Firmy z branży FinTech rozwijają się bardzo szybko – do 2020 roku światowe inwestycje w ten sektor wyniosą 46 mld dolarów amerykańskich. Centra finansowe – Londyn, Frankfurt, Amsterdam, Luksemburg – przekształcają się w ośrodki innowacji finansowej i umacniają swoje pozycje na finansowej mapie świata, a inwestycje w FinTech to także szansa dla nowych lub mniej znaczących do tej pory lokalizacji. Magdalena Różańska, Associate Manager w obszarze Banking & Financial Services firmy Michael Page, analizuje, jak na tym tle wypada Polska. 

FinTechy przyszłością instytucji finansowych 

Według raportu PwC aż 1/3 usług finansowych na świecie może zostać przejęta przez FinTechy. 

Szczególnie w bankowości detalicznej, ponieważ aż 57% klientów banków jest skłonnych zastąpić doradcę rozwiązaniem technologicznym. Niemal połowa klientów banków (47%) w wieku 20–34 lat zdecydowałaby się pobrać aplikację służącą do obsługi transakcji kredytowych. Co trzeci klient potwierdza też, że wygoda korzystania z rozwiązań do zarządzania finansami jest najważniejsza. Ponadto 90% millenialsów informacje i opinie o produkcie uzyskuje online, co prowadzi do dynamicznego rozwoju tych kanałów.  

Instytucje bankowe odpowiadają na te potrzeby, tworząc nowe rozwiązania ułatwiające konsumentom „bankowanie”. Przykładowo, polskie banki zdobyły w ostatnich czterech latach aż 24 nagrody w 12 prestiżowych międzynarodowych konkursach, m. in. Best of Show czy Model Bank Awards. Potwierdza to poziom oferowanych przez nie usług – np. konta w chmurze, mobilna obsługa transakcji czy mobilne wpłatomaty. 

W Polsce jest już ponad 5 mln użytkowników systemu BLIK, a 55% wszystkich płatności kartą odbywa się bezstykowo. Ponadto, z uwagi na duże zainteresowanie Polaków nowymi technologiami Google zdecydował się wprowadzić u nas płatności mobilne Android Pay. By zyskać przewagę konkurencyjną i utrzymać najwyższy poziom usług, firmy rekrutują najlepszych menedżerów z branży FinTech za pośrednictwem doświadczonych firm doradztwa personalnego. 

Polska magnesem inwestycyjnym 

Ze względu na wysoki poziom innowacyjności i systematyczny wzrost gospodarczy Polska może liczyć na wsparcie inwestorów zagranicznych. Widać to na przykładzie branży FinTech, której wartość w Polsce szacowana jest – zgodnie z raportem Deloitte – na około 860 mln euro. Jesteśmy siłą napędową dla branży FinTech w Europie Środkowo-Wschodniej, dzięki czemu firmy headhunterskie mogą przebierać w obszernej bazie kandydatów. W Badaniu atrakcyjności Europy firma EY określiła nas jako „magnes inwestycyjny” regionu, a w rankingu Global Financial Centre Index, badającym konkurencyjność głównych centrów finansowych, Warszawa zajmuje 45. miejsce na świecie i 12. w Europie.  

FinTech vs bank 

Sama branża FinTech w Polsce różni się nieco od tej na rynkach zachodnich. Największymi podmiotami w naszym kraju są bowiem banki wdrażające zaawansowane technologicznie usługi. Rozwijają się startupy, które zagospodarowują jednak nisze, takie jak faktoring czy porównywanie ofert. Z uwagi na globalizację, konkurencję dla polskich firm st 

anowią FinTechy zagraniczne, mające coraz większy udział w światowym systemie bankowym. Zdaniem ekspertów, w Polsce najbardziej prawdopodobnym scenariuszem rozwoju sektora usług finansowych jest zacieśnienie współpracy pomiędzy bankami i FinTechami. Połączenie sił na przestrzeni kilku lat doprowadzi do powstania nowego ekosystemu usług, skutecznie odpowiadającego na potrzeby klientów i wyzwania rynkowe. Wpłynie to także na wzrost zatrudnienia w branży FinTech.  

Atrakcyjny rynek pracy  

Nowe rozwiązania kreują zapotrzebowanie na nowe kompetencje, szczególnie w tradycyjnej bankowości. Otwiera to szanse przed specjalistami z branży FinTech – rozwój usług związanych m.in z blockchain zwiększy popyt na ekspertów od compliance, regulacji i polityki finansowej, a rosnąca popularność mobilnych portfeli otworzy drzwi wielu startupów oraz firm IT dla programistów i deweloperów aplikacji mobilnych, projektantów UX i analityków Big Data. Jeśli chodzi zaś o robodoradców – tu na zatrudnienie będą mogli liczyć np. specjaliści od zachowań ludzkich, robotyki oraz eksperci od cyberbezpieczeństwa. Pracę znajdą również eksperci ds. automatyzacji procesów.  

Pracownicy sektora bankowego coraz częściej sondują możliwość przejścia do spółek FinTechowych. Tradycyjny model bankowy przestaje być atrakcyjny dla kandydatów z pokolenia Y, wchodzących coraz aktywniej na rynek pracy. Firmy działające na styku finansów i technologii powinny więc skupić się na skutecznej rekrutacji specjalistów ds. bankowości, którzy będą odchodzić z banków w poszukiwaniu nowych wyzwań. 

Mimo licznych wyzwań dla branży FinTech, nie jest ona tak mocno obciążona regulacjami jak banki. FinTechy mają zdecydowanie mniejsze koszty, a wynagrodzenia mogą być w nich o 15–20 proc. wyższe niż w tradycyjnych bankach. FinTech Product Manager może więc liczyć na wzrost wynagrodzenia o 2–3 tysiące złotych brutto w stosunku do analogicznego stanowiska w banku.  

Warto zaznaczyć, że wspomniani specjaliści stanowią ogromny potencjał Polski w jej rozwoju w branży FinTech. Mają oni bowiem już światową renomę, o najlepsze talenty zabiegają więc firmy ulokowane między innymi w Dolinie Krzemowej.  

Szukasz ekspertów z branży FinTech do swojego zespołu? Nasi eksperci mogą wesprzeć Cię w poszukiwaniach!

Chcesz zatrudnić pracowników?

Chcesz porozmawiać z nami o swoich potrzebach rekrutacyjnych? 

Skontaktuj się z nami

Szukasz pracy?

Sprawdź najlepsze oferty pracy na naszej stronie internetowej.

Aplikuj teraz

Przegląd Wynagrodzeń

Kluczowe informacje na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach i trendów na rynku pracy. 

Dowiedz się więcej