Woman looking down at her laptop, focused

Product Owner jest osobą wszechstronną, mającą wpływ na wszystkie aspekty tworzenia i rozwoju produktu. Niezależnie od tego, czy ma do czynienia z produktami, czy usługami, Product Owner musi współpracować z różnymi specjalistami, w tym projektantami, marketerami i kierownikami działów. To zróżnicowana rola, która przynosi firmie wiele korzyści.

Zadania i obowiązki – co robi Product Owner?

W zakres kompetencji Product Ownera w IT wchodzi kilka ważnych obowiązków, w tym:

  • Definiowanie kolejnego nowego produktu do realizacji i przekazywanie swojej wizji zespołowi  
  • Zajmowanie się potencjalnymi zaległościami produktowymi, aby usprawnić istniejące i przyszłe harmonogramy realizacji projektu 
  • Dokładne i efektywne zarządzanie priorytetyzacją projektów i stały monitoring realizacji zadań 
  • Przekazywanie wizji dotyczącej produktu innym i nadzorowanie wszystkich etapów jego realizacji 
  • Współpraca z klientami w celu ustalenia ich konkretnych potrzeb i zgłaszanie ich wniosków zespołowi  
  • Przejmowanie odpowiedzialności za wszystkie etapy procesu realizacji produktu i monitorowanie reakcji klienta na nowe rozwiązania

Cechy, które powinien posiadać Product Owner

Odnoszący sukcesy Product Ownerzy to bardzo zmotywowane osoby, które w naturalny sposób rozumieją potrzeby rynku. Muszą cechować się dużą elastycznością, zdolnością do samodzielnego myślenia i biegłością w komunikowaniu swoich wizji innym, w tym zarówno użytkownikom końcowym, jak i kierownictwu wyższego szczebla.  

W wielu przypadkach nowe produkty, które odnoszą sukcesy i cieszą się wyjątkową popularnością, mogą stać się przestarzałe w ciągu zaledwie roku lub dwóch. Dlatego Product Ownerzy zawsze muszą myśleć o tym, co przyniesie przyszłość. Osoby pracujące na tym stanowisku łączą kompetencje tradycyjnych analityków biznesowych oraz kierowników projektów z umiejętnościami dostosowania się do ciągłych zmian.

W pracy na stanowisku Product Ownera ważna jest umiejętność połączenia wszystkich etapów realizacji produktu, dlatego kandydaci muszą umieć przyjmować nowe wiadomości oraz przekazywać je innym. Kluczem do sukcesu Product Ownera jest to, w jaki sposób pokieruje realizację produktu.

Kwalifikacje i umiejętności techniczne – jak zostać Product Ownerem?

Umiejętności techniczne mają trochę mniejsze znaczenie w przypadku Product Ownera niż w przypadku innych stanowisk w branży IT. Jednakże potencjalnemu pracownikowi na pewno przyda się znajomość odpowiednich aplikacji i procesów do zarządzania projektami typu scrum i agile oraz programowania UX/UI czy sieci, a także przetwarzania danych w chmurze. Kandydat na to stanowisko nie musi być ekspertem z zakresu technologii, ale powinien być sprawny technicznie.

W aplikowaniu na to stanowisko może pomóc dobre wykształcenie akademickie, ale pracodawcy w wielu przypadkach częściej szukają odpowiednich cech osobowości, a rzadziej odpowiednich kwalifikacji. Czasami wymagane będzie ukończenie studiów wyższych na dowolnym kierunku, ale nie zawsze. Głównym atutem kandydata jest doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach.

Perspektywy rozwoju kariery – jaki jest następny krok w karierze po stanowisku Product Ownera?

Ścieżka kariery po stanowisku Product Ownera może być interesująca. Pracownicy mają możliwość awansu na Senior Product Ownera, Scrum Mastera, Lead Product Managera, Portfolio Managera, Product Directora czy Chief Product Officera.

Wynagrodzenie – ile zarabia Product Owner?

Product Ownerzy są obecnie bardzo poszukiwani i mogą liczyć na wysokie pakiety wynagrodzeń i świadczeń.

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej