Man pointing at something on laptop screen

Rola Software Developera znacznie ewoluowała w ostatnich latach, podobnie jak jego znaczenie dla komercyjnych firm na całym świecie. W organizacjach korporacyjnych główny nacisk kładzie się na tworzenie i adaptację programów komputerowych, chociaż jest to oczywiście nieco uproszczony opis. W zakresie odpowiedzialności Software Developera może się znaleźć szereg aplikacji, w tym programy, procesy, sieci, aktualizacje, poprawki, migracje, DevOps i testowanie.

Zadania i obowiązki – co robi Software Developer?

Do głównych obowiązków Software Developera można zaliczyć:

  • Tworzenie konkretnych kodów i późniejsze testy  
  • Współpracę z klientami w zakresie wymaganych briefów i nadzorowanie procesów 
  • Korzystanie z szeregu narzędzi programistycznych, aby procesy i systemy były przyjazne dla użytkownika  
  • Mapowanie projektów aplikacji programistycznych i wykorzystywanie schematów blokowych do podkreślania każdego etapu procesu  
  • Organizowanie modernizacji i napraw istniejących aplikacji  
  • Przekazywanie informacji o postępach kierownictwu wyższego szczebla poprzez raporty, spotkania i prezentacje

Cechy, które powinien posiadać Software Developer

Praca przy tworzeniu oprogramowania może być stresująca, dlatego umiejętność realizacji zadań pod presją będzie receptą na sukces. Rola ta jest stworzona dla osób, które mają motywację przy zadaniach wykonywanych samodzielnie. Przydatna będzie również biegłość pracy w grupie, gdyż niektóre obowiązki muszą być wykonane zespołowo. Najlepszych Software Developerów charakteryzuje zwykle umiejętność rozwiązywania problemów i wysoce analityczne podejście.

W zależności od sektora, kandydaci będą musieli dobrze rozumieć ogólną strukturę biznesową i sposób, w jaki firma chce działać. Projektowanie systemów, produkcja, finanse, publikacja i inżynieria to tylko niektóre sektory, które czekają na utalentowanego Software Developera.

Każdy Software Developer musi być dokładny i mieć doskonałe wyczucie szczegółów. Umiejętność radzenia sobie pod presją czasu jest również atutem kandydata, ponieważ mogą zdarzyć się zadania, których terminy będą zbliżać się nieuchronnie szybko.

Kwalifikacje i umiejętności techniczne – jak zostać Software Developerem?

Osoby, które pracują na tym stanowisku, zwykle kończą takie kierunki, jak informatyka, rozwój oprogramowania, programowanie lub zaawansowana matematyka. Natomiast osoby, które nie mają odpowiedniego dyplomu, powinny mieć duże doświadczenie na podobnych stanowiskach.

W większości przypadków wybrani kandydaci są w stanie wykazać się znajomością różnych aplikacji technicznych, w tym procesów, takich jak Git, Kubernetes, Docker i Jira. Im większa wiedza i doświadczenie, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniej roli na rynku pracy.

Perspektywy rozwoju kariery – jaki jest następny krok w karierze po stanowisku Software Developera?

Stanowisko Software Developera obejmują osoby, które pracowały wcześniej jako Junior Software Developer. Na dalszych etapach kariery Software Developera może pojawić się możliwość objęcia stanowisk, takich jak Senior Software Developer, Lead Software Developer, Technical Architect, Software Development Manager, Chief Technology Officer i Director of IT.

Wynagrodzenie – ile zarabia Software Developer?

Stanowisko Software Developera jest bardzo ważne w środowiskach korporacyjnych. Kandydat z dużymi umiejętnościami i doświadczeniem może spodziewać się wysokiego wynagrodzenia i obiecującego pakietu świadczeń.  

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej