Blockchain przez wielu uważany jest z największy przełom technologiczny od czasów powstania internetu. Ale czym on właściwie jest?

Wyobraź sobie długi łańcuch danych, powielony na milionach maszyn i utrzymywany przez nie niezależnie od pory dnia i nocy. By sprawdzić saldo lub historię przelewów, nie musisz juz korzystać z usług banku. Dzięki Blockchain zrobisz to szybciej, taniej i dokładniej niż kiedykolwiek przedtem.

Blockchain inspiruje! Jego potencjał chcą poznawać zarówno technologiczni innowatorzy – od obsługi danych po łańcuch dostaw – jak też niezależni twórcy treści, na przykład artyści i muzycy. Technologia ta opiera się na prostym założeniu: dziś można w nowy sposób przechowywać informacje oraz uwierzytelniać procesy i robić to bezpieczniej niż kiedykolwiek.

Krótkoterminowość coraz popularniejsza

W społeczeństwie, w którym wiara w tradycyjne autorytety zanika, na popularności zyskują nowe sposoby na budowanie zaufania i poszukiwania prawdy tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze. Blockchain tworzy nowego typu relacje między firmami, pracownikami i konsumentami, przez co zwiastuje przyszłość, w której prawda jest mechaniczna i dotykalna. 

Blockchain to także rewolucja w płatnościach. Tak zwane inteligentne kontrakty (smart contracts), pozwolą wyeliminować problem związany z zaufaniem i zapewnią korzystną realizację postanowień umowy dla obu stron. Umożliwią też rozliczanie się w systemie pay-as-you-go, polegającym na bieżącym opłacaniu kosztów, co zapobiega narastaniu długów oraz nie wymaga dokonywania płatności z góry. Łatwiej będzie również zawrzeć krótkoterminową umowę, freelancerzy będą pracować tylko wtedy, gdy pojawi się na to zapotrzebowanie, a zleceniodawcy będą mogli na bieżąco śledzić dzienne postępy prac. 

Zyski generowane przez kontrakty krótkoterminowe i pracę freelancerów zwiększyły się w ostatnich dziesięciu latach na całym świecie – w samych Stanach Zjednoczonych wzrosły one o 50% (wg badania L.Katz i A.Krueger z 2016 roku). Najsilniejszym motywatorem do przejścia na ten tryb pracy była możliwość elastycznej realizacji zadań i utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Kontrakty bez pośredników

Za kilka lat możemy dojść do wniosku, ze Blockchain był początkiem rewolucji w zarządzaniu danymi. Przewiduje się, że technologia ta będzie miała znaczący, długoterminowy wpływ na zatrudnienie.

Powstały w 2017 roku EOS to system operacyjny umożliwiający aktywację wielu samodzielnych aplikacji – które funkcjonują w oparciu o ustalony wcześniej kod – za pośrednictwem inteligentnych kontraktów. Programiści będą prawdopodobnie naciskać na prawników, by ci zaczęli używać tego rodzaju systemów. Obsługa inteligentnych kontraktów będzie w większym stopniu zależna od algorytmów niż ludzi.

Możliwość przejrzystego i bezpiecznego śledzenia aktywności będzie bardzo przydatna w świecie, w którym pośrednicy coraz częściej muszą udowadniać, że są godni zaufania. Wraz z popularyzacją technologii Blockchain, procesy weryfikacji informacji staną się przestarzałe – nikt nie będzie też potrzebował zaufanych pośredników, a ich funkcję przejmie technologia. Ponadto internetowe relacje peer-to-peer staną się mniej ryzykowne niż obecnie.

W oparciu o Blockchain powstał także portal społecznościowy Steemit. Twórcy treści, która jest wykorzystywana na portalu, otrzymują w zamian żetony, dzięki czemu mogą zarabiać w środowisku peer-to-peer bez pośrednictwa korporacji.

Wbudowana przejrzystość 

Umiejętność programowania będzie coraz wyżej ceniona w usługach związanych z technologią Blockchain. Kod obroni się sam – by zostać częścią Blockchain, nie będzie mu potrzebna zgoda żadnych wyższych instancji.

Firma Project Provenance Ltd używa technologii Blockchain w celu tworzenia systemu umożliwiającego użytkownikom sprawdzenie pochodzenia danego produktu – i to niezależnie, czy chodzi o ziarna kawy, czy rolkę tkaniny. Dzięki transparentności wbudowanej w tego typu oprogramowanie na firmach ciążyć będzie większa odpowiedzialność za podejmowane działania.

Powstaną nowe struktury korporacyjne, których zadaniem będzie zapewnianie spójności między twórcami a beneficjentami powstałej wartości. Dzięki systemowi żetonów ludzie staną się swoimi własnymi szefami, a zjawisko to będzie miało niespotykaną dotychczas skalę. Wyobraź sobie Ubera zarządzanego przez kierowców!

Firmy handlujące diamentami dysponują własnym systemem do wykrywania fałszerstw. Everledger – bo tak brzmi jego nazwa – umożliwia wpisanie pojedynczych inteligentnych kontraktów do zdecentralizowanych ksiąg-baz danych. Pozwala to określić pochodzenie i prześledzić historię produktu, a w efekcie zapobiec oszustwom i nielegalnemu handlowi. Tego typu transparentna rachunkowość to szansa dla przyszłych pracowników danej firmy na poznanie jej „prawdziwej twarzy” w przeciwieństwie do obrazu, który korporacje tworzą, by jak najlepiej się zaprezentować. Dzięki Blockchain reputacja firmy stanie się jeszcze ważniejszym elementem służącym do pozyskiwania nowych talentów.

Poznaj trendy przyszłości. Jakie są kluczowe trendy, które wpłyną na rynek pracy jutra?