy okres pozostawania pracownika w firmie się skraca. Wyzwanie, aby uzyskać dodatni ROI z tytułu zatrudnienia nowego pracownika, staje się coraz większe.

Podsumowanie

Pracodawcy mogą zrównoważyć potrzebę inwestowania w pracowników i rozwijania ich z chęcią uzyskania zwrotu z inwestycji, zanim pracownicy odejdą, stosując następujące strategie:

  • Rozważ różne wyzwania i niuanse związane z postrzeganiem ROI na różnych stanowiskach
  • Zrozum, że ROI wygląda różnie w różnych branżach, na przykład sprzedaż generowana przez sklepy versus własność intelektualna w sektorze digital
  • Pamiętaj o filozofii Richarda Bransona, który twierdzi, że biznes potrzebuje „wyszkolić ludzi na tyle dobrze, by mogli odejść, ale traktować ich wystarczająco dobrze, by nie chcieli”.

Porozmawiaj ze specjalistami Michael Page, aby sprawdzić, jak możemy pomóc ci zatrudnić i zatrzymać największe talenty.

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej
Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.