Jesteśmy świadkami tego, jak sztuczna inteligencja i automatyzacja zmieniają miejsca pracy, nie jest więc zaskoczeniem, że wzrasta zainteresowanie tym, w jaki sposób nowe trendy wpłyną na rynek pracy.

Podczas gdy efekty automatyzacji w rekrutacji potrzebują czasu, aby w pełni odnieść skutek, trendy rynkowe wskazują, że adopcja nowoczesnych technologii będzie rosła na niespotkaną wcześniej skalę. To oznacza, że zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą już dziś myśleć, co to oznacza dla ich firmy.

Automatyzacja, umiejętności i zatrudnianie

Oczekuje się, że automatyzacja będzie szybciej wdrażana w procesach biznesowych, niż jakakolwiek wcześniejsza technologia i w związku z tym maszyny przejmują coraz więcej ról tradycyjnie obsadzanych przez ludzi. Ważne jest, by określić, które zestawy umiejętności mogą być wykorzystane w firmie i jakie nowe kompetencje będą potrzebne, aby sprostać zmianom.

Nasze ostatnie badanie „Przyszłość rynku pracy” pokazało, że podczas gdy większość ludzi nie wierzy, że ich stanowiska zostaną zautomatyzowane, są przekonani, że więcej zawodów zniknie niż zostanie stworzonych. Podczas gdy automatyzacja przypuszczalnie doprowadzi do zniknięcia wielu stanowisk, wzrośnie popyt na ludzi z umiejętnościami technologicznymi, którzy mogliby wdrażać, monitorować i zarządzać automatycznymi procesami i systemami. Prawdopodobne jest także, że automatyzacja licznych ról przyczyni się, w wielu przypadkach, do uwolnienia budżetu oraz czasu pracowników, którzy będą mogli wykonywać więcej zadań polegających na kontakcie z klientem i w efekcie zapewnić klientom lepsze doświadczenia. To oznacza, że zobaczymy więcej osób angażujących się w swoją pracę, na stanowiskach związanych z interakcją z klientami.”- Magdalena Różańska-Wencel, Associate Executive Manager Banking & Financial Services w Michael Page.

Wprowadzenie automatyzacji w jakiejkolwiek firmie, w jakiejkolwiek branży będzie wymagało adaptacji. Automatyzacja pobudzi tworzenie innowacji, a jej rezultatem będzie całkiem nowy krajobraz miejsc pracy. Zdobywanie nowych umiejętności będzie kluczem do sukcesu na rynku pracy przyszłości. Sposób, w jaki firmy wdrożą automatyzację, zmieni się fundamentalnie, aby zapewnić najwyższy poziom efektywności, korzystając z silnych stron pracowników.

Przygotowanie na automatyzację

Świat bezustannie się zmienia. Tak więc warto, aby firmy spojrzały na własną aktywność i rynek, na którym działają, żeby pomyśleć o inwestycjach, których mogą potrzebować, by pewnie patrzeć w przyszłość. Warto rozważyć, co zajmuje czas ludzi – które procesy mogą być bardziej efektywne, jeśli będą wykonane przez maszynę, tym samym zwalniając pracowników, którzy mogą robić inne, bardziej godne uwagi rzeczy, i jaki jest koszt zmiany struktury zespołu versus koszt technologii.

To jest ważne, ponieważ, jak dobrze wiadomo, to nie pierwszy raz, gdy zostaje wprowadzona nowa technologia, która obiecuje zmienić znacząco otoczenie biznesowe. W przeszłości tym firmom, które kurczowo trzymały się swoich oryginalnych modeli biznesowych w otoczeniu ekonomicznym „proszącym się” o nowsze i ulepszone produkty, z trudnością przychodziło konkurować i być zyskownym. W świetle tego warto zauważyć, że historia mówi nam, iż są przypadki, gdy musisz spojrzeć dalej i pomyśleć o tym, co nowego pojawi się na rynku, by zachować konkurencyjność.  

Pracodawcy powinni rozważyć talenty, które już mają w zespole i przypadki w których ludzie – jeśli to konieczne – mogą zostać przeszkoleni lub relokowani. W ten sposób będą mogli przygotować swój zespół na zmianę, która pozwoli odmienić procesy w firmie i zbudować umiejętności potrzebne do skutecznej pracy. Z drugiej strony, specjaliści powinni patrzeć do przodu i myśleć o umiejętnościach które obecnie posiadają i gdzie jest możliwość ich rozwijania w związku z zapotrzebowaniem na rynku.  

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak możemy ci pomóc w twoich procesach rekrutacyjnych, skontaktuj się z naszym lokalnym Michael Page biurem już dziś. 

Aby otrzymać więcej wskazówek na temat zarządzania, przejrzyj nasze porady tutaj.

Jeśli szukasz pracy, odwiedź sekcję „dla kandydatów”.
CV przesłane w tym formularzu nie będą rozpatrywane.

Dołącz do ponad tysiąca czytelników!
Otrzymuj bezpłatny newsletter z cotygodniową porcją porad.